REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Přehled kroků jak si pořídit vlastní studnu

Pitná voda z veřejné sítě se na zalévání zahrady v dnešní době značně prodraží. Řešení představuje vrtaná či kopaná studna, ze které můžete čerpat vodu přímo. Studna pak může dodávat vodu nejen na závlahu zahrady, ale sloužit i jako cenově dostupný zdroj pitné vody. Jak si ale studnu pořídit, jaké čerpadlo do ní pořídit a kolik to celé může stát? Odpovědi naleznete na následujících řádcích.

Kopaná či vrtaná studna?

Obecně platí, že pro menší odběry stačí povrchová voda ze studny. Pro shromáždění a čerpání povrchové vody se využívají kopané studny. Povrchová voda z kopané studny je citlivější na klimatické změny a hrozí znečištění průsakem odpadních vod nebo přitečením nečistot z okolí (např. hnojivy). Vzhledem k tomu, že jde o vodu z míst s vysokou hladinou spodní vody, vydatnost značně závisí na množství srážek. V období sucha tak hladina ve studni může značně poklesnout. Tento problém řeší vrtané studny, které jsou hlubší a užší, a využívají se v místech kde není k dispozici vhodný zdroj povrchové vody. Pro dodávky vody jsou dnes častější studny vrtané, a to s ohledem jak na návratnost investice, tak stabilitu a kvalitu dodávek vody do objektu. 

Povolení, projekt & průzkum

Studna je z hlediska Stavebního zákona považována za stavbu, takže je nutné územní rozhodnutí o umístění studny a stavební povolení. Zároveň je i vodním dílem, kdy pro odběr z něho musíme mít další povolení. Při stavbě studny současně s domem vydává společné stavební povolení stavební úřad.
Při projektování studny je nejdůležitějším údajem spotřeba vody. Například pro venkovní okrasné zahrady (trávníky, květiny) nebo zahrady se zeleninou na 100 m2 je odhadována spotřeba vody 16 m3/rok, mytí osobního automobilu vyžaduje 1 m3 / rok a roční spotřeba vody na osobu v rodinném domě se odhaduje na 36 m3/rok. V rámci projektu by měl být proveden i hydrogeologický průzkum, který kromě jiného určí vydatnost zdroje.

Jaké čerpadlo do studny?

Pro svoji studnu budete vybírat ze dvou druhů čerpadel. Prvním je samonasávací povrchové čerpadlo (sací výška je menší než 8 metrů). Druhou volbu představuje ponorné čerpadlo do studny, kde sací výška odpadá, protože vodu vytlačuje nahoru. Sací výška je součet výškového rozdílu povrchového čerpadla a nejnižší hladiny ve studni a ztráty potrubí (10 m ležatého potrubí odpovídá cca 1 m výšky). Pro rozvod vody po nemovitosti se používá domácí vodárna, což je čerpadlo, které zajišťuje i potřebný tlak ve vodovodu. Při odběru vody se automaticky zapne a po konci činnosti opět vypne. Výkon domácí vodárny by měl být přes 3m³/hod. s dostatečným tlakem.

Vodárna s ponorným čerpadlem Calpeda SDFE – set s frekvenčním měničem a nádobou GWS

Ponorná čerpadla do vrtů jsou odstředivá nebo vřetenová, nejčastější jsou 3“ a 4“ čerpadla pro vrty s průměrem od 100 mm. Vřetenová ponorná čerpadla jsou určena pro čerpání čisté a mírně zkalené užitkové vody i z velkých hloubek, ale jsou omezena průtokem na 60 l/min. Pro zásobování rodinných domů a větších objektů jsou vhodná odstředivá čerpadla, která se vyznačují velkými průtoky i velkou výtlačnou výškou.

Blue Line PS 3" a 4“ ponorná čerpadla

Ponorné čerpadlo do studní a nádrží, určené pro zásobování domácností, chat nebo zahrad čistou vodou. Oběžná kola z norylu, plášť čerpadla, hřídel a sací síto z nerezové oceli.

Pokud potřebujete čerpat z velkých hloubek, doporučujeme použít čerpadlo do vrtu s vysokým výtlakem a ponorem, pro tato čerpadla se zaužíval výraz hlubinné čerpadlo. Kvalitní hlubinná čerpadla jsou vyrobena z velice odolných materiálů jako je nerez a jsou uzpůsobena pro dlouhodobé ponoření a odolnost vůči tlaku sloupce vody nacházející se nad ním.

