REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Londýnskou kanalizaci ucpává i beton ze staveb, blokace budou hlídat senzory

Hlavní město Velké Británie má problémy se zažíváním. V posledních letech média upozornila na několik extrémních případů tzv. tukovců (fatbergů), vytvořených ze směsi organického odpadu, který do kanalizace zrovna nepatří. Na zácpě londýnských střev ale nesou svůj podíl i stavitelé.

V roce 2018 společnost Thames Water, která má na starosti i správu kanalizační sítě, odstranila na 42 000 blokací. Což je zhruba o 6 % více, než před pěti lety. Kromě fatbergů exotických proporcí, například těch z Kingstonu velikosti autobusu, má většina z nich velmi fádní původ: biologicky obtížně rozložitelný materiál, směs odpadních kuchyňských olejů, dětských plen a hygienických kapesníčků, který se nahustí a stmelí v nerozbornou hmotu. Aktuální nález z hlubin pod Goswell Road a Hall Street má ale odlišný původ, a svou skladbou jasně poukazuje na zdejší stavitele. Byl totiž z betonu.

V principu je to jednoduché: jste dodavatelem stavby, ale vámi nastavený odhad materiálu nesedí. Jste nad plánem, respektive, prohospodařili jste méně, než jste očekávali. Co teď s tím? Peníze přece vracet nebudete, převoz a uskladnění přebytků by se vám naopak prodražilo. Rozdat jej zedníkům po pytlích jako zaměstnanecký bonus k výplatě? A tak prostě necháte materiál navíc zmizet, rozpustit v kanalizaci. A tak nejspíš vznikl i „betonovec“ – betonový ledovec – který ucpal kanály ve čtvrti Clarkenwell. Na délku má přes 100 metrů a odhadem váží asi 105 tun.

Zdroj: Guardian.co.uk

Odstranit jej bude stát miliony, protože je usazen ve vyzděném profilu původní viktoriánské klenuté historické kanalizace, a tak si budou muset pracovníci vodohospodářské sítě kromě sbíječek vypůjčit i památkáře. Zdejší betonová ucpávka je skutečně extrémní, ale podobných, menších, jsou po městě stovky. A ano, většinou se nachází jen na dohled novostaveb. Jestli stavitelé cíleně pohřbívají nadbytečný materiál, anebo je to jen necílený splach odpadu ze staveniště, jisté není. To, že odstraňování podobných betonových ucpávek přijde Thames Water na 18 milionů liber ročně, ale žádné tajemství není.

Londýnská radnice proto nedávno odhlasovala vytvoření fondu pro vybudování sítě elektronické kontroly zažívání metropole. V budoucnu (do roku 2025) by mělo kanalizace sledovat na 200 000 senzorů, které budou monitorovat průchodnost a případné ucpávky. Dispečink Thames Water tak bude mít lepší přehled o tom, kde problém vzniká, a kdo je za něj nejspíš odpovědný.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: AdobeStock-ArtushFoto

Bude se zdražovat elektřina a plyn? A proč?

Na tuto přímou otázku zbývá jen jediná odpověď, ano bude. Otázkou je, kdy. Nejprve se podívejme, jaké jsou důvody ke zdražení elektřiny a plynu a jaké jsou faktory naopak brzdící zdražování. Jak by se mohl zákazník zdražení bránit?

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Dnes se poprvé sejde uhelná komise kvůli útlumu těžby v ČR

Dnes se poprvé sejde uhelná komise, která má řešit útlum těžby uhlí v Česku, ale také celkový energetický mix ČR včetně obnovitelných zdrojů či jádra. Devatenáctičlenné komisi, která se bude scházet každý měsíc, předsedají ministři životního prostředí Richard Brabec (ANO) a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). ...

Králicko začíná pociťovat nedostatek elektrické energie

Králicko začíná pociťovat nedostatek elektrické energie

Společnost ČEZ by měla posílit distribuční síť kolem Králík, nynější kapacita přestává stačit, uvedl v tiskové zprávě hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). ČEZ nedávno dokončil výstavbu venkovního vedení vysokého napětí 110 kilovoltů (kV) mezi Hlinskem a Poličkou, kde firma rovněž síť posílila. Podobné ...

REKLAMA
REKLAMA