REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Střechy starých domů skrývají prostor pro nové byty

Kde lze ve městě vzít další prostor pro nové byty? V každé metropoli bychom našli očividné rezervy: Mnohé domy jsou nevyužité, dožilé průmyslové areály (brownfieldy) chátrají a hledá se jejich nová funkce nebo čekají na své stržení. Potenciál však nabízí i stávající obývané domy. Stačí pohlédnout vzhůru. Dnes si na fotoblogu ESTAV.cz ukážeme dva příklady ze světa, kde se povedlo zabydlet střechu či podkroví nečekaným způsobem.

Ze staré půdy exkluzivní loft

Funkce dveřníka a domovníka se u mladší generace už ztrácí v mlhách zapomnění dávné minulosti. A přece: kdo jiný byl odpovědný za údržbu domu, drobné opravy bytů, čištění komínů a zametání schodů! Ve Španělsku už je éra nezbytných domovníků a domovnic také pryč, ale v činžovních domech z počátku 20. století se pořád nachází jejich podkrovní byty. Nepříliš hezké, stísněné a tmavé. Studio LoCa zpracovalo projekt komplexní rekonstrukce jednoho takého bytu, a dokázali přitom vykřesat z minimálních dispozic to nejlepší. Odrušit zbytečné stěny, a hlavně zpřístupnit střechu prostornou terasou. K šedesáti metrům čtverečních uvnitř tak přibyl ten samý prostor střešní terasy se zahradou, částečně zakrytý markýzou. Z nehezkého bytu se tak stal velmi exkluzivní loft v historickém centru La Musara, který navíc vyniká chytře promyšleným úložným prostorem a „exotickou“ venkovní sprchou. Už to není půdní komora pod střechou, ale světlu a nebi otevřený luxus.

Chalupa na střeše

Rádi byste si ke svému domu pořídili ještě chalupu, ale bojíte se, že dlouhou vzdáleností a nutností dojíždění po vás časem ztratí cenu? Raději si hlídejte svá přání. Nikdy nevíte, jestli náhodou neposlouchá někdo z belgického studia ALT Architectuur. Právě ti s totiž pustili do rozsáhlé rekonstrukce a rozšíření rodinného domu (2 patra + snížené přízemí). A protože místa pro expanzi, které by si neukouslo z hezké zahrady, kterou si obyvatelé považovali, mnoho nebylo, rozhodli se ji vysunout vzhůru. Dosud rovná střecha (70 metrů čtverečních) se k tomu vybízela. Struktura, kterou nasadili na již existující objem, přitom nápadně připomíná chatu se zkosenou střechou. Je to skutečně nevšední forma dialogu modernistické architektury vůči domu. Materiálová volba přitom odráží zapracované části původní stavby (staré okenice) v nové přístavbě, a zevnitř parazitickou strukturu organicky napojuje schodiště. Výsledek je překvapující: je to prostě chata na střeše domu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto:  Even Lundefaret

Dřevěné chaty s výhledem na jezero. Zpřístupnily horskou turistiku rodinám s dětmi

Těžko říct, jestli je ta myšlenka geniální, anebo už ve svých kořenech pomýlená. Pravdu nejspíš ukáže až čas. Upřít sílu jí ale nejde. Pro cestovní ruch a pěší turistiku, nejen v Norsku ale nejspíš i celé Skandinávii, bude do dalších let určující. Dřevěné chaty jsou útulny pro potěchu ducha…

Foto: BoysPlayNice

Vkusná novostavba s respektem k původní zástavbě Karlína

Dvojí barevnost hmot, dvojí výška objektů, moderní vzhled, nekonfrontační řešení, to vše dělá z projektu ICONIK velmi zajímavé řešení, esteticky zdařilé. Máme zde příklad, jak lze zdárně vyřešit vcelku složitou parcelu v původní historické zástavbě, omezenou spoustou uzancí.

REKLAMA