REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Praha 1 zatím ukončí privatizace bytů, připraví koncepci

První pražská městská část minimálně na rok a čtvrt ukončí privatizace bytů. Vedení radnice připraví analýzu dosavadních privatizací, vyhodnotí nároky stávajících nájemníků na odkup bytů a připraví novou koncepci bytové politiky. Rozhodli o tom dnes zastupitelé městské části. Do budoucna chce radnice zajistit dostatek bytů pro dostupné a sociální bydlení, u již přislíbených privatizací by se však podle vedení Prahy 1 měly odprodeje uskutečnit. Radnici zbývá asi 1100 bytů, přislíbeno k privatizaci je přes 400.
Praha 1 zatím ukončí privatizace bytů, připraví koncepci

Radní pro majetek David Bodeček (Piráti) uvedl, že nejde o zrušení veškerých privatizací a u dlouholetých nájemníků městských bytů, kterým byl odprodej slíben, radnice příslib porušit neplánuje. Je podle něj nicméně nutné zajistit, aby městská část měla dostatek bytů. "My se nemůžeme dostat do stavu, kdy se zbavíme bytového fondu," uvedl. Starosta Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě) k tomu dodal, že radnice bere vážně povinnost starat se o bydlení obyvatel a hodlá vést aktivní bytovou politiku.

Zastupitelé dnes dostali ke schválení na dohlednou dobu poslední dva odprodeje bytů nájemníkům. Zhruba za rok a čtvrt chce Bodeček předložit analýzu a bytovou koncepci, ze které bude vycházet zbylý počet bytů určených k privatizaci. Jak uvedl Čižinský, poté bude následovat "privatizační tečka".

Praze 1 podle radního Bodečka zbývá asi 1100 bytů a do privatizace by ještě podle předchozích příslibů mělo jít něco přes 400. U zbývajících privatizací bude podle raního smluvně zakotveno, že nebude možné byty využívat pro platformy typu Airbnb. Smlouvy budou také obsahovat předkupní právo pro městskou část za cenu stejnou jako při privatizaci na dobu kolem deseti let, což má zabránit tomu, aby noví majitelé byty obratem prodali. To se podle něj stalo v případě více než poloviny z 4700 bytů, které již městská část v minulosti prodala. Řada z nich se nyní využívá právě pro krátkodobé pronájmy, ke kterým se městská část staví kriticky.

Zastavení privatizace bytů plánuje i pražský magistrát, konkrétní plán zatím nová koalice nezveřejnila. Podle analýzy společnosti KPMG bylo po roce 1991 v metropoli 194.000 městských bytů a fond od té doby privatizacemi klesl na necelou pětinu tohoto počtu. Nedostatek bytů a růst cen bydlení je jedním z nejdiskutovanějších problémů, které metropole nyní řeší.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - Martin Lang

Jak se mění ceny nemovitostí? Novinky na realitním a finančním trhu

Jak se vyvíjí trh po hojně diskutovaných regulacích České národní banky v oblasti hypoték? Jaký byl v posledním čtvrtletí roku 2018 vývoj tzv. dvoutýdenní Repo sazby a co to znamená pro konečné spotřebitele? A věděli jste, že z pohledu délky a komplikovanosti procesu povolování nových staveb je Česká republika na…

REKLAMA