REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Úřad dodatečně povolil místními odmítanou stavbu domů v Praze 5

Stavební úřad Prahy 5 vydal dodatečné stavební povolení ke dvěma domům, které v Košířích v Praze 5 staví developerská firma Central Group. Úřad musel vydat nové povolení poté co zjistil, že se firma při stavbě výrazně odchýlila od původního projektu. Proti stavbě dlouhodobě protestují místní obyvatelé, kteří se chtějí proti rozhodnutí odvolat.
Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com
Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

Dvě nedokončené stavby stojí v zahradách menších bytových domů, které v minulosti restituenti jako stavební parcely prodali developerské firmě. Místní obyvatelé se od té doby pokouší proti stavbě bojovat, protože objekty, které developer nazývá viladomy, jsou podle nich příliš masivní a do čtvrti se nehodí. Ve dvou domech má být 14 bytů.

Firma Central Group, která projekt koupila už s územním rozhodnutím, přes protesty místních začala v roce 2016 první dva domy stavět, v plánu je ještě třetí, který má být největší. Stavbu zároveň firma převedla na firmu Bexee Limited sídlící na Maltě. V roce 2017 stavební úřad při kontrole zjistil, že se hrubé stavby liší od původního projektu například změnou tvaru střechy nebo vnitřními dispozicemi.

Úřad mohl rozhodnout o odstranění stavby, což požadovali sousedé, rozhodl nicméně o vydání dodatečného stavebního povolení. Podle informací ČTK se místní proti rozhodnutí odvolají. Tuto možnost má i radnice Prahy 5. Její vyjádření a vyjádření Central Group ČTK shání.

Malvazinky a Košíře v Praze v 5 jsou dlouhodobě žádanou lokalitou pro bytovou výstavbu. To se často nelíbí místním, podle kterých moderní zástavba narušuje charakter čtvrtí a vzniká na úkor zeleně. V poslední době místní protestovali například proti plánu zbourat vilu v ulici Na Loužku, kde žil Antonín Novotný a kterou má nahradit rodinný dům a dva bytové domy. Na Malvazinkách se delší dobu řeší také možná zástavba lokality Na Pláni.

V minulosti se v Praze 5 objevily kontroverzních projekty v souvislosti s bývalým starostou Milanem Jančíkem (dříve ODS). Řada z nich zahrnovala transakce městské části s pozemky, kvůli kterým se o ex-starostu několikrát zajímala policie.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

foto: Petr Bohuslávek

Pražská rada bude jednat o stanovisku k nové ranveji na letišti

Náměstek primátora Prahy pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN) plánuje na radě hlavního města otevřít téma chystané stavby nové ranveje ruzyňského letiště, se kterou nesouhlasí. Ve čtvrtek to řekl novinářům s tím, že o tématu chce jednat v následujících měsících a zastupitelé budou také na podzim projednávat…

Zdroj: Fotolia.com - neubau-lagerhalle---thombal

Propad stavebnictví pokračuje, v červnu kleslo o 11,5 procenta

Propad stavební výroby v Česku znovu zrychlil. V červnu se reálně meziročně snížila o 11,5 procenta po květnovém poklesu o 7,7 procenta. Opět si pohoršilo pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Oproti předchozím měsícům zaznamenaly horší výsledky také inženýrské stavby, mezi něž patří…

Zdroj: AdobeStock - maudanros

V Janově byl otevřen nový dálniční most, nahradil ten zřícený

V severoitalském Janově byl včera slavnostně otevřen nový dálniční most na místě Morandiho mostu, jehož část se 14. srpna 2018 zřítila. Neštěstí si tehdy vyžádalo více než čtyři desítky lidských životů. Dnešního ceremoniálu se zúčastní mimo jiné italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte.

Zdroj: Fotolia.com - chalabala

Praha oprášila plán obchvatu Vítězného náměstí

Hlavní město plánuje vypsat veřejnou zakázku na dlouho diskutovaný projekt propojení Evropské a Svatovítské ulice novou silnicí, která má ulevit Vítěznému náměstí v Praze 6. V pondělí budou o vypsání tendru rozhodovat radní. Stavbu silnice dlouhou dobu požaduje radnice Prahy 6. Město také připravuje rekonstrukci…

Zdroj: Fotolia.co - hcast

Stát má územní rozhodnutí pro úsek Pražského okruhu mezi D1 a D11

Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem pražského vnějšího okruhu, má územní rozhodnutí ke stavbě úseku 511 na jihovýchodě metropole mezi D1 a D11. Podle webu ŘSD bylo územní rozhodnutí vydáno v pátek a zatím je nepravomocné, takže je možné proti němu podat odvolání.

REKLAMA