REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Dlažba z přírodního kamene – výhody, nevýhody a možnosti využití

Nedílnou součástí realizace novostavby či rekonstrukce je výběr podlahové krytiny. Pokud jste se rozhodli pro pořízení dlažby do vnitřních či venkovních prostorů, dříve či později narazíte na dlažby z přírodního kamene.

Na první pohled působí honosně a oslní vás přirozenou strukturou. „Tu dlažbu musím mít,“ říkáte si až do chvíle, než se podíváte na cenu. Vysoká estetická hodnota však není jedinou předností kamenných dlažeb. Pojďme společně najít odpověď na otázku, jestli se vyplatí do kamenné dlažby investovat.

Kamenná dlažba poslouží několika generacím

Realizaci vnitřní či venkovní dlažby vnímejte jako dlouhodobou investici. Pokud hledáte podlahovou krytinu, která vydrží desítky let a nevyjde z módy, vsaďte na kamennou dlažbu. Rozhodnete-li se po několika letech vyměnit vybavení bytu či domu, kamennou dlažbu budete chtít zachovat.

I po mnoha letech bude vypadat honosně bez větších známek opotřebení. Hodí se do moderních i tradičních prostorů a skvěle se kombinuje s dalšími materiály. Díky vysoké odolnosti a maximální trvanlivosti se dlažba z přírodního kamene používá i v luxusních hotelech, sídlech firem a jiných reprezentativních prostorách. Punc luxusu, který jen tak neomrzí, vás bude těšit každý den.

Zdroj: stonegallery.cz

Odolnost dlažby z kamene vás příjemně překvapí

Jednou z hlavních výhod kamenných dlažeb je jejich odolnost vůči přírodním vlivům i mechanickému poškození. Kamenné dlažby jsou voděodolné, mrazuvzdorné a žáruvzdorné. Proto se s úspěchem používají i pro pokládku na venkovní schody, příjezdové cesty, chodníky či zídky.

Řada kamenných obkladů spadá současně do kategorie kvalitních zátěžových dlažeb, které snesou velké zatížení bez snížení jejich životnosti. Například zátěžová dlažba od StoneGallery.cz, předního českého dodavatele kamenných výrobků, se hodí do garáží, sklepů, dílen a technických místnosti, ve kterých na dlažbu dlouhodobě působí velký tlak. Moderní kamenná zátěžová dlažba je tak z hlediska odolnosti a životnosti tím nejlepším materiálem, který na trhu seženete.

Kamenná dlažba do koupelen i kuchyní

Odolnost materiálu oceníte nejen při použití ve venkovních, ale i vnitřních prostorách. Kamenné dlažby svým vzhledem i vlastnostmi vyniknou v koupelnách, kuchyních, jídelnách, chodbách, ale i obývacích pokojích či ložnicích.

Zatímco běžné keramické dlažby se mohou po pádu těžkého předmětu poškodit, u těch kamenných je riziko mechanického poškození minimální. Pád těžkého nádobí či fénu kamennou dlažbu nijak neohrozí. Dlažby z přírodního kamene jsou navíc příjemné na dotek, dobře vedou teplo a snadno se čistí. Existují i v protiskluzové úpravě, která je do koupelen ideální.

Zdroj: stonegallery.cz

Kamenná dlažba – ideální pro podlahové topení

Jednou z výhod kamenné dlažby je nízký tepelný odpor. Přírodní materiál se rychle prohřeje a má dobré akumulační schopnosti, proto je skvělou volbou při kombinaci s podlahovým topením. Podlahové topení (teplovodní i elektrické) prohřeje kámen velmi rychle a udrží teplotu po dlouhou dobu.

Nezapomeňte na další výhody kamenné dlažby

Luxusní vzhledem, vysokou životností a odolností vůči přírodním i mechanickým vlivům výčet výhod kamenných dlažeb nekončí. Nesmíme zapomenout například na jednoduchost údržby. V interiéru stačí použít jarovou vodu a měkký kartáč, při použití ve venkovních prostorách dlažbu vyčistíte pomocí vysokotlakého čističe. Pro zlepšení vlastností i zvýšení odolnosti proti vlhkosti či mastnotám můžete materiál impregnovat.

Nevýhody kamenných dlažeb

Každý materiál má i své nevýhody, a to platí i v případě kamenných dlažeb. Moc jich ale nenajdete. Kromě vyšších pořizovacích nákladů patří mezi nevýhody například vyšší hmotnost obkladů či pocit chladu při doteku, který se odvíjí od okolní teploty v místnosti.

Každý druh kamene má jiné vlastnosti

Při výběru kamenné dlažby se zamyslete i nad vhodností konkrétního typu kamene. Každý kámen má kromě rozdílné struktury a odstínu i trochu jiné vlastnosti. Mezi nejtvrdší a nejodolnější materiály se obvykle řadí žula, která je vhodná i do extrémně zatěžovaných prostorů. Měkčím materiálem je například travertin nebo mramor.

Investice do dlažby z přírodního kamene se rozhodně vyplatí. Jedná se o jednorázovou investici na celý život, která vám přinese spoustu užitku a radosti. I proto je dlažba z kamene stále oblíbenější volbou mnoha bytových designérů a architektů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

Freiburk

Zelená architektura: Když se vize stává realitou jen kousek od českých hranic

Na základě vlastních exkurzí a setkávání se zajímavými lidmi připravilo Centrum pasivních domů (CPD) studii, která se váže k zelené architektuře. Jako zajímavý inspirativní příklad nabídlo německé univerzitní město Freiburg. Vznikla rovněž iniciativa s názvem Deklarace udržitelnosti.

Zdroj: Hornbach

Příprava terénu, výběr plotu a stavební povolení na plot

Řekne-li se plot či zídka, vybavíme si většinou bariéru, která chrání naše soukromí a zabraňuje vstupu nežádoucích osob. Základní charakteristika vymezování soukromí se po staletí nemění, mění se ovšem technologie, materiály a možnosti investorů. Na co nezapomenout při stavbě plotu?

Chytré dlaždice znovu vrací do měst vodu. Inspirují se přírodními procesy

Chytré dlaždice znovu vrací do měst vodu. Inspirují se přírodními procesy

Jsou evropské metropole připraveny na klimatické změny? Ne, a každý vydatnější déšť anebo epizody horkých dní to dokazují. Po desetiletí jsme totiž usilovali o to, aby se města co nejrychleji zbavila vody. Ideálně kanalizací. Holandský projekt teď vodu městům vrací, hravým a navýsost praktickým způsobem, pomocí…

Zabezpečte pasti okolo svého domu. Zachráníte životy zvířat

Zabezpečte pasti okolo svého domu. Zachráníte životy zvířat

Že žádné pasti okolo nemáte? Určitě nějakou najdete. Stavby a lidské vynálezy vytvářejí matoucí prostředí. Ptáci, žáby i další živočichové jsou vystaveni smrtelným pastem, jako jsou vodní nádrže, sudy na vodu, větrací šachty, svisle stojící roury či fukary, velké prosklené plochy. I svůj bytový nebo rodinný dům…

Foto:Ing. Lucie Peukertová

Plánujeme zahradu: Jak promýšlet zpevněné plochy a vodní prvky

Díky „zlatým českým ručičkám“ se rádi do tvorby zahrady mnozí majitelé pozemků pouštějí svépomocí, ale zárodky zelené oázy jsou postaveny na zcela jiných základech, než se zdá na první pohled. Ačkoli výsadby rostlin dodávají zahradě kouzlo a jsou pomyslnou třešničkou na dortu, úplně nejdříve budete muset vyřešit…

REKLAMA