REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Netradiční domy na ostrově i v poušti. I tam lze bydlet

Čas dovolených je v plném proudu a řada z nás navštíví různé exotické destinace, ubytuje se na netradičních místech ať již v hotelích či soukromém ubytování, v pevných stavbách či jurtách nebo bambusových domech. Každý dle svého uvážení. Tak či onak to bude nevšední zážitek, jeden z mnoha, pro které si na dovolenou jedeme. A jsou to právě stavby spjaté s místem, které netradiční zážitky poskytují. Dnes se proto podíváme na zajímavé stavby na zajímavých místech: V poušti, na ostrově a na nejsušším místě světa, kde se můžete i sami ubytovat.

Symetrický dům na ostrově

Místu, na kterém měli realizovat architekti ze švédského studia Tham & Videgård Arkitekter projekt dvougeneračního domu, se dá sotva co vytknout. Skála na „pustém“ ostrově, která byla dříve obývána jen sezóně rybáři, byla prostě unikát. A když se k tomu připočte, že ze skalnatého vrcholku můžete shlížet na celý přístav Göteborg? Prostě dokonalost. Tím ale dobré zprávy končí a začíná práce. Nerovný terén zprvu neumožňoval vytvořit solidní půdorys pro stavbu, a tak musel přijít ke slovu beton. Ten vytvořil základ, který do krajiny „dorovnala“ fasáda z místního kamene, s přesahem dřevěného rámu. Pravidelný profil čtverce pak architekti využili k vytvoření centrální plošiny, na které se nachází symetrický dům. Místnosti z pravé strany kopírují ty na levé, s tím, že sdílený střed je vyhrazen kuchyni a hygienickému zázemí. Klid tu naleznou jak mladí tak starší obyvatelé (rodiče klienta), kteří se mohou setkávat v podélné jídelně a obývacím pokoji.

Pouštní dům

Nemusíte dlouho přemýšlet, abyste rozhodli, že stavět dům v poušti není nejbystřejší nápad. Pokud si tedy nepočínáte jako architekt Darren Petrucci, ze studia A-I-R. Akronym názvu značí Architecture-Infrastructure-Research, a plně postihuje tvůrčí přístup k řešeným problémům. Dům v Sonorské poušti nepřežije, pokud nebude mít vybudovanou potřebnou infrastrukturu. Lokalizace stavby štědře koncipovaného rodinného domu ve svahu je určena dvojicí sezóně zaplavovaných ramen bezodtokého potoka. Ghost Wash House řeší svou pozicí, orientací i materiálem problém s přehříváním, erozí, nedostatkem stínu a také sezónní povahu přívalových dešťů, kdy se na pár týdnů v roce svah zazelená. Retenční a vodosběrné systémy jsou plně zabudovány do struktury domu, nechybí ani centrální „motýlí“ střecha, která zastiňuje profil domu ve výšce 4,5 metru (a ploše 30x20 metrů). Důmyslné řešení architekta, který je divokou a nehostinnou přírodou fascinován, vysloužilo projektu cenu americké asociace architektů.

Dovolená na nejsušším místě světa

Na pomezí instalace ve volném prostoru a nenáročné stavby s extrémně nízkou ekologickou stopou se nachází realizovaný projekt čilského studia MORAES (Camilo Moraes). Místo, které si vybrali, je skutečně jako z jiné planety. Nachází se totiž na úzkém cípu pevniny, kde moře a pláž přechází v poušť. Tu nejsušší světa, Atacamskou. Nachází se tu lokality, kde nepršelo posledních pár staletí. Naprostá měsíční krajina, která je ale nesmírně citlivá na vnější vlivy. I proto je celý projekt plážové vesničky, tedy centrálního objektu s recepcí a barem, a k tomu šestice rozvolněných plážových dómů vystavěna s ohledem na minimalizaci environmentálních dopadů. Kupole apartmánových mini-domků obsahují veškeré potřebné zázemí pro nerušenou relaxaci, a zároveň poskytují ochranu před horoucím sluncem. Padesátimetrové rozestupy zajišťují soukromí jejich obyvatelům, a zapracování místních přírodních materiálů

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Nejvyšší atrium světa vyrůstá z podzemí a podpírá nebesa

Nejvyšší atrium světa vyrůstá z podzemí a podpírá nebesa

Až donedávna platilo, že nejvyšší atrium, chcete-li zastřešenou dvoranu, bychom nalezli v dubajském hotelu Burj al Arab. Od loňského listopadu to už ale neplatí, a prvenství z hlediska dosažené výšky přebírá stavba mrakodrap Leeza Soho, umístění v čínském Pekingu. Realizace tohoto projektu je přitom poslední dílem, ...

Foto: Norbert Wunderling

Přestavba statku: Z hospodářství moderní bydlení s poezií venkova

Stará zemědělská farma, složená ze tří objektů. Každý s jinou střechou. Jeden s pálenou taškou, druhý s rákosovou doškovou, třetí s obyčejnou dřevěnou, sbitou z prken. Poněkud nesourodý komplet pro 21. století. Jak tu provést rekonstrukci, a přitom nezničit to původní, hezké?

Autor: Zuzana Kopilakova

V Česku se chystá první městská zelená čtvrť

V České republice vznikají plány první reálné městské čtvrti, která si dokáže sama vyrobit více než polovinu roční spotřeby elektřiny pro zajištění potřeb obyvatel a zároveň umí šetrně hospodařit s pitnou i dešťovou vodou a cíleně zmírňovat oteplování krajiny vlivem tzv. městského tepelného ostrova.

Zdroj: AdobeStock-lightcaptured

Rekonstrukce bytu z první republiky skrývá velký potenciál

Staré „činžovní“ cihelné domy mají mnoho výhod. Tou první je poloha ve městě, většinou v centrech nebo v širším centru s dobře dostupnými službami. Často velkorysé prostory s vysokými stropy umí architekti výhodně využít a není třeba se jich bát. Reprezentativnost prostoru, původní cihelné zdivo či masivní dřevěné ...

REKLAMA