REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Středočeský kraj chce změnou zákona zrychlit stavební řízení

Středočeský kraj navrhne změnu stavebního zákona, která má zkrátit čekání lidí na rozhodnutí ve stavebním řízení. Proces podle kraje neúměrně protahují přehnané kvalifikační požadavky na úředníky obecních stavebních úřadů. Hejtmanství chce, aby se požadavky na jejich odbornost vrátily na úroveň roku 2012. Navrženou úpravu stavebního zákona dnes schválili krajští zastupitelé.
Stavba, ilustrační obrázek © fotolia.com

Podle hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) je navržená novela reakcí na přísné požadavky na kvalifikaci úředníků, které podle ní při současné situaci na trhu práce nelze splnit. "Stavební úřady pak často nemohou rozhodovat v daných legislativních lhůtách a občané musejí na rozhodnutí čekat mnoho týdnů," uvedla.

Podle žebříčku sestavovaného Světovou bankou se Česko délkou stavebního řízení řadí na 156. místo ze 190 posuzovaných zemí. Jen na získání nutných razítek je v ČR potřeba 246 dní, zhruba čtyřikrát více než v Hongkongu.

Zastupitel za opoziční ODS Martin Kupka souhlasil s tím, že problém na stavebních úřadech existuje. Podle něj je pouze škoda, že změnu zákona předkládá kraj, a ne ministryně pro místní rozvoj jako vládní návrh. "Krajská iniciativa bude mít ve Sněmovně mnohem horší cestu," upozornil Kupka, který je zároveň poslancem.

Kvalifikační požadavky nyní splňují jen lidé s vysokoškolským vzděláním v magisterském nebo bakalářském studijním programu stavebního, architektonického nebo právnického směru, vyšším odborným vzděláním v oboru stavebnictví a dvěma roky praxe ve stavebnictví nebo středním vzděláním s maturitní zkouškou v oboru stavebnictví a třemi roky praxe ve stavebnictví. Takových odborníků je však podle kraje na trhu práce akutní nedostatek.

Do roku 2012 běžně pracovali na stavebních úřadech i absolventi gymnázií a jiných středních škol nestavebního směru, kteří mohli pokračovat v činnosti na základě přechodných ustanovení stavebního zákona. Pro nově vyhlašovaná výběrová řízení tato výjimka není možná. Přitom podle kraje existuje řada vysokých i středních škol, jejichž absolventi by mohli být schopnými stavebními úředníky.

Navrhovaná úprava podle hejtmanky nepřináší žádná rizika, neboť každý pracovník stavebního úřadu musí do 18 měsíců vykonat zkoušku odborné způsobilosti podle zákona o úřednících územních samosprávných celků a má také povinnost se průběžně vzdělávat.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Václavské náměstí, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Rekonstrukci Václavského náměstí zkomplikovala námitka

Zahájenou rekonstrukci spodní části Václavského náměstí zkomplikovala námitka tzv. systémové podjatosti, kterou podalo občanské sdružení. Týká se kácení stromů. Informaci přinesl server Pražský patriot a ČTK ji potvrdil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Komplikace podle něj zřejmě budou znamenat vyšší náklady, které by ...

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Prodej starších domů v USA klesl nejvíce za deset let

Prodej starších domů v USA zaznamenal v dubnu nejvyšší propad za téměř deset let. Pandemie nemoci covid-19 měla negativní dopad na trh práce i širší ekonomiku, což podkopalo i poptávku po bydlení.

Ostrava, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Ostrava prodává pozemky v průmyslové zóně a centru města

Město Ostrava nabízí k prodeji pozemky v průmyslové zóně a v proluce v centru. Zastupitelé dnes rozhodli o záměru prodat pozemky o rozloze 38,57 hektaru, které přímo navazují na Strategickou průmyslovou zónu v Mošnově a letiště Leoše Janáčka Ostrava. Zároveň schválili záměr prodeje pozemku o rozloze 635 metrů ...

MZe v červnu dokončí analýzu melioračních systémů

MZe v červnu dokončí analýzu melioračních systémů

Ministerstvo zemědělství dokončí v červnu analýzu melioračních a závlahových systémů. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl náměstek ministra pro fondy EU, vědu, výzkum a vzdělávání Pavel Sekáč. Podle něj většina melioračních systémů nefunguje, hlavně ty, které jsou starší 30 let. S tím ...

Hradec Králové, Ilustrační obrázek, Fotolia.com

Výstavba bytů v hradeckém kraji v 1. čtvrtletí klesla o 29 procent

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji v letošním prvním čtvrtletí meziročně klesla o 29 procent. Dál se tak prohloubil loňský pokles, který za celý rok 2019 byl minus tři procenta. Investoři za letošní leden až březen zahájili stavbu 303 bytů, zatímco loni ve stejném období rozestavěli 425 bytů. Vyplývá to z údajů ...

ŠJů, Wikimedia Commons / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Místo nádraží a kolejí budou domy a ulice. Plán pro Hradčanskou v Praze

Na Hradčanské by měly být po převedení železnice do tunelu v okolí nádraží Praha-Dejvice postaveny nové domy a ulice. Budou tam bytové i kancelářské domy a obchody. Vyplývá to ze studie Institutu plánování a rozvoje (IPR). Pro výstavbu je nutné změnit územní plán, současný s ní nepočítá.

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

Soukromé byty jako sociální bydlení. Plán spolupráce Prahy s pronajímateli bytů

Pražský magistrát plánuje vytvořit sociální realitní agenturu, která by měla na starost spolupráci města se soukromými vlastníky bytů pro zajištění bydlení obyvatel ze sociálně slabších skupin. Řekl to radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti). Dodal, že město by mohlo například garantovat platby nájemného nebo ...

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Koronavirus ovlivní výkon stavebnictví později

Koronavirus zatím výkon stavebnictví příliš neovlivnil, obor obvykle reaguje se zpožděním. V březnu stavebnictví meziročně kleslo o 2,3 procenta, v dalších měsících se pokles pravděpodobně zrychlí. Podle analytiků může pokles urychlit nedostatek pracovníků nebo některých materiálů. Záležet bude také na vývoji ...

REKLAMA