REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Fasády domů z recyklovaného materiálu

Připusťme, že někteří architekti hodně usilují o to, aby se stali nositeli velkých myšlenek. Třeba těch o udržitelnosti a soběstačnosti staveb či lidských sídel. Jedním z výrazových prostředků, jak toho dosáhnout, je efektivní recyklace materiálů. Někdy tedy spíše jen efektní, protože výsledku dominuje vizuální dojem postavený nad praktickou účelnost. Pár příkladů ze světa se ale módní póze vymyká, a pracuje s recyklátem ve fasádě domů jako prostředkem k vyjádření hlubšího postoje. A ke všemu v pojetí funkční dokonalosti.

Máte rádi knihy a zmrzlinu?

Dobrým příkladem může být síť indonéských mikro-knihoven v Bima, za kterými stojí architektonické studio SHAU Bandung. Ti neochvějně věří, že cestou k lepší budoucnosti je lidské vzdělání. A to chtějí zprostředkovat širším vrstvám výstavbou knihoven. Aby se výstavba takových budov příliš neprodražovala, bylo zapotřebí sáhnout k úsporným opatřením. Pracovat s materiálem, který je hojný a nikdo o něj nestojí. Tým vedený Dalianou Suryawinata tak vytvořil fasádu knihoven z perforovaných plastových kelímků od zmrzliny. Ty dovnitř objektu vpouští dostatek tlumeného světla, a přitom přirozeně zajišťují dobrou ventilaci interiéru.

Když staré musí ustoupit novému

Třicet malebných podhorských vesniček v čínské provincii Ningbo. Přesně tolik jich bylo srovnáno se zemí, aby se vytvořil prostor pro výstavbu velkokapacitního bydlení metropolitního střihu. Taková je bohužel realita společnosti, ve které zájmy jednotlivce neobstojí nad zájmy celku. Jako připomínka zmizelých vesnic pak bylo vytvořeno regionální muzeum, mapující život ve vesničkách, které musely ustoupit městu. S originálním nápadem se tehdy prosadil dosud nepříliš známý architekt Wang Shu. Navrhl totiž fasádu muzea vystavět z demoličního materiálu, suti zbouraných domů. Propojení s minulostí je tak opravdu velmi intenzivní.

V Japonsku berou recyklaci vážně

Papír, plasty, směsný. A možná tak ještě jeden kontejner na elektroniku, nebezpečné odpady, textilie nebo bioodpad. To je v Čechách vrchol třídění odpadů. V japonském městečku Kamikatsu (v prefektuře Tokušima), ale třídí odpady hned do 34 základních kategorií, a z 80 % jsou úspěšní. Recyklaci tu berou skoro jako národní sport. Na druhé straně, alespoň tu mají vybudovaný dostatečný trh pro průmyslové zužitkování sekundárních surovin. Trendem recyklace se tu skutečně neváhají pochlubit, a dokladem je i budova společenského domu. Její fasáda je vyrobena z „demoličního přebytku“ okenních rámů. Za podívání to rozhodně stojí.

Hlava v oblacích

Ve Spojených státech amerických se každý den vyhodí 60 milionů plastových PET lahví. A že to není dobře, to už se tak nějak tuší. Jenže co si budeme povídat, je dost těžké si takové množství vůbec představit, což pochopení vážnosti problému zrovna neprospívá. Proto se architekti ze STUDIOKCA rozhodli „demonstrovat“ zlomek takového množství lidem formou oblačného pavilonu. Vytvořen je „jen“ z 60 000 PET lahví, částečně naplněných různobarevnými tekutinami. Pro efekt. A jak taková masa oblačných plastů působí, si můžete v New Yorku na Governor Island vyzkoušet na vlastní kůži. Pro poučení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Recyklace odpadů

Zdroj: Fotolia.com - aleksandr-volkov

Lze udělat z odpadní vody pitnou? Jak ušetřit za vodu a chovat se ekologicky

Šedá, černá, žlutá, pitná nebo užitková. To jsou všechno přízviska pro různou kvalitu nebo míru znečištění vody. Že životně důležitou surovinou neskutečně plýtváme, není novinkou. Otázkou zůstává, co s tím. Mimo úsporných opatření na snížení spotřeby je dalším ze způsobů druhotné využití již znečištěné vody. Technická ...

Radioaktivní plast pomohl stvořit odolnější beton

Radioaktivní plast pomohl stvořit odolnější beton

Ve spojených státech amerických se ročně s recyklačními zařízeními nepotká okolo 40 milionů plastových lahví, které původně obsahovaly pitnou vodu. Studenti z MIT (Massachusettský technologický institut) proto přišli se zajímavým nápadem, jak se této nezpracované frakce odpadů zbavit. S pomocí plastové štěpky ...

Alternativní materiály budoucnosti: Umělá kůže z mléka nebo barviva z bakterií

Alternativní materiály budoucnosti: Umělá kůže z mléka nebo barviva z bakterií

Alternativní materiály pro architekturu a design budoucnosti jsou horké téma. I když se zatím jejich využití omezuje jen na pár líbivých projektů a jejich zapracování není úplně dokonalé, pořád ukazují možný směr vývoje. Na budoucnost, ve které nebudeme zpracovávat panenské materiály, ale třeba jen důmyslně recyklovat ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA