REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Londýnskou kanalizaci ucpává i beton ze staveb, blokace budou hlídat senzory

Hlavní město Velké Británie má problémy se zažíváním. V posledních letech média upozornila na několik extrémních případů tzv. tukovců (fatbergů), vytvořených ze směsi organického odpadu, který do kanalizace zrovna nepatří. Na zácpě londýnských střev ale nesou svůj podíl i stavitelé.

V roce 2018 společnost Thames Water, která má na starosti i správu kanalizační sítě, odstranila na 42 000 blokací. Což je zhruba o 6 % více, než před pěti lety. Kromě fatbergů exotických proporcí, například těch z Kingstonu velikosti autobusu, má většina z nich velmi fádní původ: biologicky obtížně rozložitelný materiál, směs odpadních kuchyňských olejů, dětských plen a hygienických kapesníčků, který se nahustí a stmelí v nerozbornou hmotu. Aktuální nález z hlubin pod Goswell Road a Hall Street má ale odlišný původ, a svou skladbou jasně poukazuje na zdejší stavitele. Byl totiž z betonu.

V principu je to jednoduché: jste dodavatelem stavby, ale vámi nastavený odhad materiálu nesedí. Jste nad plánem, respektive, prohospodařili jste méně, než jste očekávali. Co teď s tím? Peníze přece vracet nebudete, převoz a uskladnění přebytků by se vám naopak prodražilo. Rozdat jej zedníkům po pytlích jako zaměstnanecký bonus k výplatě? A tak prostě necháte materiál navíc zmizet, rozpustit v kanalizaci. A tak nejspíš vznikl i „betonovec“ – betonový ledovec – který ucpal kanály ve čtvrti Clarkenwell. Na délku má přes 100 metrů a odhadem váží asi 105 tun.

Zdroj: Guardian.co.uk

Odstranit jej bude stát miliony, protože je usazen ve vyzděném profilu původní viktoriánské klenuté historické kanalizace, a tak si budou muset pracovníci vodohospodářské sítě kromě sbíječek vypůjčit i památkáře. Zdejší betonová ucpávka je skutečně extrémní, ale podobných, menších, jsou po městě stovky. A ano, většinou se nachází jen na dohled novostaveb. Jestli stavitelé cíleně pohřbívají nadbytečný materiál, anebo je to jen necílený splach odpadu ze staveniště, jisté není. To, že odstraňování podobných betonových ucpávek přijde Thames Water na 18 milionů liber ročně, ale žádné tajemství není.

Londýnská radnice proto nedávno odhlasovala vytvoření fondu pro vybudování sítě elektronické kontroly zažívání metropole. V budoucnu (do roku 2025) by mělo kanalizace sledovat na 200 000 senzorů, které budou monitorovat průchodnost a případné ucpávky. Dispečink Thames Water tak bude mít lepší přehled o tom, kde problém vzniká, a kdo je za něj nejspíš odpovědný.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: AdobeStock-Roman Milert

Vnitřní kanalizace: druhy a charakteristika potrubí

Kanalizace – neviditelná, v ideálním případě i neslyšitelná. Systém vnitřní kanalizace je soustava několika potrubí, každé má své požadavky na průměr tvarovky i na její materiál či sklon. Abychom si ve stavařině rozuměli, je potřeba mluvit stejným jazykem. Víte co je připojovací potrubí, svodné potrubí a k čemu je v…

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Kam se vydáme? Zaklínadlo „pasivní dům“ nás přeneslo k trochu snovému řešení vašeho domu. Ale to, o čem někdy sníme, nemusí být nutně nereálné. Určitě se vám někdy stalo, že vás sen leckdy vyděsil svojí skutečností a byli jste rádi za probuzení. V našem případě je tomu právě naopak.

Zdroj: AdobeStock - skyline

Obtěžuje vás hluk z kotle nebo tepelného čerpadla? Jak odhlučnit technickou místnost

Hluk z kotle, tepelného čerpadla nebo větrací jednotky může velmi znepříjemnit bydlení i v novém krásném domě. Jak instalovat tato zařízení a kam je v domě umístit, aby neobtěžovala svým hučením váš klidný spánek? Co je hlavní zásadou při odhlučnění technického zařízení domu a co naopak proti hluku vůbec nepomáhá? O…

Vytápění, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Kotlíkové dotace slouží na obnovu zdrojů tepla, je o ně zájem

Smyslem dotací je motivovat obyvatele k tomu, aby přistoupili k výměně starých kotlů za ekologičtější způsoby vytápění. Snahou je snížit škodlivé emise vypouštěné do ovzduší. Lokální topeniště jsou největším znečišťovatelem vzduchu v ČR. Od 1. září 2022 se musí v Česku přestat topit v kotlích na tuhá paliva první a…

Vnitřní kanalizace: připojovací potrubí

Vnitřní kanalizace: připojovací potrubí

Pro připojení každého umyvadla či WC a dalších zařizovacích předmětů je nutné připojovací potrubí. To začíná u zápachové uzávěrky a končí napojením na odpadní potrubí. Může být v provedení větrané nebo nevětrané, častější je nevětrané. Hlavním úkolem připojovacího potrubí je zajištění dostatečného odtoku odpadních…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Velkokapacitní podzemní nádrže na dešťovou vodu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA