REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dlažba z přírodního kamene – výhody, nevýhody a možnosti využití

Nedílnou součástí realizace novostavby či rekonstrukce je výběr podlahové krytiny. Pokud jste se rozhodli pro pořízení dlažby do vnitřních či venkovních prostorů, dříve či později narazíte na dlažby z přírodního kamene.

Na první pohled působí honosně a oslní vás přirozenou strukturou. „Tu dlažbu musím mít,“ říkáte si až do chvíle, než se podíváte na cenu. Vysoká estetická hodnota však není jedinou předností kamenných dlažeb. Pojďme společně najít odpověď na otázku, jestli se vyplatí do kamenné dlažby investovat.

Kamenná dlažba poslouží několika generacím

Realizaci vnitřní či venkovní dlažby vnímejte jako dlouhodobou investici. Pokud hledáte podlahovou krytinu, která vydrží desítky let a nevyjde z módy, vsaďte na kamennou dlažbu. Rozhodnete-li se po několika letech vyměnit vybavení bytu či domu, kamennou dlažbu budete chtít zachovat.

I po mnoha letech bude vypadat honosně bez větších známek opotřebení. Hodí se do moderních i tradičních prostorů a skvěle se kombinuje s dalšími materiály. Díky vysoké odolnosti a maximální trvanlivosti se dlažba z přírodního kamene používá i v luxusních hotelech, sídlech firem a jiných reprezentativních prostorách. Punc luxusu, který jen tak neomrzí, vás bude těšit každý den.

Zdroj: stonegallery.cz

Odolnost dlažby z kamene vás příjemně překvapí

Jednou z hlavních výhod kamenných dlažeb je jejich odolnost vůči přírodním vlivům i mechanickému poškození. Kamenné dlažby jsou voděodolné, mrazuvzdorné a žáruvzdorné. Proto se s úspěchem používají i pro pokládku na venkovní schody, příjezdové cesty, chodníky či zídky.

Řada kamenných obkladů spadá současně do kategorie kvalitních zátěžových dlažeb, které snesou velké zatížení bez snížení jejich životnosti. Například zátěžová dlažba od StoneGallery.cz, předního českého dodavatele kamenných výrobků, se hodí do garáží, sklepů, dílen a technických místnosti, ve kterých na dlažbu dlouhodobě působí velký tlak. Moderní kamenná zátěžová dlažba je tak z hlediska odolnosti a životnosti tím nejlepším materiálem, který na trhu seženete.

Kamenná dlažba do koupelen i kuchyní

Odolnost materiálu oceníte nejen při použití ve venkovních, ale i vnitřních prostorách. Kamenné dlažby svým vzhledem i vlastnostmi vyniknou v koupelnách, kuchyních, jídelnách, chodbách, ale i obývacích pokojích či ložnicích.

Zatímco běžné keramické dlažby se mohou po pádu těžkého předmětu poškodit, u těch kamenných je riziko mechanického poškození minimální. Pád těžkého nádobí či fénu kamennou dlažbu nijak neohrozí. Dlažby z přírodního kamene jsou navíc příjemné na dotek, dobře vedou teplo a snadno se čistí. Existují i v protiskluzové úpravě, která je do koupelen ideální.

Zdroj: stonegallery.cz

Kamenná dlažba – ideální pro podlahové topení

Jednou z výhod kamenné dlažby je nízký tepelný odpor. Přírodní materiál se rychle prohřeje a má dobré akumulační schopnosti, proto je skvělou volbou při kombinaci s podlahovým topením. Podlahové topení (teplovodní i elektrické) prohřeje kámen velmi rychle a udrží teplotu po dlouhou dobu.

Nezapomeňte na další výhody kamenné dlažby

Luxusní vzhledem, vysokou životností a odolností vůči přírodním i mechanickým vlivům výčet výhod kamenných dlažeb nekončí. Nesmíme zapomenout například na jednoduchost údržby. V interiéru stačí použít jarovou vodu a měkký kartáč, při použití ve venkovních prostorách dlažbu vyčistíte pomocí vysokotlakého čističe. Pro zlepšení vlastností i zvýšení odolnosti proti vlhkosti či mastnotám můžete materiál impregnovat.

Nevýhody kamenných dlažeb

Každý materiál má i své nevýhody, a to platí i v případě kamenných dlažeb. Moc jich ale nenajdete. Kromě vyšších pořizovacích nákladů patří mezi nevýhody například vyšší hmotnost obkladů či pocit chladu při doteku, který se odvíjí od okolní teploty v místnosti.

Každý druh kamene má jiné vlastnosti

Při výběru kamenné dlažby se zamyslete i nad vhodností konkrétního typu kamene. Každý kámen má kromě rozdílné struktury a odstínu i trochu jiné vlastnosti. Mezi nejtvrdší a nejodolnější materiály se obvykle řadí žula, která je vhodná i do extrémně zatěžovaných prostorů. Měkčím materiálem je například travertin nebo mramor.

Investice do dlažby z přírodního kamene se rozhodně vyplatí. Jedná se o jednorázovou investici na celý život, která vám přinese spoustu užitku a radosti. I proto je dlažba z kamene stále oblíbenější volbou mnoha bytových designérů a architektů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

Foto: Patrik Ekenblom

Starou kůlnu nahradili obytným pavilonkem. Mají trucovnu uprostřed zahrady

Projekt, který možná nemá zásadní dosah a neohromí svou velikostí. Zato překvapí důkladností provedení, chytrým nápadem a tím, že vychází vyloženě z lidských měřítek a potřeb. Zkrátka a dobře, Pavilon Törnskatan má za cíl jen dělat radost obyvatelům jednoho domu ze švédského Linköpingu. A daří se to.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA