REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Podívejte se do Plas. Architektura, stavitelství a řemesla mají své muzeum

Centrum stavitelského dědictví Plasy je návštěvníkům otevřeno v malém městě na severu Plzeňska v areálu bývalého cisterciáckého kláštera již od roku 2015. Zábavnou a atraktivní formou se v překrásných historických prostorách lze dozvědět vyčerpávající množství informací nejen o historii stavitelství a tradičních řemeslech, ale i mnoho dalšího z tematických výstav. Centrum je pro návštěvníky otevřeno od úterý do neděle vždy v 9-17 hod. a rozhodně stojí za návštěvu.

Klášter a hospodářské budovy s pohnutou historií

Město Plasy na severu Plzeňska se těší turistické popularitě především kvůli cisterciáckému klášteru, který je jedním z vůbec nejvýznamnějších klášterních komplexů ve střední Evropě. Založen byl roku 1144 Vladislavem II. Po třicetileté válce, v době 17. a 18. století, zaznamenal klášter největší vlnu přestaveb podle návrhů architektů Jeana Baptisty Matheye a Jana Blažeje Santiniho. Další úpravy na tehdy již zrušeném klášteru a přilehlých hospodářských staveních provedl rakouský politik Klement V. L. Metternich, který jej zakoupil roku 1826. Po druhé světové válce byl komplex zkonfiskován, využívám k rozličným účelům a také značně chátral. V roce 1995 se areál dočkal zapsání na seznam národních kulturních památek a postupně probíhá rekonstrukce jeho cenných budov.

V roce 2008 převzalo Národní technické muzeum ve značně zchátralém stavu budovy bývalého klášterního hospodářského zařízení, konkrétně pivovaru, sladovny, mlýna a hospodářského dvora. A právě v budově pivovaru, který je zrekonstruovaný do své původní podoby z doby před více než 100 lety, se nachází stálá expozice Centra stavitelského dědictví Plasy. To bylo otevřeno s cílem vést k úctě ke stavebnímu dědictví, zprostředkovávat hlubší porozumění stavební historii, předávat tradiční dovednosti a inspiraci a v neposlední řadě také potěšení.

Centrum stavitelského dědictví se nachází v hospodářských budovách bývalého cisterciáckého kláštera. Hlavní expozici pak najdeme v budově bývalého pivovaru, který je zrekonstruovaný do podoby z konce 19. století.

Stavebnictví a řemeslo od sklepa až po půdu

Návštěvník má příležitost seznámit se s různými stavebními materiály (dřevo, kámen, hlína), pracovními nástroji a na jednotlivých podlažích pivovaru si prohlédnout druhy stavebních konstrukcí od základů a hrubé stavby přes úpravu povrchů, obklady, typy výplní otvorů, schodiště a příslušná technická zařízení budov až po krovy a krytiny. V nejvyšším patře pivovaru si mohou návštěvníci prohlédnout „kabinet“ architekta Jana Kaplického, ojedinělou expozici věnovanou významné osobnosti a otevírající pohled na moderní architektonickou tvorbu. Menší návštěvníci si v prostoru bývalého pivovaru mohou vyhrát na stavebním hřišti a uplatnit zde vlastní stavební kreativitu.

V areálu hospodářského dvora se nacházejí prostory zaměřené na prezentaci historických stavebních technologií a nalézají se zde dílny tradičních řemesel, jako například unikátní historická klempírna, kovárna nebo slévárna. Je zde také prostor k setkávání odborné veřejnosti a k pořádání workshopů či programů pro školy.

Historický areál je pro účely expozic jako dělaný, spolu s moderními prvky expozice lze mnoho historických stavebních postupů totiž pozorovat na budovách komplexu uvedených do stavu z konce 19. století. I samotná rekonstrukce objektů probíhala za využití tradičních stavebních postupů, což podtrhuje autenticitu celého prostoru.

Ochoz místnosti je věnován obkladům a schodištím. I samotná stavba pivovaru je jako otevřená učebnice stavitelství.

Tematické výstavy, koření muzea

Kromě stálé expozice nabízí Centrum stavitelského dědictví návštěvníkům také tematické výstavy. V současnosti probíhá v prostorách pivovaru výstava Filmaři Hanzelka a Zikmund, která vznikla k příležitosti 60 let od odjezdu cestovatelů na druhou výpravu po Asii. Obsahuje mnoho autentických artefaktů a mimo jiné také působivé stereografické fotografie, které dvojice na svých cestách pořídila.

Tématem jiné výstavy je naopak ryze technická záležitost, modernizace železniční trati mezi Rokycany a Plzní a především výstavba tunelu Ejpovice pod kopci Homolka a Chlum. Ta byla provedena největším tunelovacím strojem v ČR, TBM S-799 – Viktorie, jehož model lze v expozici shlédnout.

Část expozice věnovaná střešním krytinám.

