REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nekonfliktní změny územního plánu v Brně budou platné příští rok

Nekonfliktní změny brněnského územního plánu mají být zavedené v příštím roce, tedy s dvouletým předstihem před vyhlášením nového územního plánu. Radní dnes schválili rozdělení souboru změn na dvě části, konfliktní změny budou až součástí nového územního plánu. Díky tomu nemusejí někteří developeři či lidé, kteří si chtějí postavit rodinný dům, čekat na změnu až do roku 2022 a bude možné stavby urychlit, řekl dnes na tiskové konferenci náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
Nekonfliktní změny územního plánu v Brně budou platné příští rok

Radní nakonec vybrali 143 nekonfliktních změn ke zrychlenému projednání. "Jedná se o změny, které nejsou systémové a nejsou dotčené krajskými zásadami územního rozvoje a nevyžadují hodnocení vlivů na životní prostředí," řekl radní pro územní plánování Filip Chvátal (KDU-ČSL). Jde například o regeneraci brownfieldů ve Slatině, v Maloměřicích či Obřanech a také o stavby jednotlivých rodinných domů.

Konfliktních změn je 147. "51 z nich se týká zásad územního rozvoje a šest změn má celoměstský charakter. Jedná se například o nadřazenou dopravní síť, protipovodňová opatření či velké rozvojové lokality v městské části Brno-jih či Řečkovice," uvedl Chvátal. Tyto změny se projeví až v novém územním plánu, který má být vydaný v roce 2022. "Pokud bychom to takto nerozdělili, dostali bychom se i s nekonfliktními změnami až před vydání nového územního plánu. Je to cesta, jak efektivně využít všechny kapacity na zpracování nového plánu a zároveň vycházíme vstříc těm, kteří na změny čekají velice dlouho," uvedl Chvátal.

Brno má územní plán z roku 1994, prošel několika aktualizacemi, celkově již ale nevyhovuje současným potřebám města a jeho rozvoji. Poslední aktualizace je z roku 2009, další v roce 2015 zrušil soud. Zpracovatele změn město hledalo ve třech výběrových řízeních, až nakonec pověřilo před dvěma lety postupně se rozrůstající Kancelář architekta města Brna.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: TopGis

Budoucnost územního plánování je ve 3D modelech

Jak souvisejí ceny nemovitostí a územní plány vysvětlují zástupci Asociace brněnských stavitelů a architektů. Nový územní plán by měl podle nich zpomalit růst cen nemovitostí. Budoucnost územního plánování leží ve 3D.

Brno, Ilustrační obrázek © fotolia.com

Územní plán Brna počítá s řadou nových tramvajových tratí

Návrh územního plánu Brna, který město představilo před týdnem, obsahuje řadu plánovaných tramvajových tratí, o nichž se v posledních letech příliš nemluvilo. Jde například o trať ze Starého Lískovce do Bosonoh či z Komárova do Modřic přes plánovanou novou zástavbu Dolních Heršpic. Železniční stavby vycházejí z…