REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Opravy historických budov a reklama na nich

V pořadu Třináctka plus Českého rozhlasu Regina odpovídal Jiří Skalický, ředitel odboru památkové péče pražského Magistrátu. J. Skalický mimo jiné řekl, že granty se v roce 2015 zvýší o 5 mil. Kč., a budou dále platit dosavadní kritéria a upřesnil.
Dlouhodobě kritizovaný historický dům v desolátním stavu na Palachově náměstí v Praze, foto D.Kopačková

„Granty poskytneme na obnovu nemovitostí, které jsou památkovými objekty nebo jsou v památkových zónách, zejména na statické zabezpečení, opravu fasád, krovů a střech. Nově budou granty poskytnuty i na restaurování věcí movitých, podmínkou je, aby byly po dobu 5 let veřejně přístupné. Jedná se o sochy, sbírkové předměty, obrazy…“

„Sbíráme žádosti, ukončení 25. 11. 2014. Chtěli bychom žadatele uspokojit v max. možné míře a uplatňujeme systémový přístup v koordinaci s Ministerstvem kultury a městskými částmi, aby byl efekt finanční pomoci co největší.“

Špatný stav řady historických objektů

Objekt barokního statku Malovanka, na který se ptal jeden z posluchačů, je podle J. Skalického jen příkladem podobně zanedbaných usedlostí a objektů. „Problémy jsou důsledkem vlastnických vztahů. Nemovitosti byly mnohdy zakoupeny ze spekulativních důvodů. Majitelé čekají, až spadne a bude zrušena památková ochrana a pak si tam postaví, co chtějí. Nařizujeme opatření, udělujeme pokuty, ale asi se stále majitelům vyplatí počkat. Snad pomůže i novela památkového zákona, která se nyní projednává na úrovni krajů. Slibujeme si od novely velký posun, který reaguje na společenskou objednávku, ale na druhou stranu je tu velký tlak lobbistických skupin“, řekl Skalický.

Ředitel Skalický komentoval také situaci reklamy na Královské cestě a jednoznačně se přiklonil k názoru, že celá památková rezervace by měla být vyčištěna od černé reklamy. „Máme pravidla pro reklamu, spolupracujeme s odborem dopravy a živnostenským odborem, máme nové pracovní skupiny. Někde narážíme opět na vlastnické vztahy, ale např. sloupy pronajímala agentura a peníze ani nešly do rozpočtu. Prioritou je proto řádné zasmluvnění a zúčtování. Město začalo skutečný boj s nelegální reklamou a začalo u sebe,“ řekl Skalický. Největší kritika směřuje do oblasti Václavské náměstí a Příkopy. Pro dobrý příklad stačí porovnání s kultivovanou Pařížskou ulicí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Nicolò Panzeri

Proměna pavlačového bytu. Přepíná mezi dnem a nocí. Získává tak prostor

U nás už jen letmo připomínají prvorepublikovou minulost, ale v italském Milánu jich pořád ještě existuje na 70 000. Čeho? Casa di ringhiera , neboli pavlačových bytů. Ve městě tvoří dobrou desetinu bytového fondu. Ovšem jejich stav a řešení hodně připomíná staré časy, a skutečně moc…

Foto: Centrum architektury a městského plánování (CAMP)

Prázdninové výlety za architekturou. Pěšky, na kole i za vozem…

K prázdninám patří slunce, voda a cesty za dobrodružstvím – a nemusejí to být zrovna exotické dálky či tuzemská bujará příroda. I město má co nabídnout. V Praze se rozsvítily neony a slavnostně se otevřel letní program plný přednášek, filmů, turistiky a spotu. Nová sezóna…

Foto: Petr Polák

Areál s vlastní duší ve stylu průmyslové gotiky

V Plzni navrhujeme konverzi bývalé Piettovy papírny, jejíž počátky sahají do roku 1870. Je to jedinečný areál s vlastní duší ve stylu průmyslové gotiky. Plzeňská Papírna je součástí nové obytné zóny o objemu cca 1 700 bytových jednotek, která vzniká v městské části Slovany.