REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rozhledny jsou atraktivním cílem, trendem jsou originální stavby

Rozhledny patří mezi nejatraktivnější turistické cíle v České republice. Přestože rozhlednový boom v poslední době u nás trochu opadl, v celosvětovém měřítku se ČR může řadit mezi rozhlednové velmoci. Aktuálně se uvádí, že je u nás přes 450 rozhleden a vyhlídkových věží.
Zdroj: Fotolia.com

Opravdovou renesanci zažily rozhledny po roce 1989, kdy došlo k opravě a následnému zpřístupnění mnoha chátrajících staveb a ve velkém měřítku také k výstavbě zcela nových věží. Zatímco na přelomu tisíciletí se často stavěly typizované železné konstrukce sloužící pro telekomunikační účely, které byly opatřené vyhlídkovou plošinou, v posledních několika letech jsou trendem vizuálně nápaditější vyhlídkové stavby.

Mezi originálně tvarované rozhledny z poslední doby patří například vyhlídka Růženka nad obcí Růžová na Děčínsku v Českém Švýcarsku, která byla zpřístupněna loni v dubnu. Betonová stavba vysoká šest metrů připomíná návrh Kaplického Národní knihovny, přičemž tvar vyhlídky byl navržen dávno před Kaplického knihovnou a vzešel z nápadu mladých architektů z Liberce. Růženka získala titul Rozhledna roku 2018. Netradiční tvar má také rozhledna Doubravka, která se od loňského června tyčí v přírodním parku Čihadla v Praze 14. Experimentální, 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž z akátového dřeva navrhl architekt Martin Rajniš.

Letos v březnu byla otevřena zhruba 30 metrů vysoká rozhledna na Hradišťském vrchu u Kaplice na Českokrumlovsku. Stavba kombinující modřínové dřevo a ocelové pozinkované prvky, stojí ve výšce 780 metrů nad mořem. Její půdorys odkazuje na tvar pětilisté růže ve znaku šlechtického rodu Rožmberků. Poskytuje výhled na Novohradské hory, viditelné z ní jsou i Alpy.

Veselská rozhledna u Oder na Novojičínsku byla vybudována v roce 2018 z iniciativy Euroregionu Silesia a zpřístupněna byla letos v dubnu. Základem stavby je třímetrová pyramida z břidlice na níž se tyčí ocelovo-dřevěná konstrukce vysoká 13,6 metru se zastřešenou vyhlídkovou plošinou. Stavba, poskytující výhled na Oderské a Hostýnské vrchy i Beskydy, má symbolizovat strážní věž, kterou má město Odry ve znaku.

Mezi letos zpřístupněné rozhledny patří také Šťastná věž ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku, která vznikla přestavbou sila na piliny. Jedná se o 23 metrů vysokou zděnou rozhlednu s dřevěnou nástavbou a kovovým schodištěm. Součástí objektu je i občerstvení a při západu slunce je ve věži možné povečeřet. Stavbou "konvenčního tvaru" je naopak osmnáctimetrová dřevěná rozhledna Okrouhlík u Slatiny na Novojičínsku, která od letošního května zdobí stejnojmenné návrší. Ke znovuotevřeným rozhlednám patří Goethova vyhlídka nad Karlovými Vary, která byla po kompletní rekonstrukci veřejnosti zpřístupněna v květnu.

Železobetonová rozhledna Šibenice ve Stěbořicích na Opavsku, která bude otevřena 28. června, připomíná svým vzhledem betonový bunkr. Expozice uvnitř 12,5 metru vysoké věže přiblíží život a odkaz odbojáře Jana Kubiše, který sloužil na Opavsku či projekt výstavby betonových pevností v československém pohraničí před 2. světovou válkou. Ve stejný den se pro veřejnost otevře i vyhlídková věž na mosteckém vrchu Šibeník, která je součástí zábavního parku.

V blízké době je v plánu otevření rozhledny na Lucemburském kopci u Malečova, ve Vikleticích u Nechranické přehrady a ve výstavbě je také vyhlídková věž Chalupská Štěpánka na Plzeňsku, která má připomínat repliku historické obranné věže. V květnu letošního roku se začalo s výstavbou rozhledny na nejvyšším vrcholu Orlických hor Velké Deštné.

