REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Experimentální architektura s důrazem na životní prostředí

Xaveer de Geyter pracoval 10 let jako hlavní architekt v kanceláři OMA jednoho z nejvýznamějších architektů současnosti Rema Koolhaase. Před dvaceti lety založil vlastní kancelář, jejíž projekty představí na červnové přednášce spolku KRUH. Doplní ho Nu architectuuratelier, belgické studio věnující se experimentální architektuře.

Přednáška z cyklu Belgická inspirace se uskuteční ve čtvrtek 6. 6. od 19.30 hodin v CAMP – IPR Praha.  Vstupenky je možné koupit přes GoOut.

Jarní cyklus přednášek věnovaný belgické architektuře zakončí jeden z nejvýznamnějších vlámských architektů současnosti.  Xaveer De Geyter pracoval 10 let coby hlavní architekt kanceláře Rema Kollhaase. V roce 1988 založil vlastní kancelář XDGA, která v současné době zaměstnává přes 50 architektů a pracuje po celém světě. Jeho projekty se dostaly například do prestižního výčtu monografií El Croquis či mezi nominace na Cenu Mies van der Rohe. V Praze Xaveer De Geyter během své přednášky s názvem Dát prostor životu bude hovořit o důležitosti kontextu v architektuře, a to nejen z pohledu fyzického (čím je objekt obklopen), ale především z pohledu kulturního, sociálního i ekonomického. „Základem architektury v našem způsobu práce je provádět pečlivý rozbor kontextu. Tento rozbor přináší nové otázky, otevírá neprozkoumané oblasti, odhaluje skryté příležitosti nebo spojuje neslučitelné,“ říká k tématu přednášky Xaveer de Geyter.

Kancelář XDGA získala mnoho ocenění nejen v Belgii, ale i na mezinárodní úrovni. Celkem pětkrát byli nominováni na Cenu Mies van der Rohe, a to především za veřejné stavby jako například Fakultu ekonomie a univerzitní kampus v Gentu či Evropské kolegium v Bruggách. Mezi nejslavnější realizace Xaveera de Gyetera patří například umělecká škola Sint-Lucas v Gentu.  „Xaveer De Geyter paří mezi přední představitele současné vlámské architektury. Desetiletá zkušenost u Rema Kollhasse se projevuje v jeho tvorbě, která je na mezinárodní scéně velmi oceňována. Máme proto velkou radost, že pozvání do Prahy přijal,“ říká k přednášejícímu Marcela Steinbachová, zakladatelka spolku KRUH.

Druhý ateliér, který vystoupí 6. června v CAMPu, je Nu architectuuratelier. Studio, které založili 3 společníci Armand Eeckels, Halewijn Lievens a Arunas Arlauskas v Gentu, se zaměřuje na experimentální architekturu. Typický je pro ně neformální přístup k bydlení, jako například přestavby industriálních budov v bytové jednotky nebo stavba domů, které se mohou flexibilně přizpůsobit potřebám jeho uživatelů. Ateliér byl nominovaný na cenu Mies van der Rohe a Belgickou cenu za architekturu s projektem C-mine Expeditie. Jedná se o rekonstrukci starého důlního komplexu, který dnes slouží jako kulturní a zábavně-vzdělávací park pro děti i dospělé, kde se mimo jiné pravidelně konají výstavy a umělecké performance. NU architectuuratelier jsou autory nejvyšší věže komplexu, ze které je vidět do okolní krajiny i na celý bývalý průmyslový areál.

Červnová přednáška se uskuteční ve čtvrtek 6. června v CAMP – IPR Praha. Vstupenky je možné si koupit přes GoOut za cenu 100 / 120 Kč, přednáška bude v angličtině. Více informací najdete na kruh.info

Cílem přednášek pořádaných spolkem KRUH je zprostředkovat zahraniční zkušenost českému publiku a ukázat, že kvalitní současná architektura může vzniknut v malé zemi a projevovat se bez zbytečné okázalosti. Belgie je v tomto ohledu České republice velmi blízká, a proto ji KRUH představuje jako inspirativní příklad. „Belgická architektura se stala velmi progresivní poté, co se v Belgii začaly konat veřejné soutěže o kvalitní návrhy. Prostor dostaly i nezavedené ateliéry a kvalita stavěných budov se rapidně zvedla. V současnosti se jezdí za architekturou do Belgie, jako se jezdívalo do Švýcarska či Holandska,“ dodává Marcela Steinbachová.

 

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Byt ovládla šedá! Vítejte v Batmanově jeskyni

Byt ovládla šedá! Vítejte v Batmanově jeskyni

Někteří lidé vnímají dospělost jako poměrně fádní fázi života, a tak se raději přidržují hravého dětství. Majiteli moskevského bytu dočista vyhovoval svět superhrdinů. Jenže kam má po stěhování do nového apartmánu uložit své sesbírané klenoty? To už je práce pro architekta s citem pro praktický design.

Pasivní slaměný dům v Zářecké Lhotě postavili svépomocí

Pasivní slaměný dům v Zářecké Lhotě postavili svépomocí

Slaměný dům v Zářecké Lhotě u Chocně byl navržen do nové obytné zástavby. Hlavní obytná budova je dvoupodlažní se sedlovou střechou, orientovaná delší stranou k jihu. Směrem k silnici by měla časem vzniknout kolmo na dům hospodářská část s parkováním a sklad. Celkový tvar tak vytvoří uzavřený obytný dvůr. Do dvora ...

REKLAMA