REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Brno dá dalších nejméně 20 bytů pro lidi v bytové nouzi

Brno poskytne dalších nejméně 20 bytů pro lidi v bytové nouzi a bez přístřeší. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Robert Kerndl (ODS). Z ministerstva práce a sociálních věcí na to bude čerpat peníze z druhé výzvy o podporu. Získá tak 95 procent z celkových nákladů, které činí 12 milionů korun. V první výzvě ministerstva už Brno vyčlenilo pro lidi v bytové nouzi 50 bytů a může na to čerpat až 20 milionů. Podle Kerndla budou byty sloužit rodinám s dětmi, matkám samoživitelkám i jednotlivcům, například hendikepovaným nebo seniorům.
Brno, Ilustrační obrázek © fotolia.com

Ministerstvo nabízí finanční podporu na práci zaměstnanců, kteří s lidmi v nouzi pracují. Peníze nelze použít na opravy bytů. U jedné z výzev už zastupitelstvo Brna rozhodlo v červnu, že z ní bude žádat o peníze v souvislosti s vyčleněním 20 bytů pro lidi v bytové nouzi. Tehdy ale zastupitelstvo stáhlo bod týkající se další výzvy, protože si chtělo s ministerstvem vyjasnit podmínky.

Podle Kerndla byly nastavené tak, že byli zvýhodnění například lidé propuštění z výkonu trestu, závislí na omamných látkách nebo takoví, kteří nespolupracují se sociálním odborem nebo museli kvůli problémům opustit azylové domy. Podmínky se podle něj nelíbily starostům městských částí, které mají na bydlení poskytnout byty. "Po jednání s ministerstvem se nám kritéria podařilo upravit. Je třeba zdůraznit, že městské byty nebudeme poskytovat problémovým osobám, tedy lidem s trestní minulostí, závislým na drogách nebo konfliktním v předchozích ubytovnách ani nespolupracujícím se sociálními pracovníky," uvedl Kerndl.

Podmínkou zůstalo, že 70 procent bytů musí být mimo sociálně vyloučené lokality. Nejvíce prázdných bytů mají městské části Brno-střed a Brno-sever, velká část je ale právě ve vyloučených lokalitách. Proto město vyčlenilo 20 bytů, a pokud jich získá více, počet navýší. Počítá se s tím, že by sociální pracovníci museli zvládnout více lidí, uvedl Kerndl.

Brno zavedlo projekty na ukončování bezdomovectví za minulé koalice v čele s hnutím ANO. Přišlo s nimi hnutí Žít Brno, které ale už nyní v zastupitelstvu není, a ANO je v opozici. Koalice v minulém volebním období dala 50 bytů rodinám s dětmi v nouzi a desítky bytů jednotlivcům. Pilotními projekty Brna, které získaly i zahraniční ocenění, se inspirovala další města a ministerstvo práce a sociálních věcí na to vyčlenilo peníze.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

foto: Petr Bohuslávek

Pražská rada bude jednat o stanovisku k nové ranveji na letišti

Náměstek primátora Prahy pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN) plánuje na radě hlavního města otevřít téma chystané stavby nové ranveje ruzyňského letiště, se kterou nesouhlasí. Ve čtvrtek to řekl novinářům s tím, že o tématu chce jednat v následujících měsících a zastupitelé budou také na podzim projednávat…

Zdroj: Fotolia.com - neubau-lagerhalle---thombal

Propad stavebnictví pokračuje, v červnu kleslo o 11,5 procenta

Propad stavební výroby v Česku znovu zrychlil. V červnu se reálně meziročně snížila o 11,5 procenta po květnovém poklesu o 7,7 procenta. Opět si pohoršilo pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Oproti předchozím měsícům zaznamenaly horší výsledky také inženýrské stavby, mezi něž patří…

Zdroj: AdobeStock - maudanros

V Janově byl otevřen nový dálniční most, nahradil ten zřícený

V severoitalském Janově byl včera slavnostně otevřen nový dálniční most na místě Morandiho mostu, jehož část se 14. srpna 2018 zřítila. Neštěstí si tehdy vyžádalo více než čtyři desítky lidských životů. Dnešního ceremoniálu se zúčastní mimo jiné italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte.

Zdroj: Fotolia.com - chalabala

Praha oprášila plán obchvatu Vítězného náměstí

Hlavní město plánuje vypsat veřejnou zakázku na dlouho diskutovaný projekt propojení Evropské a Svatovítské ulice novou silnicí, která má ulevit Vítěznému náměstí v Praze 6. V pondělí budou o vypsání tendru rozhodovat radní. Stavbu silnice dlouhou dobu požaduje radnice Prahy 6. Město také připravuje rekonstrukci…

Zdroj: Fotolia.co - hcast

Stát má územní rozhodnutí pro úsek Pražského okruhu mezi D1 a D11

Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem pražského vnějšího okruhu, má územní rozhodnutí ke stavbě úseku 511 na jihovýchodě metropole mezi D1 a D11. Podle webu ŘSD bylo územní rozhodnutí vydáno v pátek a zatím je nepravomocné, takže je možné proti němu podat odvolání.

REKLAMA