REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

PREFALZ na soukromé hvězdárně

Soukromá hvězdárna leží v nadmořské výšce 350 m. n. m. Plocha střechy ve tvaru polokoule s 24 nárožími a výškou 2,7 metru je 47,50 m2. Celková plocha krytí, včetně spodního límce a plochy obou stran konstrukce štěrbiny, dosahuje 58,5 m2. Jako materiál střešní krytiny byla použita lakovaná hliníková drážkovaná krytina Prefalz s dvousložkovým lakem PP 99 s povrchovou úpravou Stucco a v odstínu bílá.
PREFALZ na soukromé hvězdárně

Spotřeba materiálu byla, vzhledem ke způsobu krytí polokoule z několika stovek dílců, výrazně vyšší, než při běžné pokládce – přibližně o 58 %. Při hmotnosti svitkového plechu Prefalz cca 2,2 kg/m2 však i přesto celková hmotnost střešní krytiny na hvězdárně dosahuje „pouhých“ 183,5 kg. Pokládka byla realizována na plný záklop prostřednictvím skrytého kotvení (nerezové příponky ve stojaté drážce). Střešní doplňky jsou ze stejného materiálu (lemování, oplechování, lišty, žlaby, parapety). Nosnost krytiny Prefalz dosahuje max. 800 kg/m2.

Planetární hvězdárna má základnu 6×6 m ze ztraceného bednění. Je řádně zateplena, osazena vstupními dveřmi i okny. Netradiční je umístění rohových krbových kamen a menší kuchyňské linky pro přípravu rychlého občerstvení. Ty zaručí pohodlí v jakémkoliv ročním období a nezávislost na okolním prostředí.

Plochou střechu zděné čtvercové budovy – podstavy pod kopulí – tvoří mírně vyspádovaný dřevoštěpkový záklop s fóliovou krytinou tl. 1,8 mm norského systému Protan. Pod kopulí je 150 mm vysoký kruhový límec, na krajích zakončený oplechováním okapnicí. Odvod vody zajišťují ze tří stran hliníkové podokapní žlaby PREFA v barvě krytiny kopule a dva svody o průměru 80 mm. Okenní parapety jsou na míru vyráběné rovněž z hliníkového plechu Prefalz tl.0,7mm (hladká bílá).

Kopule hvězdárny, jejímž zhotovitelem a současně dodavatelem pozorovacího zařízen je pan Jiří Drbohlav ml. ze Rtyně v Podkrkonoší, je polokoule s kuželovou spodní částí – sukní. Konstrukce kopule leží na nosném kruhovém věnci naohýbaném z ocelových I profilů v celkovém průměru 5,4 metru. Na jeho realizaci bylo nutné vyrobit speciální ohýbací stroj v hodnotě několika stovek tisíc korun. Na kruhovém věnci, který slouží jako kolejnice pro pohyb kopule, leží samotná konstrukce střechy hvězdárny.

Ta je tvořena opět naohýbanými I profily, spojenými vzájemně šrouby. Jednotlivé dílčí plochy polokoule se sbíhají ve 24 "nárožích" a přimykají k límci nosné obvodové konstrukce pozorovací štěrbiny dalekohledu. Tato je opatřena do stran pojezdy s vraty, které jsou dvěma válcovými plochami, a které překrývají štěrbinu s přesahem od vrchlíku, až k patě kopule. Celá střešní konstrukce je důkladně proměřena a vyvážena, aby byla zajištěna její snadná manipulace po kruhovém věnci. Tu bude v budoucnu realizovat motorické ovládání, avšak celou kopulí, o váze přes 3 tuny, lze již nyní snadno hýbat pouze jednou rukou!

Na kovové konstrukci, nahrazující krov, je položeno rezonanční řezivo, podobné tomu, jaké se používá pro výrobu hudebních nástrojů. Konkrétně jde o vysoce kvalitní rezonanční latě ze smrku, které umožňují vysoký stupeň prohnutí bez ztráty funkce a kvality materiálu.

Na latích je příčně položen plný palubkový záklop (pero-drážka) o tloušťce 2,5 cm. Následuje pojistná hydroizolační izolační folie a drážkovaná střešní krytina Prefalz. Finální bílý odstín byl zvolen s ohledem na funkčnost i estetiku. Hrubší povrch, tzv. stucco zase zaručuje originalitu i menší hlučnost při dešti.

Jako nejoptimálnější způsob krytí byla zvolena v ploše jednoduchá ležatá drážka a v nárožích s dvojitým drážkováním. Válcová plocha výsuvných vrat byla klempířským oříškem. Nulový a záporný sklon v horní části na vratech bylo kritické místo a volba jiného způsobu krytí vyvolávala debaty, jaký bude konečný dojem. Nakonec padlo rozhodnutí na průběžné šáry shora dolů s potřebou strojního profilování a stočení do požadovaného radiusu 2800 mm v délce 5850 mm. Stáčení probíhalo přímo na stavbě.

„Využili jsme perfektního servisu společnosti PREFA Aluminiumprodukte. Dík patří především panu Romanu Vaňkovi, za jeho ochotu a obětavost. Domluvili jsme termín na 15. května 2014 a i přes velmi větrné a nejisté počasí, které panovalo v tento den, přijel v dohodnutou hodinu se zakružovacím zařízením RBM od firmy Schlebach přímo na stavbu. Na "hýčkaný" trávník zahrady investora jsme pak vápnem "narýsovali" požadovaný oblouk a prakticky během 1 hodiny jsme měli krytinu připravenou k pokládce. Konečný výsledek je více než uspokojivý,“

Jan Pavel, klempíř

Otázky na klempíře

Byla pokládka střešní krytiny na hvězdárnu náročná?

Příprava a realizace pokládky krytiny hvězdárny probíhala s různými přestávkami (technologické, nevhodné počasí) od 12. prosince 2013 do 22. května 2014. Faktická časová náročnost přípravy a montáží klempířských konstrukcí byla bez mála 500 pracovních hodin. Samotná realizace krytiny kopule však nebyla nijak zvlášť technicky náročná.

Vzhledem k tomu, že s klempířskými konstrukcemi, i s těmi méně "tuctovými" a atypickými, máme za období naší působnosti poměrně bohaté zkušenosti, nijak velké komplikace jsme nepředpokládali. Přesto musím konstatovat, že celá tato akce byla pro nás v mnoha směrech velmi zajímavá, poučná i přínosná. Profesní kvality výrobce dalekohledů Jirky Drbohlava známe již dlouhá léta, po která spolupracujeme. Avšak nápady a hlavně "tah na bránu" kreativního investora jsou nevšední a obdivuhodné.

A musím přiznat, že jsem velmi rád, že jsme ke spolupráci na jejich společném a zajímavém projektu byli přizváni.

Práce na hvězdárně byly prováděny vesměs ze stavebního lešení Haki IV s konzolí a z žebříku upraveného (naohýbaného) dle oblouku polokoule. Jako zajímavost mohu uvést fakt, že k pokládce krytiny na kopuli hvězdárny postačí 1 kostka stavebního lešení. Na rozdíl od kostelních věží si řemeslník může s touto střechou pohodlně otáčet. Na druhé straně méně optimistické je, že se po čas realizace prakticky "nepohne" z místa…

Jak dlouho se zabýváte klempířským řemeslem?

Jsme menší "venkovská" rodinná firma se zázemím ve Rtyni v Podkrkonoší (okres Trutnov). V oblasti zhotovování a údržby klempířských, pokrývačských a tesařských konstrukcí působíme více než 22 let. Je pro nás velkou výhodou, že v rodině jsme již druhou návaznou generací, která se zabývá "střechařským" řemeslem.

Umožňuje nám to využívat jeden ze základních pilířů řemeslné dovednosti - opřít se o velmi pestrou celoživotní klempířskou praxi našeho otce Josefa Pavla, se kterým jsme živnost v roce 1992 založili. Snažíme se dbát na hodnoty dobře odvedené práce a udržovat si dobré jméno naší firmy. Naší vizitkou je řada funkčních střech a i několik kostelních věží.

Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

logo
K Zelenči 2883/14
193 00 Praha 9 - Horní Počernice

telefon: +420 234 496 501
e-mail: office.cz@prefa.com

web: cz.prefa.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Zateplování, Kingspan, ilustrační obrázek, foto redakce

Energetická střediska EKIS poradí zdarma s úsporami energií

Energetické konzultační a informační středisko - tedy EKIS poradí podnikatelům, správcům bytových domů i obyvatelům rodinných domů, jak uspořit energie. Techničtí specialisté pomohou s přípravou konkrétních řešení. Konzultace jsou dvakrát týdně zdarma.

Zateplení fasády, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com, m_kara

Na bezúročné úvěry na zateplování domů má fond investic miliardu

Na bezúročné úvěry na zateplování bytových domů má Státní fond podpory investic (SFPI) vyčleněnu miliardu korun. V programu Zateplování aktuálně přijal 118 žádostí za 440 milionů korun. Úvěr je možné získat od 500.000 do 90 milionů korun na dobu 20 let. Sdělilo to ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), pod které fond…

Řeka, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Orlice se u Týniště po 30 letech vrátila do původního koryta

Řeka Orlice se u Týniště nad Orlicí na Rychnovsku po více než 30 letech vrátila do původního koryta a její tok se prodloužil o 400 metrů. Práce na převedení řeky do odstaveného meandru zvaného Jordán zahájil státní podnik Povodí Labe v říjnu 2019. Umělé koryto zkrácení řeky, které vzniklo na konci 80. let minulého…

Letiště Saudská Arábie, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Saúdská Arábie začne stavět futuristické ekologické město

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán představil megaprojekt futuristického ekologického města, v němž podle něj "nebudou auta, ulice, ani uhlíkové emise" a lidé budou žít v souladu s přírodou díky vysoce vyspělým technologiím. S výstavbou města, v němž má žít milion lidí, chce Rijád začít už letos v…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA