REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rozhledny jsou atraktivním cílem, trendem jsou originální stavby

Rozhledny patří mezi nejatraktivnější turistické cíle v České republice. Přestože rozhlednový boom v poslední době u nás trochu opadl, v celosvětovém měřítku se ČR může řadit mezi rozhlednové velmoci. Aktuálně se uvádí, že je u nás přes 450 rozhleden a vyhlídkových věží.
Zdroj: Fotolia.com

Opravdovou renesanci zažily rozhledny po roce 1989, kdy došlo k opravě a následnému zpřístupnění mnoha chátrajících staveb a ve velkém měřítku také k výstavbě zcela nových věží. Zatímco na přelomu tisíciletí se často stavěly typizované železné konstrukce sloužící pro telekomunikační účely, které byly opatřené vyhlídkovou plošinou, v posledních několika letech jsou trendem vizuálně nápaditější vyhlídkové stavby.

Mezi originálně tvarované rozhledny z poslední doby patří například vyhlídka Růženka nad obcí Růžová na Děčínsku v Českém Švýcarsku, která byla zpřístupněna loni v dubnu. Betonová stavba vysoká šest metrů připomíná návrh Kaplického Národní knihovny, přičemž tvar vyhlídky byl navržen dávno před Kaplického knihovnou a vzešel z nápadu mladých architektů z Liberce. Růženka získala titul Rozhledna roku 2018. Netradiční tvar má také rozhledna Doubravka, která se od loňského června tyčí v přírodním parku Čihadla v Praze 14. Experimentální, 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž z akátového dřeva navrhl architekt Martin Rajniš.

Letos v březnu byla otevřena zhruba 30 metrů vysoká rozhledna na Hradišťském vrchu u Kaplice na Českokrumlovsku. Stavba kombinující modřínové dřevo a ocelové pozinkované prvky, stojí ve výšce 780 metrů nad mořem. Její půdorys odkazuje na tvar pětilisté růže ve znaku šlechtického rodu Rožmberků. Poskytuje výhled na Novohradské hory, viditelné z ní jsou i Alpy.

Veselská rozhledna u Oder na Novojičínsku byla vybudována v roce 2018 z iniciativy Euroregionu Silesia a zpřístupněna byla letos v dubnu. Základem stavby je třímetrová pyramida z břidlice na níž se tyčí ocelovo-dřevěná konstrukce vysoká 13,6 metru se zastřešenou vyhlídkovou plošinou. Stavba, poskytující výhled na Oderské a Hostýnské vrchy i Beskydy, má symbolizovat strážní věž, kterou má město Odry ve znaku.

Mezi letos zpřístupněné rozhledny patří také Šťastná věž ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku, která vznikla přestavbou sila na piliny. Jedná se o 23 metrů vysokou zděnou rozhlednu s dřevěnou nástavbou a kovovým schodištěm. Součástí objektu je i občerstvení a při západu slunce je ve věži možné povečeřet. Stavbou "konvenčního tvaru" je naopak osmnáctimetrová dřevěná rozhledna Okrouhlík u Slatiny na Novojičínsku, která od letošního května zdobí stejnojmenné návrší. Ke znovuotevřeným rozhlednám patří Goethova vyhlídka nad Karlovými Vary, která byla po kompletní rekonstrukci veřejnosti zpřístupněna v květnu.

Železobetonová rozhledna Šibenice ve Stěbořicích na Opavsku, která bude otevřena 28. června, připomíná svým vzhledem betonový bunkr. Expozice uvnitř 12,5 metru vysoké věže přiblíží život a odkaz odbojáře Jana Kubiše, který sloužil na Opavsku či projekt výstavby betonových pevností v československém pohraničí před 2. světovou válkou. Ve stejný den se pro veřejnost otevře i vyhlídková věž na mosteckém vrchu Šibeník, která je součástí zábavního parku.

V blízké době je v plánu otevření rozhledny na Lucemburském kopci u Malečova, ve Vikleticích u Nechranické přehrady a ve výstavbě je také vyhlídková věž Chalupská Štěpánka na Plzeňsku, která má připomínat repliku historické obranné věže. V květnu letošního roku se začalo s výstavbou rozhledny na nejvyšším vrcholu Orlických hor Velké Deštné.

Popularitu si v poslední době získaly také nejrůznější vyhlídkové stezky. V ČR funguje od roku 2012 Stezka korunami stromů v Lipně nad Vltavou a o pět let později byla otevřena Stezka korunami stromů u Jánských lázní v Krkonoších. V roce 2015 byla zpřístupněna vyhlídková Stezka v oblacích u Dolní Moravy, v loňském roce byla otevřena Stezka nad vinohrady v Kobylí u Břeclavi a od ledna 2019 slouží turistům vyhlídková věž na beskydských Pustevnách jako součást panoramatické Stezky Valaška. Inspirací pro české stezky v korunách stromů se stala bavorská stezka Baumwipfelpfad u města Neuschönau v srdci Bavorského lesa, která byla otevřena v září 2009.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, Sebastian Duda

Svaz obcí žádá opravu zásadních chyb v systému stavebního řízení do 20. srpna

Svaz měst a obcí (SMO) chce po ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) opravit některé zásadní nedodělky v systémech digitalizace stavebního řízení do 20. srpna. Tehdy se mají zástupci svazu na MMR setkat s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) současně se Sdružením tajemníků městských a obecních úřadů.…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Hoppi CZE, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Černé stavby u Novomlýnských nádrží: Dvě šetření ombudsmana potvrdila, že na stovky černých staveb jsou úřady krátké

V případě nepovolených staveb okolo nádrže Nové Mlýny u jihomoravské obce Přítluky se stavební úřad dostal podle zjištění veřejného ochránce práv do patové situace. Množství černých staveb s nejasným vlastnictvím v kombinaci s omezeným množstvím úředníků vedou k tomu, že stavební úřad nezvládá v řízeních o odstranění…

Elektroměr, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, Gina Sanders

Distributoři musí během tří let instalovat chytré elektroměry

Až 850.000 odběratelům musí tuzemští distributoři do poloviny roku 2027 nainstalovat tzv. chytré elektroměry. Dnešním dnem jim začala tříletá lhůta, během níž mají tato zařízení bezplatně nainstalovat všem zákazníkům s roční spotřebou elektřiny nad šest megawatthodin (MWh). Chytré elektroměry mají zefektivnit řízení…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, ivanods

Novinky v dotacích na výměnu kotlů, které začnou platit od 1. září 2024

Domácnosti mají poslední příležitost zažádat o výhodnější podporu na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září. Poté už bude finanční příspěvek nižší o desítky tisíc korun. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti ale zůstává zachováno. Novinkou je, že si od září mohou o finanční…

REKLAMA