Hlubinné čerpadlo Pumpa AD

Příkladem kvalitního ponorného čerpadla do vrtané studny je Pumpa AD. Toto hlubinné čerpadlo je vhodné pro čerpání vody z hlubokých vrtů na závlahu a pro dodávky pitné vody do chat či rodinných domů. Možnost hlubokého ponoru až do 250 m využijí především majitelé hlubších vrtů, v nichž musí čerpadla pro odčerpání vody odolávat vysokému tlaku.

Kolik to celé bude stát?

Cena je při rozhodování často jazýčkem na váhách. Pro odhad, kolik vás studna může stát, vyjděte z následujících přibližných cen:

Hydrogeologický posudek cca 5000 Kč
Projektová dokumentace cca 5000 Kč
Vrtaná studna (v závislosti na průměru vrtu) 1000–4000 Kč/bm bez DPH, v závislosti na podloží

Cena 30m vrtané studny (včetně vrtání, PVC potrubí, obsypání, utěsnění, projektu, posudků a poplatků) vychází na 70 - 100 000 Kč. Zvážíte-li, že průměrné vodné a stočné se v roce 2019 je kolem 90 Kč / m3, u čtyřčlenné rodiny se může tato investice vrátit za 6-8 let.

K ceně si připočtete čerpadla v pořizovací ceně průměrně od 4 do 10 tisíc dle zvolených parametrů, případně další příslušenství pro komfortní dodávku vody do domu.

Na závěr nezapomeňte, že při individuálním zásobování vodou nese odpovědnost za funkčnost zařízení, hygienu a zdravotní nezávadnost vlastník vodního díla.

O společnosti Pumpa:

Společnost Pumpa,a.s. již od roku 1991 poskytuje prodej, servis a montáž čerpadel a rovněž je významným dovozcem čerpadel, armatur a příslušenství z celého světa. Na českém trhu společnost Pumpa výhradně zastupuje například značky Calpeda, Stairs, Umbra Pompe, Speroni, Zenit, Franklin Electric nebo GWS. Ve svém portfoliu nabízí rovněž čerpadla, vodárny a tlakové stanice vlastní značky. Pumpa, a.s. také zajišťuje záruční a pozáruční servis včetně uvádění zařízení do provozu. Zákazníkům již od roku 1996 nabízí servisní službu 24 hodin denně, 365 dní v roce. Prodejny Pumpa, a.s. najdete v Brně a Praze. Více informací na www.pumpa.cz.

[1] Pro odhad počítejte s průměrnou cenou 1500 Kč (běžné podloží/běžný metr).

PUMPA, a.s.

logo
U Svitavy 1
618 00 Brno

telefon: 548 422 611, 548 422 691, 548 422 693
zelená linka: 800 100 763
e-mail: pumpa@pumpa.cz

web: www.pumpa.eu

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Nové čerpadlo do sudu Blue Line pro pohodlné zalévání

Nové čerpadlo do sudu Blue Line pro pohodlné zalévání

Neexistuje snad zahrádkář, který nepoužívá pro zálivku zahrady vodu zachycenou do sudu nebo jiného zásobníku. Pro pohodlné čerpání vody z těchto zdrojů jsou ideálním řešením ponorná čerpadla. Mezi nejdostupnější modely sudových čerpadel patří Blue Line PSDR250PS a PSDR550PS, které na trh nově uvedla společnost Pumpa…

Při zachycování deště ze střechy můžete získat několik desítek kubíků užitkové vody

Při zachycování deště ze střechy můžete získat několik desítek kubíků užitkové vody

V létě spadne v ČR v průměru kolem 60 mm srážek měsíčně, tedy 60 litrů vody na metr čtvereční. Jak zachytit dešťovou vodu? Stačí na to retenční nádrž pro svod vody ze střechy, kterou můžete následně využívat pro zalévání zahrady nebo i v domácnosti. Jak velkou nádrž pořídit, kolik vody je potřeba, kolik lze ušetřit a…

Ušetřete s kvalitním oběhovým čerpadlem

Ušetřete s kvalitním oběhovým čerpadlem

Kvalitní oběhové čerpadlo může ve srovnání s neregulovaným čerpadlem domácnosti ušetřit až 80 % na energiích. Oběhová čerpadla se používají v soustavách pro vytápění interiérů, v klimatizačních systémech, či k cirkulaci teplé vody. Ty nejkvalitnější musí také vyhovovat vysokým nárokům na životnost, spolehlivost a…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA