REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

"Energošmejdům" budou hrozit tvrdší tresty. ERÚ souhlasí

Energetický regulační úřad (ERÚ) se připojil k výzvě zpřísnit pravidla pro postih takzvaných "energetických šmejdů", tedy nepoctivých zprostředkovatelů energií. Úřad o tom informoval na svém twitterovém účtu a webu. Ke zpřísnění pravidel vyzval prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR) Tomáš Prouza. Otevřený dopis s výzvou adresoval kromě ERÚ i ministryni průmyslu a obchodu Martě Novákové (za ANO) a ústřednímu řediteli České obchodní inspekce Mojmíru Bezecnému.
"Energošmejdům" budou hrozit tvrdší tresty. ERÚ souhlasí

ERÚ souhlasí s posílením dohledu nad činností zprostředkovatelů na energetickém trhu, a také s tím, aby dohled nad nimi spadal pod jedinou instituci, kterou by byl právě energetický úřad. Kromě přísnější regulace chce ERÚ také zlepšit informovanost spotřebitelů. "Obě cesty, obranu i sebeobranu spotřebitele, je třeba budovat paralelně a ve vzájemné provázanosti," uvedli členové Rady ERÚ v odpovědi na Prouzův dopis.

Jen v loňském roce zkontroloval ERÚ desítky tisíc smluv, které vykazovaly typické znaky provázející kritizované praktiky. "Prokázaná pochybení také následují citelné sankce odpovídající jejich závažnosti," uvedl úřad.

Na Prouzovu výzvu již dříve reagovala i ministryně průmyslu Nováková. Resort chce podle ní omezit nekalé obchodní praktiky "energetických šmejdů" změnou energetického zákona. Do připravované novely začlenilo MPO podle dřívějších informací například omezení doby trvání smlouvy s dodavatelem na 36 měsíců, možnost zákazníka vypovědět smlouvu na dobu určitou s automatickým prodloužením závazku, a to kdykoliv do patnáctého dne před uplynutím sjednané doby nebo právo zákazníka na bezodkladné písemné vyhotovení smlouvy.

Z dat Operátora trhu s elektřinou vyplývá, že Češi v loňském roce měnili dodavatele elektřiny v rekordním množství. Počet změn se proti roku 2017 zvýšil o téměř 60 procent na 570 511. Podle analytiků byl hlavním důvodem výrazný růst velkoobchodních cen energií, které následně obchodníci začali promítat do koncových cen pro zákazníky.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Brownfield, ilustrační obrázek © fotolia.com

Na obnovu brownfieldů dá stát letos 100 milionů korun

Stát dá letos na přeměnu a revitalizaci nevyužívaných areálů a staveb ve veřejném vlastnictví, takzvané brownfieldy, 100 milionů korun. Obce, města a kraje mohou o podporu žádat u agentury ...

Palackého most © fotolia.com, Stepan

Palackého most prozkoumali potápěči, chystá se oprava

Palackého most mezi Smíchovem a Podskalím v posledních týdnech prozkoumávali potápěči v rámci celkové diagnostiky, kterou si zadala Technická správa komunikací (TSK). Most je ve špatném stavu a ...

REKLAMA
REKLAMA