Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Z bývalých kasáren jsou nejčastěji byty, školy či úřady

Někdejší vojenské kasárny a areály, které v minulosti v českých městech sloužily desítky let armádě, nahradily většinou byty a průmyslové zóny, ale i školy, úřady státní správy či domy s pečovatelskou službou. Na přeměně se podílely zejména radnice. Některé armádní objekty, třeba v Českých Budějovicích nebo v Brně ale chátrají, oživit se je stále nepodařilo. Na využití stále čeká bývalý vojenský prostor Ralsko o rozloze 250 kilometrů čtverečních.
Ilustrační obrázek kasárna byty

Bývalé vojenské prostory města často využila jako byty. V bytový komplex se proměnily kasárny v Turnově, vojenské ubikace už by v nich nikdo nepoznal. Část domů po sovětské armádě nechalo na bytové domy přestavět město Aš v Horních Pasekách. V obci Lavičky na Žďársku na bývalých vojenských pozemcích stojí šest bytových domů po osmi bytech. A rozestavěný je další dům s 35 byty. Startovací byty pro mladé by měly vzniknout v části areálu bývalých Dukelských kasáren v Opavě.

V průmyslovou zónu proměnila bývalé kasárny třeba města Česká Třebová, Rančířov na Jihlavsku nebo Mimoň. "Museli jsme tam investovat hlavně do vodovodů a kanalizací," řekl starosta Mimoně Petr Král (ANO).

Příkladem úspěšného završení dlouholetých snah měst nebo kraje vdechnout někdejším vojenským objektům nový obsah je areál Gayerových kasáren v centru Hradce Králové. Vlastníkem je Královéhradecký kraj, který před lety svěřil objekt do správy Muzea východních Čech v Hradci Králové. Rekonstrukce a přístavba Gayerových kasáren za 237 milionů korun má začít v létě. Vznikne moderní depozitář pro sbírky, bezbariérová přístavba, badatelna a bude zpřístupněn archeologický nález - pevnostní val.

Využití pro všechny objekty po armádě nacházejí postupně Litoměřice. Vojáky v kasárnách nahradí vědci a obyvatelé bytů, velitele v budově v centru města vystřídají děti ze ZUŠ. Vojáci opustili Litoměřice na konci roku 2003.

V Karlovarském kraji využívají města území bývalých kasáren většinou k dalšímu stavebnímu rozvoji. V Karlových Varech vznikl po bývalých kasárnách areál krajského úřadu, v bývalých kasárnách v Sokolově mají provozovny podnikatelé. Další plochy slouží k bydlení.

V Libereckém kraji se v některých objektech po armádě podniká, další v havarijním stavu kraj bourá. Takových má kolem 170. Loni nechal zpracovat koncepci jejich využití. "V letošním roce je v rozpočtu Libereckého kraje 15 milionů korun na demolice dalších budov. Myslím, že hlavní důvod, proč se to území zatím nepodařilo nějak využít, je v tom, že na rozdíl třeba od Milovic, jsme příliš daleko od Prahy, která by to území mohla využít třeba jako svou rezidenční oblast," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Do Libereckého kraje spadá i rozlehlý prostor Ralsko, který sovětská armáda využívala do začátku 90. let. Kraj převzal část prostoru od státu v roce 2007. "Rádi bychom většinu území zachovali v přírodním charakteru," uvedl hejtman.

Nevyužité plochy či objekty po armádě zůstávají v Brně. Předmětem sporu zůstávají pozemky bývalých Jaselských kasáren, v bývalých kasárnách u Lerchovy ulice chtějí lidé vytvořit místo pro setkávání, část bývalých kasáren v Židenicích chce využít policie.

Jihočeská města musí zaplatit stovky milionů korun, budou-li chtít revitalizovat opuštěné kasárny. Mnohé chátrají víc než dvě desítky let. Navíc případné projekty počítají s využitím kasarén na jiné účely, než byly stavěny. "Přestavba kasáren Jana Žižky u autobusového nádraží bude stát v řádech stamilionů korun," uvedl náměstek českobudějovického primátora Tomáš Bouzek (TOP 09). Právě sem hodlá město přesunout část magistrátu. Šlo by především o přenesenou působnost státní správy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Průzkum: Inflace a ceny energií komplikují bydlení nadpoloviční většině lidí

Prudce rostoucí ceny energií a rekordní inflace komplikují situaci s bydlením více než polovině Čechů. U lidí žijících v nájmu to jsou dokonce více než tři čtvrtiny, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost Generali Investments. Nepříznivá ekonomická situace se podle něj promítá i do nadějí lidí…

Škola, ilustrační obrázek, fotolia

MŠMT chce do budoucna snížit spotřebu energií až o 15 procent

Ministerstvo školství (MŠMT) chce do budoucna snížit spotřebu energií až o 15 procent. S podporou z evropských dotací se nyní chystá vyměnit okna, zateplit půdy, vyměnit plynové kotle a světla. Úřad rovněž postupně snižuje teplotu na svých chodbách a v kancelářích a školí zaměstnance, jak mají s energiemi šetřit. Na…

Brno, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, aharond

V Brně se majitelé budov budou moci hlásit k městské solární elektrárně

Majitelé budov na území Brna se od ledna budou moci hlásit o připojení do vznikající městské solární elektrárny, kterou postupně buduje SAKO Brno Solar. Jde o dceřinou společnost městské odpadové firmy SAKO Brno. Novinářům to řekli náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) a předseda představenstva SAKO Brno Filip…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Šumperská radnice zřídí novou pozici energetika, městu má pomoci uspořit peníze

Šumperská radnice se rozhodla zřídit novou pozici energetika, městu má pomoci navrhovat úsporná opatření a dohlížet na jejich dodržování. Nastoupit by měl již od října, potvrdil to starosta města Tomáš Spurný (Pro Šumperk). Důvodem vytvoření nové pracovní pozice jsou současné náklady města kvůli rapidnímu zvýšení cen…

Ilustrační obrázek - plyn, Zdroj: adobestock photocreo-bednarek

Maďarsko je proti zastropování cen ruského plynu, uvedl ministr zahraničí

Navrhovaný strop pro ceny ruského plynu je proti evropským a maďarským zájmům. Krátce před začátkem dnešní mimořádné schůzky unijních ministrů energetiky, to podle agentury Reuters řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Upozornil, že by Rusko kvůli cenovému limitu okamžitě zastavilo dodávky plynu do Evropy.

Plyn v EU, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, corund

V Nizozemsku se otevře terminál na zkapalněný plyn, třetinu si pronajali Češi

V přístavu Eemshaven v Nizozemsku se dnes slavnostně otevře terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG). Třetinu jeho roční kapacity si prostřednictvím energetické společnosti ČEZ pro své účely pronajala Česká republika. Státu pomůže pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu, a snížit tím závislost na této surovině z Ruska.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Reformu trhu s elektřinou připravuje Evropská komise, oznámila von der Leyenová

Evropská komise kvůli prudkému růstu cen elektřiny připravuje krizová opatření a systémovou reformu trhu. V projevu na konferenci Bledské strategické fórum to oznámila předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová. Později doplnila, že je potřeba oddělit cenu elektřiny od ceny plynu a že reforma trhu by mohla…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, sergeyeva

Česká komora architektů: Novela stavebního zákona je promarněnou příležitostí

Novela stavebního zákona spolu s návrhem zákona o jednotném environmentálním stanovisku podle České komory architektů (ČKA) v řadě případů nijak významně neurychlí ani nezjednoduší stavební řízení a je krokem zpět. ČKA v tiskové zprávě uvádí, že novela je velmi smutný výsledek mnohaleté práce a promarněná…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Vláda zváží zvýšení normativů pro výpočet příspěvků na bydlení

Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na bydlení. Příští týden požádá příslušné úřady o údaje pro případné navýšení částek. Novinářům to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Při zvýšení normativů se dávka na bydlení zvedne. Debatu o podpoře vyvolal předseda vlády…

Zdroj: Fotolia.com - nespix

V Lednici na Břeclavsku budou z lodních kontejnerů vznikat domy i kanceláře

Zvýšení výroby až o 250 procent umožní firmě RMR STAV KONT přestěhování do nového areálu v Lednici na Břeclavsku. Společnost bude v hale o rozloze 2000 čtverečních metrů měnit vysloužilé lodní kontejnery na domy, kanceláře případně další stavby. Zástupci firmy nové prostory představili novinářům.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA