REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Dálnice přináší obcím náklady. Dluhonice vyčíslili kompenzace za D1 na 320 mil. Kč

Na 320 milionů korun vyčíslili obyvatelé přerovské místní části Dluhonice kompenzace za stavbu dálnice D1, která zasáhne do jejich obce. Kompenzace zahrnuje například vybudování cyklostezky a nové lávky, investici do rozvojových území či opravu chodníků a komunikací. K sepsání požadavků za újmu způsobenou umístěním dálnice D1 do obydlené části je loni v listopadu vyzval premiér Andrej Babiš (ANO). Dálniční úsek z Říkovic do Přerova, který má vést přes Dluhonice, je posledním chybějícím úsekem na D1 z Prahy přes Brno a Ostravu do Polska.
Dálnice přináší obcím náklady. Dluhonice vyčíslili kompenzace za D1 na 320 mil. Kč

Své požadavky sestavily Dluhonice na základě ankety mezi obyvateli a veřejné schůze, seznam byl zaslán na Úřad vlády premiérovi. "Nebylo nám dopřáno sluchu, trasa dálnice se nezměnila, byli jsme přitom přesvědčeni o tom, že přetrasovat to šlo. Nechceme však dálnici bojkotovat, proto jsme sepsali kompenzace, ke kterým nás premiér vyzval," uvedl při pondělním přerovském zastupitelstvu předseda místní části Oldřich Boráň.

Podle něj seznam vyplývá z požadavků zdejších obyvatel. Zahrnuje například finanční kompenzace všem majitelům rodinných domů, kteří jsou v tzv. ochranném pásmu dálnice či vybudování nového rodinného domu jako náhradu za dům, který půjde kvůli stavbě dálnice k zemi. Dluhoničtí žádají také vybudování cyklostezky z Přerova do Dluhonic kolem řeky Bečvy i stezky s napojením na Dluhonské mosty či aktualizaci urbanistické studie v rozvojovém území Za Humny a Na Trávníčku. To by mělo umožnit výstavbu rodinných domů zejména pro lidi postiženými stavbou D1. Podstatná část peněz by však měla jít do opravy chodníků, komunikací i veřejného osvětlení. Zvažuje se také vybudování náhradního hřiště.

Podle Boráně by měla jít převážná část nákladů ze státního rozpočtu. "Máme představu takovou, že velká část nepůjde z rozpočtu města. My jsme také jeho částí a nechceme, aby na to město doplácelo," uvedl Boráň. Přesto má z nároků Dluhonic řada zastupitelů obavy. Padly názory o nereálnosti požadavků, zátěži města i o tom, že ostatní místní části budou znevýhodněny. "Je mi jasné, jak na tom Dluhonice jsou, přesto si myslím, že by měly prokázat soudnost a uvědomit si nereálnost toho, co požadují," uvedla městská zastupitelka Helena Netopilová (Společně pro Přerov).

Kvůli stavbě D1 kritizovali Dluhoničtí především zásah do jejich zastavěného území. Odklonění dálnice východním směrem a její posunutí zhruba o 150 metrů prosazovali také ekologičtí aktivisté. Premiér Babiš loni v listopadu při návštěvě Dluhonic uvedl, že trasa mohla být v minulosti vyprojektována u Dluhonic jinak, zdůraznil však, že začít pracovat na nové by kromě zpoždění znamenalo prodražení investice o miliardu. Kompenzace od státu by podle něj měly zmírnit dopad stavby.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

foto: Petr Bohuslávek

Pražská rada bude jednat o stanovisku k nové ranveji na letišti

Náměstek primátora Prahy pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN) plánuje na radě hlavního města otevřít téma chystané stavby nové ranveje ruzyňského letiště, se kterou nesouhlasí. Ve čtvrtek to řekl novinářům s tím, že o tématu chce jednat v následujících měsících a zastupitelé budou také na podzim projednávat…

Zdroj: Fotolia.com - neubau-lagerhalle---thombal

Propad stavebnictví pokračuje, v červnu kleslo o 11,5 procenta

Propad stavební výroby v Česku znovu zrychlil. V červnu se reálně meziročně snížila o 11,5 procenta po květnovém poklesu o 7,7 procenta. Opět si pohoršilo pozemní stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. Oproti předchozím měsícům zaznamenaly horší výsledky také inženýrské stavby, mezi něž patří…

Zdroj: AdobeStock - maudanros

V Janově byl otevřen nový dálniční most, nahradil ten zřícený

V severoitalském Janově byl včera slavnostně otevřen nový dálniční most na místě Morandiho mostu, jehož část se 14. srpna 2018 zřítila. Neštěstí si tehdy vyžádalo více než čtyři desítky lidských životů. Dnešního ceremoniálu se zúčastní mimo jiné italský prezident Sergio Mattarella a premiér Giuseppe Conte.

Zdroj: Fotolia.com - chalabala

Praha oprášila plán obchvatu Vítězného náměstí

Hlavní město plánuje vypsat veřejnou zakázku na dlouho diskutovaný projekt propojení Evropské a Svatovítské ulice novou silnicí, která má ulevit Vítěznému náměstí v Praze 6. V pondělí budou o vypsání tendru rozhodovat radní. Stavbu silnice dlouhou dobu požaduje radnice Prahy 6. Město také připravuje rekonstrukci…

Zdroj: Fotolia.co - hcast

Stát má územní rozhodnutí pro úsek Pražského okruhu mezi D1 a D11

Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem pražského vnějšího okruhu, má územní rozhodnutí ke stavbě úseku 511 na jihovýchodě metropole mezi D1 a D11. Podle webu ŘSD bylo územní rozhodnutí vydáno v pátek a zatím je nepravomocné, takže je možné proti němu podat odvolání.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Velkokapacitní podzemní nádrže na dešťovou vodu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA