REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Přístřešek ve tvaru obrácené kánoe chrání před větrem a poskytuje zajímavý výhled

Ochránit se na sněhové pláni alespoň na okamžik před větrem a sněhem uvítá nejeden cestovatel po nehostinných končinách. Objevitelé severní Ameriky hledali úkryt pod přístřešky vytvořenými ze svých obrácených kánoí. Z těchto příběhů si bere inspiraci i přístřešek nazvaný příznačně Steam Canoe.

Složité kořeny projektu, a ještě komplikovanější příprava. Přesto je výsledkem zdánlivě prostý objekt, který ne náhodou připomíná loď obrácenou kýlem vzhůru k nebi. Steam Canoe však umí překvapit, studenti z kanadské univerzity OCADU, Curtis Ho a Mark Tholen, si dali opravdu záležet.

Projekt, který na sebe bere podobu obráceného plavidla, prý symbolizuje bohatou historii tzv. Prvních národů, tedy severoamerických domorodců z řad Indiánů. A současně také upomíná na příběhy prvních objevitelů severských pustin, kteří často hledali úkryt a útočiště před nepohodou pod přístřešky vytvořených z obrácených kánoí.

Kánoe, která nezamrzá

Steam Canoe je místem, které vám má zprostředkovat krásy zimy takříkajíc z první ruky, ale přitom vám má zajistit i minimální tepelný komfort a trochu uměle obohatit tu podívanou jedním technickým efektem.

Zdroj: Mark Tholen, Khristel Stecher, Curtis Ho, Shengjie Qiu

Původně byla celá stavba situována na hranici vody a pobřeží, na břehu jezera Ontario. Pro svůj nesporný vizuální úspěch se už ale několikrát stěhovala. Naposled byla k vidění v newyorském parku. Primárně slouží jako krytá rozhledna, která ale vyhřívá své okolí. Že to zní trochu nehospodárně?

Pára nad hlavou

Základem tohoto mechanismu jsou solární čerpadla, které využívají energii dopadajících slunečních paprsků. S její pomocí pak rozehřívají námrazu na povrchu střechy, a stékající voda z rozpuštěného sněhu doplňuje rezervoár pro uzavřenou smyčku s nemrznoucím glykolem.  Neobejde se to bez onoho zajímavého efektu „páry“, stoupající z kánoe v mrazivém počasí. Uvnitř objektu se nachází nenáročné posezení, situované proti hlavnímu výhledu ve směru vodní hladiny. Za zmínku stojí i vrstva izolačního skla, která se v návaznosti na činnost solárních pump překrývá neustále se proměňující mozaikou mrazivých květů.

Zdroj: Mark Tholen, Khristel Stecher, Curtis Ho, Shengjie Qiu

Konstrukce je zajištěna s pomocí mikro-úchytů (GRIP Metal), které umožňují objektu držet formu bez potřeby nějakých dalších adheziv. Stavebním materiálem je vrstvené dřevo (PLT), mechanicky ohybem a tlakem formované do požadovaného tvaru. Návštěvníci Steam Canoe se tak stávají součástí nevšední podívané. Objekt se utápí v oblacích páry, maluje mrazivé obrazce na sklo a poskytuje alespoň minimální pohodlí při výhledu na zimní krajinu.

Jak si s objektem pohrál čas

Původně byl celý projekt Steam Canoe zamýšlen jako vánočně laděná zimní instalace pro pláž u Toronta,“ píše Mark Tholen. „Nakonec byl ale vystavován, a strávil dlouhé měsíce v newyorském parku Ghent, který odolnost stavby prověřil až do krajnosti. Struktura sama neutrpěla žádnou škodu, a její povrch je teď vlastně přenádhernou uměleckou transformací objektu, který byl vystaven náročným klimatickým podmínkám.

Zdroj: Mark Tholen, Khristel Stecher, Curtis Ho, Shengjie Qiu

Údaje o projektu

Název projektu: Steam Canoe
Typ projektu: Zimní instalace s efektem
Architektonické studio: OCADU
Lokalizace: původně Toronto, Kanada
Vedoucí projektu: Curtis Ho, Mark Tholen
Projektový tým: Jaewon Kim, Jungyun Lee, Monifa Onca Charles, Reila Park
Dodavatel stavby: NA Oak, GRIP Metal, North American Solar Solutions
Rok dokončení: 2016

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: ONI studio

Bílý dům: Kostka poskytuje bezpečné bydlení pro rodinu. Terasa je středem dění

Co přinese budoucnost je vždy nejisté. Že ale i v neklidných časech oceníte bezpečné zázemí pro vlastní rodinu, bude platit napořád. Tento základní motiv pak rozvedli polští architekti v realizaci kousek od Varšavy. Do jejich návrhu přitom vstoupila pandemie, která ovlivnila celkový návrh.

Zdroj: Metropolis Arkitekter

Malá univerzální dřevostavba na ostrově umožní odpočinek i díky sauně

Rozměry skromný projekt, nenáročně vedený, s důrazem na typologii místně příslušných staveb a jejich historii. Přesto stavba, která dává odpověď na požadavky současnosti, a reaguje i na klima v ne vždy klimaticky pohostinných oblastech Stockholmského souostroví.

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA