REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Co pomůže ochladit město? Bílá barva!

Pohled na budoucnosti lidstva není moc radostný: klimatické změny se nutně odrazí na kvalitě života obyvatel měst, které už dnes hostí přes 50 % globální populace. A v roce 2050 by to mělo být už 75 %. Jedním z častých problémů, které jsou v souvislosti s urbanizací lidské populace spojené, je i efekt tepelných ostrovů.

Metropole totiž svým plošným povrchem, chodníky, asfaltem silnic a parkovišť, betonem obytných budov, přirozeně akumulují teplo. A to pak sálá do okolí. Města už dnes mohou vykazovat teplotní odchylku o 1-4 °Celsia, a v letech příštích by to mohlo být i mnohem více.

Proto se holandští vývojáři z UNStudio spojili se švýcarskými výrobci barev Monopol Colors, a společně navrhli přístup, který by mohl efekt tepelných ostrovů prakticky řešit. Kouzlo prý tkví v bílé barvě. Bílé povrchy totiž část dopadajícího záření odráží, a tím snižují akumulaci tepla.  Bloky bílých budov by se tak nepřehřívaly. Pár podobných experimentů už tady bylo, jenže Benvan Berkel z UNStudia jde ve své práci dál: „Myslíme si, že architekti mohou silně ovlivnit, jak se bude naše životní prostředí a města ve kterých žijeme přizpůsobovat budoucím změnám.“ Jeho produkt The Coolest White (nejchladnější bílá) tedy není jen obyčejným nátěrem.

Je přímo povrchovou úpravou, vnějším super-tenkým pláštěm, který může být instalován na fasádu budov. „Je to cesta, jak učinit města zdravější a život v nich příjemnější,“ soudí. Budova, pokrytá touto tuhou barvou, totiž nebude potřebovat klimatizační jednotku k tomu, aby si zachovala komfortní prostředí. A bez klimatizačních jednotek prý bude všem lépe: sice ovlivňují teplotu v interiéru, ale svou energetickou bilancí paradoxně stojí za zhoršováním stavu klimatu v exteriéru. V čem je tedy ona Nejchladnější bílá jiná? Čistě techniky, zatímco jiné bílé nátěry a materiály dosahují celkové solární odrazivosti (TSR) někde mezi 70 až 75 jednotkami, tahle zvládá 80 jednotek.

Další zajímavostí je životnost tohoto povrchu, která je odhadována na 40 let. Tedy výrazně déle, než kolik bychom čekali od klasické „barvy“. To proto, že má jen velmi nízkou abrazi, tedy malý stěr, smývání a neodírá se. Tahle dlouhověkost pak dále snižuje ekologickou stopu produktu. A pak je tu ještě jedna maličkost: tato inovativní nátěrová hmota současně zpevňuje povrch budov, je asi třikrát tužší než PVC. „Jednak tedy zvyšuje klimatickou odolnost budovy tím, že drasticky snižuje její příjem tepla a snižuje efekt tepelných ostrovů, a současně zvyšuje její strukturální odolnost, proti dešti i větru.“

Nakolik však zachrání naše města a klima můžeme jen spekulovat.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Barvy v interiéru

Zdroj: BVV - Jiří Zach

Chcete trendy interiér? Inspirujte se v džungli

Na letošním veletrhu Mobitex, který se konal 26. až 29. února v Brně byla k vidění zcela nová a netradiční expozice. Přesně se jednalo o doprovodný program formou ukázkového interiéru ve stylu „Džungle“, který pro akci připravila česká designérka a specialistka na trendy Iva Bastlová.

Foto: Imagen Subliminal

Malý byt je plný světla a prostoru. Řešením byla krabice

Nedělat věci jako ostatní, objevovat nové cesty k řešení. I to je úkolem moderní architektury. Jak se tedy vypořádat s bytem, který má 60 metrů čtverečních, ale jeho dva obyvatelé touží po neomezeném prostoru? Projektanti navrhli řešení: krabici.

Přírodní dekorace v moderním interiéru

Přírodní dekorace v moderním interiéru

Umělecký, neobvyklý, nabitý neočekávaným a s vysokým smyslem pro sílu detailu. Takový je apartmánový byt z brazilského São Paulo, který byl představen na zdejší výstavě designu a architektury. Je ukázkou kombinace moderního stylu bydlení, které ale nechce být ve vleku uspěchané civilizace, a upřednostňuje vzdušný ...

Světlý, klidný byt s velkou knihovnou, která tvoří prostor

Světlý, klidný byt s velkou knihovnou, která tvoří prostor

Čeho si na svém obydlí vážíme nejvíc? Toho, že uvnitř našeho bytu nebo domu můžeme být sami sebou. A právě přirozenost se stala základní hodnotou, od které odvíjí atraktivní moskevský projekt svou sílu. Renovovaný byt nepředstírá, že by byl luxusním obydlím; nehraje si na uměle vytvářené pozlátko nebo přidaný styl. ...

Foto: Mike Schwartz Photography

Ze staré autodílny vykouzlili díky rekonstrukci moderní loftový byt

Pokud by nám někdo nabídl bydlení ve vybydlené autodílně, asi bychom zdvořile odmítli. Byť by to bylo v Chicagu. Nebo spíš právě proto: zimy jsou tady na americkém severu skutečně tuhé, a představu velké vymrzlé haly nevyhřeje ani optimismus ze získaného prostoru. Dá se vůbec takový prostor civilizovat? Architekti ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Výběr čerpací techniky pro dům a zahradu

Výběr čerpací techniky pro dům a zahradu

Výběr čerpací techniky pro dům a zahradu

REKLAMA
REKLAMA