Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Odborníci apelují na stavebníky: Vyžadujte kvalitní montáž okna

Odborná konference na téma oken a dveří: Otvorové výplně 2014 pořádaná společností Stavokonzult proběhla v 14. - 15. října 2014 v Hradci Králové.
Odborníci apelují na stavebníky: Vyžadujte kvalitní montáž okna

V luxusním prostředí hotelu Tereziánský dvůr se sešli odborníci mimo jiné z ČVUT, České komory autorizovaných inženýrů a techniků, z Technického zkušebního ústavu stavebního, zástupci firem výrobních i montážních.

Na konferenci byla diskutována problematika technického řešení oken z hlediska jejich tepelně-izolačních a akustických vlastností, nové materiály pro správné provedení připojovací spáry. Velkou oblastí bylo i zasklení, vrstvená skla, výměna skel ve starších oknech i stínící technika. Představeny byly způsoby diagnostiky zabudovaných oken termokamerou.

To nejdůležitější ale padlo jako shrnutí na závěr celé konference. Kvalita a životnost oken na stavbách závisí především na zabudování okna. Kvalitní a správné zabudování oken do staveb se stále ve většině případů nedaří prosazovat do praxe. Diskutující na konferenci se shodli, že v naší republice máme vypracované normy, známe technologické postupy jak na správnou montáž okna, máme na trhu dostupné materiály.

Problém nyní spočívá v poučených koncových stavebnících, kteří by mohli následně vyvinout tlak na montážní firmy s požadavkem kvalitní práce. To samozřejmě zvýší cenu za montáž okna, nicméně nepatrně vyšší investice v počátku se několikrát vrátí díky zvýšené životnosti oken a menším tepelným ztrátám.

TZB-info.cz bylo hlavním mediálním partnerem konference, členové redakce představili i sesterský projekt, portál ESTAV.cz, který si klade za cíl šířit osvětu právě mezi koncové investory a individuální stavebníky.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Montáž oken pouze PUR pěnou nestačí, tvrdí soudní znalec

Montáž oken pouze PUR pěnou nestačí, tvrdí soudní znalec

U oken se vyskytují různé poruchy funkce oken, rosení, zamrzání a u dřevěných oken i poruchy laku. Jestliže je výrobek z tepelně technického hlediska zabudován v geometricky správné poloze a plní požadavky na vlastní tepelnou izolaci, bývá příčinou těchto defektů nesprávné provedení připojovací spáry.