Příběh vizionáře: Jan Kaplický

Po tom, co návštěvníci projdou expozicí od počátků stavitelství až po dobu zcela nedávnou a shlédnou jednotlivé stavební prvky v jejich postupném historickém vývoji, přesunou se v podkroví pivovaru zdánlivě do budoucnosti. Stavby věhlasného architekta Jana Kaplického a jeho architektonického studia Future Systems působí skutečně futuristickým dojmem. Organické tvary inspirované architekturou samotné přírody, neobvyklé materiály, výrazné barvy a odvaha experimentovat jsou poznávacím znamením práce Jana Kaplického.

V České republice jeho jméno rezonovalo především v souvislosti s takzvaným blobem neboli chobotnicí, nerealizovaným projektem nové Národní knihovny umístěné na Letenské pláni v Praze. Jde o ojedinělý případ, kdy architektura rozpoutala takovýto ohlas veřejnosti. Výstava ovšem ukazuje, že dílo Jana Kaplického je mnohem obsáhlejší a různorodější.

Prohlídka začíná v bývalé sladovně, kde se návštěvníci seznámí se základními materiály a historickými pracovními nástroji.

V nejvyšším podlaží pivovaru, tzv. Galerii Valečka, tak vznikl jakýsi „studijní kabinet“. Ten je rozdělen na tři části, z čehož první je věnována životu Jana Kaplického, jeho studiu Future Systems a oblastem a principům, se kterými pracoval. Lze zde shlédnout například interiérový design, jelikož jak tvrdil sám Kaplický, design se od architektury neliší a veškeré formy umění jsou jednou prolínající se formou. Druhá část je věnována samotnému projektu Národní knihovny od prvopočátků návrhu až po závěrečné spory. Třetí a největší část mapuje tvorbu Kaplického skrze autorské modely návrhů, kterých je zde umístěno více než 50. Jsou sestaveny chronologicky, takže je možné sledovat postupný vývoj výrazových prostředků použitých v jednotlivých návrzích a také vidět dílo vcelku se všemi jeho vzájemnými koherencemi.

Z nejznámějších projektů můžeme na výstavě vidět například model galerie moderního umění v Londýně Tate Modern, mediální centrum na Lord’s Cricket Ground v Londýně, jež vyhrálo Stirlingovu cenu udělovanou Royal Institute of British Architects nebo obchodní dům Selfridges v Birminghamu, za který získal Jan Kaplický a jeho kancelář Future Systems v roce 2004 uznání i sedm prestižních cen včetně Award for Architecture od Royal Institute of British Architects. Mimo zahraniční projekty ovšem nechybí ani ty pro Českou republiku, například golfový klub Volavka na Konopišti.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Zdroj: Norihito Yamauchi

Rodinný dům boří zažité představy o bydlení

Pojmenovat projekt rodinného domu Osm střech, tři šatny skoro vypadá, jako by jeho tvůrci byli na štíru s fantazií. Jenže tenhle mimořádný projekt názorně dokládá, že invence architektům rozhodně nechyběla. Zažitá pravidla japonské rezidenční architektury staví na hlavu, a výsledkem je velmi svěží, moderní bydlení, ze ...

Festival Open House Praha zítra otevře budovy veřejnosti

Festival Open House Praha zítra otevře budovy veřejnosti

Bohatý program pro odborníky i širokou veřejnost slibuje 5. ročník festivalu Open House Praha 2019. Zahájen bude o víkendu 18. a 19. května a zájemci mohou navštívit celkem 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. Tím ale program zdaleka nekončí. Organizátoři připravili celou řadu tematických akcí a debat, které se ...

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Pražský obchodní dům Kotva se stal definitivně památkou

Pražský obchodní dům Kotva se stal definitivně památkou. Proti dřívějšímu rozhodnutí ministerstva kultury nikdo nepodal rozklad, takže nabylo právní moci. Prohlášení Kotvy za památku podle serveru nerozporoval ani vlastník budovy, firma Pražská správa nemovitostí miliardáře Václava Skaly.

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku

Nezávislost, soběstačnost. A také kladný přístup k životnímu prostředí nebo odvaha pouštět se neprošlapanou cestou. To jsou hlavní motivy, které stojí v pozadí projektu moderního venkovského domu Villa F. Proč je dnes nazýván jednou z nejzajímavějších realizací v Německu?

Zdroj: AdobeStock

Zabezpečte skla před nárazy ptáků! Zachráníte jim život. Černá silueta nestačí

Skleněné plochy jsou nezbytnou součástí každého rodinného domu či administrativní budovy. Potřebujeme mít okna přivádějící dostatek světla. Každé sklo je ale pastí pro ptáky, mate jejich smysly a nezřídka na to ptactvo doplácí svým životem. Skleněné plochy lze navrhovat nebo dodatečně zabezpečit tak, aby to lidské oko ...

REKLAMA