REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Designéři Santiago Miranda a Perry A. King

Anglický designér Perry A. King a španělský designér Santiago Miranda patří mezi nejznámější jména na mezinárodní designové scéně. Od založení vlastního studia "King & Miranda Associati" v Miláně v roce 1976, pracovali pro mezinárodní klientelu jako architekti, designéři interiérů a produktů. Jejich osobitý styl kombinuje funkční a technologické inovace s kulturním a emocionálním obsahem.

Jedná se o zajímavou tvůrčí dvojici, byť jeden ze Španělska, druhý z Velké Británie, domlouvají se italsky ve svém společném ateliéru King & Miranda design. V Praze se s nimi mohli setkat architekti a designéři na tiskové konferenci pořádané firmou Zehnder Group, ve vzorkovně ProCeram na pražském Zličíně.

King a Miranda jsou autory řady publikací, porotci v mezinárodních designérských soutěží a aktivní účastníci výzkumu a výuky. Získali mnoho vyznamenání a cen za design. V naší republice se se jejich prací můžeme setkat právě na prodkutech firmy Zehnder Group, pro kterou navrhli několik designových řad radiátorů jako například: Zehnder Vitalo, Zehnder Metropolitan, Runtal Folio, Runtal Cosmopolitan.

Jejich práce stojí na základní myšlence, že návrhy dělají pro lidi. Je pro ně důležitá forma, funkce a technický pokrok, který k průmyslovému designu neodmyslitelně patří.

Problematická zadání klientů vždy vyřeší s největší lehkostí. Španělský výrobce nábytku, který nebyl schopen vyrobit vlastní konstrukční prvky, získal od nich návrh stolu s nohami, obsahující vidlice jízdních kol; do showroomu jiného výrobce pověsili strop s oblaky ze zlatého rouna - vyrobeného z materiálu používaného pro výrobu drátěnek na nádobí. Jinde zase vtipně naráželi na příběhy v mytologii nebo na umělecká díla od Fra Angelica po Turnera a Miró.

Santiago Miranda

Po ukončení studia na škole užitého umění a řemesel „Escuela de Artes y Aplicadas Oficios Artisticos“ v rodné Seville se Santiago Miranda v roce 1971 přestěhoval do Milána, kde v roce 1976 s Perry Kingem založil studio "King & Miranda Associati". Před tím vytvořil a sepsal příběhy s obrázky pro interaktivní park osamělých lidí "Air Mail Transatlantic Pictures“ a pracoval jako konzultant pro Olivetti.

Zapojil se rovněž do výuky a výzkumu. Byl členem vědeckého výboru „Istituto Europeo di Design” v Madridu a “University Pablo de Olavide” v Seville. Zúčastnil se mnoha konferencí a porot designových soutěží po celém světě. V roce 1989 získal Santiago Miranda španělskou národní cenu za design „Premio Nacional de Diseňo Español“ a v roce 1995 cenu Andaluzie za design „Premio de Andalucia Diseňo“.

Perry A. King

Perry A. King studoval průmyslový design ve Velké Británii a v roce 1964 se odstěhoval do Itálie. Nejdříve působil jako poradce pro Olivetti, pracoval na široké škále výrobků včetně psacího stroje Valentine a Sistema 45. Později pak jako koordinátor designu pro firemní image, spolu se Santiagem Mirandou navrhl například jehličkové písmo, knihy a plakáty a v roce 1976 s ním založil studio „King & Miranda Associati”. Zúčastnil se mnohých konferencí a porot designérských soutěží po celém světě.

Je aktivní v oblasti výuky a výzkumu. Byl profesorem na technické univerzitě v Miláně a jako hostující profesor učil na “University of Arts” v Londýně. V letech 1996-1997 byl hostujícím profesorem rovněž na “School of Architecture and Design“, která je součástí Royal College of Art. V roce 2000 byl jmenován “Královským designérem” pro průmysl . Je v senátu „University of Central England” a čestným členem senátu „Glasgow School of Art“.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.

Foto:  Even Lundefaret

Dřevěné chaty s výhledem na jezero. Zpřístupnily horskou turistiku rodinám s dětmi

Těžko říct, jestli je ta myšlenka geniální, anebo už ve svých kořenech pomýlená. Pravdu nejspíš ukáže až čas. Upřít sílu jí ale nejde. Pro cestovní ruch a pěší turistiku, nejen v Norsku ale nejspíš i celé Skandinávii, bude do dalších let určující. Dřevěné chaty jsou útulny pro potěchu ducha…

REKLAMA