Popularitu si v poslední době získaly také nejrůznější vyhlídkové stezky. V ČR funguje od roku 2012 Stezka korunami stromů v Lipně nad Vltavou a o pět let později byla otevřena Stezka korunami stromů u Jánských lázní v Krkonoších. V roce 2015 byla zpřístupněna vyhlídková Stezka v oblacích u Dolní Moravy, v loňském roce byla otevřena Stezka nad vinohrady v Kobylí u Břeclavi a od ledna 2019 slouží turistům vyhlídková věž na beskydských Pustevnách jako součást panoramatické Stezky Valaška. Inspirací pro české stezky v korunách stromů se stala bavorská stezka Baumwipfelpfad u města Neuschönau v srdci Bavorského lesa, která byla otevřena v září 2009.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Průzkum: Inflace a ceny energií komplikují bydlení nadpoloviční většině lidí

Prudce rostoucí ceny energií a rekordní inflace komplikují situaci s bydlením více než polovině Čechů. U lidí žijících v nájmu to jsou dokonce více než tři čtvrtiny, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost Generali Investments. Nepříznivá ekonomická situace se podle něj promítá i do nadějí lidí…

Škola, ilustrační obrázek, fotolia

MŠMT chce do budoucna snížit spotřebu energií až o 15 procent

Ministerstvo školství (MŠMT) chce do budoucna snížit spotřebu energií až o 15 procent. S podporou z evropských dotací se nyní chystá vyměnit okna, zateplit půdy, vyměnit plynové kotle a světla. Úřad rovněž postupně snižuje teplotu na svých chodbách a v kancelářích a školí zaměstnance, jak mají s energiemi šetřit. Na…

Brno, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, aharond

V Brně se majitelé budov budou moci hlásit k městské solární elektrárně

Majitelé budov na území Brna se od ledna budou moci hlásit o připojení do vznikající městské solární elektrárny, kterou postupně buduje SAKO Brno Solar. Jde o dceřinou společnost městské odpadové firmy SAKO Brno. Novinářům to řekli náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) a předseda představenstva SAKO Brno Filip…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Šumperská radnice zřídí novou pozici energetika, městu má pomoci uspořit peníze

Šumperská radnice se rozhodla zřídit novou pozici energetika, městu má pomoci navrhovat úsporná opatření a dohlížet na jejich dodržování. Nastoupit by měl již od října, potvrdil to starosta města Tomáš Spurný (Pro Šumperk). Důvodem vytvoření nové pracovní pozice jsou současné náklady města kvůli rapidnímu zvýšení cen…

Ilustrační obrázek - plyn, Zdroj: adobestock photocreo-bednarek

Maďarsko je proti zastropování cen ruského plynu, uvedl ministr zahraničí

Navrhovaný strop pro ceny ruského plynu je proti evropským a maďarským zájmům. Krátce před začátkem dnešní mimořádné schůzky unijních ministrů energetiky, to podle agentury Reuters řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Upozornil, že by Rusko kvůli cenovému limitu okamžitě zastavilo dodávky plynu do Evropy.

Plyn v EU, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, corund

V Nizozemsku se otevře terminál na zkapalněný plyn, třetinu si pronajali Češi

V přístavu Eemshaven v Nizozemsku se dnes slavnostně otevře terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG). Třetinu jeho roční kapacity si prostřednictvím energetické společnosti ČEZ pro své účely pronajala Česká republika. Státu pomůže pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu, a snížit tím závislost na této surovině z Ruska.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Reformu trhu s elektřinou připravuje Evropská komise, oznámila von der Leyenová

Evropská komise kvůli prudkému růstu cen elektřiny připravuje krizová opatření a systémovou reformu trhu. V projevu na konferenci Bledské strategické fórum to oznámila předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová. Později doplnila, že je potřeba oddělit cenu elektřiny od ceny plynu a že reforma trhu by mohla…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sergeyeva

Česká komora architektů: Novela stavebního zákona je promarněnou příležitostí

Novela stavebního zákona spolu s návrhem zákona o jednotném environmentálním stanovisku podle České komory architektů (ČKA) v řadě případů nijak významně neurychlí ani nezjednoduší stavební řízení a je krokem zpět. ČKA v tiskové zprávě uvádí, že novela je velmi smutný výsledek mnohaleté práce a promarněná…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Vláda zváží zvýšení normativů pro výpočet příspěvků na bydlení

Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na bydlení. Příští týden požádá příslušné úřady o údaje pro případné navýšení částek. Novinářům to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Při zvýšení normativů se dávka na bydlení zvedne. Debatu o podpoře vyvolal předseda vlády…

Zdroj: Fotolia.com - nespix

V Lednici na Břeclavsku budou z lodních kontejnerů vznikat domy i kanceláře

Zvýšení výroby až o 250 procent umožní firmě RMR STAV KONT přestěhování do nového areálu v Lednici na Břeclavsku. Společnost bude v hale o rozloze 2000 čtverečních metrů měnit vysloužilé lodní kontejnery na domy, kanceláře případně další stavby. Zástupci firmy nové prostory představili novinářům.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA