REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Přestavba nemocnice Náchod pokračuje dle plánu, staví se pavilony

Přestavba krajské Oblastní nemocnice v Náchodě pokračuje budováním dvou nových nemocničních objektů J a K, které na sebe budou napojené. Demoliční a výkopové práce jsou již dokončeny. V souvislosti se stavbou nastaly změny v přístupu do pavilonů a u vjezdu a parkování zaměstnanců. Stavba postupuje podle harmonogramu, řekla to mluvčí krajských nemocnic Magdaléna Doležalová. Stavba začala v dubnu a odehrává se za provozu nemocnice. Hotovo by mělo být v polovině roku 2020.
Přestavba nemocnice Náchod pokračuje dle plánu, staví se pavilony

"V současné době stavbaři provádí betonáž monolitické konstrukce nových pavilonů. Stavba je na třetím nadzemním podlaží," uvedl technický náměstek náchodské nemocnice Miroslav Bůžek.

Staví se také objekt pro zdroje medicinálních plynů. Propojení mezi novými a stávajícím pavilonem A budou zajišťovat jeden nadzemní a jeden podzemní koridor včetně přímého přístupu na heliport umístěný na střeše pavilonu A. "Zároveň se počítá s vybudováním chodníků, přístupových komunikací a parkovacích ploch," uvedla Doležalová.

Přestavba nemocnice za 1,344 miliardy korun bez DPH je největším současným investičním projektem kraje. Nemocnice dostane za 300 milionů korun také nové vybavení. Třísetmilionovou zakázku kraj rozdělil do dvou let, v letošním rozpočtu je vyčleněných 100 milionů korun a zbylá část bude v rozpočtu pro příští rok. Veřejnou zakázku chce hejtmanství vyhlásit v prvním čtvrtletí letošního roku. "Za tuto sumu pořídíme například informační technologie, vybavení interiéru, zdravotnické přístroje či nový orientační systém pro veřejnost," uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09).

Cílem modernizace je sestěhování všech provozů do dolního areálu, kde se nyní staví. Tím mají klesnout provozní náklady a zlepšit se péče. V pavilonu J bude lůžková část chirurgie, ortopedie či gynekologické ambulance, v pavilonu K například oddělení zobrazovacích metod, operační sály, ARO a JIP, porodnice nebo dětské oddělení.

Začátkem března zástupci náchodské radnice a nemocnice podepsali memorandum o spolupráci. Základní oblasti spolupráce jsou zvýšení kvality nemocničních služeb na Náchodsku, zlepšení dopravní situace v nemocnici a okolí včetně parkování, podpora získávání zdravotnického personálu nemocnice a zlepšení informovanosti lidí třeba o omezení návštěvnosti kvůli chřipkovým epidemiím.

Stavbu nemocnice kraj připravoval mnoho let. Podle původních plánů se mělo začít stavět již v roce 2012 a hotovo mělo být do poloviny roku 2015. Kraji se však stavební firmu podařilo vybrat až ve čtvrté soutěži. Předchozí soutěže kraj z různých důvodů zrušil. Do třetího tendru zasáhlo i vyšetřování policie.

Nemocnice Náchod zajišťuje zdravotní péči pro spádovou oblast s více než 200.000 obyvateli, ve specializovaných oborech až pro 250 000 lidí. Je největším zdravotnickým zařízením patřícím Královéhradeckému kraji, má 1500 zaměstnanců.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Brownfield, ilustrační obrázek © fotolia.com

Na obnovu brownfieldů dá stát letos 100 milionů korun

Stát dá letos na přeměnu a revitalizaci nevyužívaných areálů a staveb ve veřejném vlastnictví, takzvané brownfieldy, 100 milionů korun. Obce, města a kraje mohou o podporu žádat u agentury ...

REKLAMA