Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rodinný dům z dřevěných panelů, s tepelnou izolací ze slámy vyrůstá ze zahrady

Prioritou stavebníků byl rodinný dům z přírodních materiálů, s malou energetickou náročností, originální dispozicí. K těmto dnes již poměrně častým požadavkům se přidal ještě jeden netradiční: Má stát v zahradě se vzrostlými stromy, které nesmí být poškozeny. A architekti se dali do práce.

Zahrada, co k srdci přirostla

Stavebníci oslovili studio Nature Systems se zadáním rodinného domu z přírodních materiálů, který má být umístěn na podélném zahradním pozemku s ořešákem, třešní a sadem ovocných stromů. Stromy si přáli stavebníci zachovat, protože si na ně během svých pobytů na pozemku zvykli a pod třešní se navíc nachází nejlepší pobytová část s ohništěm. Stromy jsou v přímém kontaktu se stavbou a dotváří její přímé okolí. Stavba se nachází na okraji Holic, kde intravilán přechází do zeleně a polí. Dům je proto řešen jako hmota vyrůstající postupně ze zahrady a jejích stromů, keřů a květin.

Dvoupodlažní dispozice

Požadavky stavebníků vedly k disproporci prostor pro přízemí a patro, navíc obytný prostor měl být koncipován jako dvoupatrový. Odtud vzniklo řešení šikmo se zvedající ozeleněné střechy, která na nižší straně vytváří skoro pětimetrový prostor na výšku, zatímco na straně do ulice je do hřebene umístěna vestavěná půdička se skladovacími prostory. Nad dvoupatrovým prostorem je umístěná galerie s pracovnou, na niž dále navazují pokoje. Obytnému prostoru vévodí velké rohové okno, propojující interiér se zahradou.

Hlavní objem vytápěné části stavby je kompaktní, obložený opalovanými modřínovými prkny s vysokou trvanlivostí. Na severu navazuje nevytápěná část s přístřeškem pro auta, kde bude modřín ponechán přirozenému zešednutí. Dům z jihu a západu obalují pergoly a stříšky popnuté zelení, sloužící pro krytí ta stínění terasy, chodníčku kolem stavby a stínění okenních otvorů proti letnímu přehřívání. Stavbu korunuje svažitá ozeleněná střecha, jejíž podle ročních období měnící se barevnost bude viditelná ze zahrady.

Úspora energií díky přírodním materiálům

Úsporné nakládání s energiemi při provozu se podepisuje už na samotném návrhu stavby. Objekt je založen na železobetonové desce s pěnovým sklem, stěny jsou stavěny z masivních dřevěných panelů, střecha a strop z dřevěných trámků a I nosníků. Zateplení je provedeno dvojitou i jednoduchou izolací ze slaměných balíků, podle orientace stěny, ve střeše pak celulózou. Tepelně-akumulační funkci zajišťuje základová deska, těžké příčky a těžký strop s betonovou mazaninou. Kvalitní dřevěná okna a dveře, společně s technologiemi vytápění, ohřevu teplé vody a nuceného větrání dotváří pasivní koncept celého domu.

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA