REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Demolice bývalé sovětské ubytovny v Rokytnici se odkládá

Odstranění ubytovny pro sovětské vojáky z areálu někdejší vojenské základny v Rokytnici v Orlických horách na Rychnovsku se zpozdí. Vedení města předpokládalo, že zchátralý objekt do poloviny letošního roku zmizí. Město již vybralo stavební firmu, která by objekt měla demolovat.
Demolice bývalé sovětské ubytovny v Rokytnici se odkládá

Dotaci, o kterou usilovalo na ministerstvu pro místní rozvoj, ale nezískalo. Rekl to starosta dvoutisícového města Petr Hudousek. Na uvolněném místě chce radnice zřídit zázemí pro technické služby.

"Nesplnili jsme nějakou termínovou záležitost, proto nás z programu vyřadili. Jsme z toho poněkud rozčarovaní, ale co můžeme dělat," řekl Hudousek (SNK Na horách doma). Radnice podle něj v nejbližší době podá další žádost o dotaci.

"Jsme bez peněz (dotace), ale s vybraným dodavatelem. Bylo nám přislíbeno, že vybranou firmu si můžeme nechat, takže by mohla nastoupit i v případě našeho úspěchu v další výzvě. Pokud by šlo vše dobře, tak v druhém pololetí bychom to mohli zrealizovat," řekl to Hudousek.

Demolice dlouhodobě nevyužívaného čtyřpatrového objektu z 80. let minulého století by se tak podle něj mohla do konce roku stihnout. "Jsou to ale jen naše přání, nic jistého zatím není," řekl. Podle původních odhadů města měla stát demolice asi 13 milionů korun, většinu nákladů měla pokrýt dotace.

Jako ubytovna sloužila budova do roku 1991, kdy sovětští vojáci, kteří v Rokytnici byly od roku 1968, odešli. Všechny snahy budovu smysluplně využít zkrachovaly, stejně jako její prodej. "Předpokládáme, že bychom tam vybudovali zázemí pro zpracování biologického odpadu z technických služeb, například kompostéry. Sloužilo by to technickým službám města," dodal.

Bývalá základna o rozloze 7,5 hektaru, na které v 80. letech působilo přes 3000 sovětských vojáků, nyní funguje většinou jako průmyslová zóna. Po odchodu armády připadla téměř polovina základny městu, největší díl si nechal stát, město část svého dílu později prodalo. V současnosti městu patří asi čtvrtina areálu.

Vznik rokytnických kasáren souvisel s výstavbou pohraničního opevnění v druhé polovině 30. let minulého století. Ještě nedokončený areál v říjnu 1938 obsadila německá armáda, která se tam zabydlela. Po válce kasárna připadla československé armádě, která v Rokytnici byla do roku 1968, kdy ji vystřídali sovětští vojáci. Poslední ruský voják opustil kasárna v Rokytnici 8. března 1991.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Brownfield, ilustrační obrázek © fotolia.com

Na obnovu brownfieldů dá stát letos 100 milionů korun

Stát dá letos na přeměnu a revitalizaci nevyužívaných areálů a staveb ve veřejném vlastnictví, takzvané brownfieldy, 100 milionů korun. Obce, města a kraje mohou o podporu žádat u agentury ...

Palackého most © fotolia.com, Stepan

Palackého most prozkoumali potápěči, chystá se oprava

Palackého most mezi Smíchovem a Podskalím v posledních týdnech prozkoumávali potápěči v rámci celkové diagnostiky, kterou si zadala Technická správa komunikací (TSK). Most je ve špatném stavu a ...

REKLAMA
REKLAMA