REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Přístřešek ve tvaru obrácené kánoe chrání před větrem a poskytuje zajímavý výhled

Ochránit se na sněhové pláni alespoň na okamžik před větrem a sněhem uvítá nejeden cestovatel po nehostinných končinách. Objevitelé severní Ameriky hledali úkryt pod přístřešky vytvořenými ze svých obrácených kánoí. Z těchto příběhů si bere inspiraci i přístřešek nazvaný příznačně Steam Canoe.

Složité kořeny projektu, a ještě komplikovanější příprava. Přesto je výsledkem zdánlivě prostý objekt, který ne náhodou připomíná loď obrácenou kýlem vzhůru k nebi. Steam Canoe však umí překvapit, studenti z kanadské univerzity OCADU, Curtis Ho a Mark Tholen, si dali opravdu záležet.

Projekt, který na sebe bere podobu obráceného plavidla, prý symbolizuje bohatou historii tzv. Prvních národů, tedy severoamerických domorodců z řad Indiánů. A současně také upomíná na příběhy prvních objevitelů severských pustin, kteří často hledali úkryt a útočiště před nepohodou pod přístřešky vytvořených z obrácených kánoí.

Kánoe, která nezamrzá

Steam Canoe je místem, které vám má zprostředkovat krásy zimy takříkajíc z první ruky, ale přitom vám má zajistit i minimální tepelný komfort a trochu uměle obohatit tu podívanou jedním technickým efektem.

Zdroj: Mark Tholen, Khristel Stecher, Curtis Ho, Shengjie Qiu

Původně byla celá stavba situována na hranici vody a pobřeží, na břehu jezera Ontario. Pro svůj nesporný vizuální úspěch se už ale několikrát stěhovala. Naposled byla k vidění v newyorském parku. Primárně slouží jako krytá rozhledna, která ale vyhřívá své okolí. Že to zní trochu nehospodárně?

Pára nad hlavou

Základem tohoto mechanismu jsou solární čerpadla, které využívají energii dopadajících slunečních paprsků. S její pomocí pak rozehřívají námrazu na povrchu střechy, a stékající voda z rozpuštěného sněhu doplňuje rezervoár pro uzavřenou smyčku s nemrznoucím glykolem.  Neobejde se to bez onoho zajímavého efektu „páry“, stoupající z kánoe v mrazivém počasí. Uvnitř objektu se nachází nenáročné posezení, situované proti hlavnímu výhledu ve směru vodní hladiny. Za zmínku stojí i vrstva izolačního skla, která se v návaznosti na činnost solárních pump překrývá neustále se proměňující mozaikou mrazivých květů.

Zdroj: Mark Tholen, Khristel Stecher, Curtis Ho, Shengjie Qiu

Konstrukce je zajištěna s pomocí mikro-úchytů (GRIP Metal), které umožňují objektu držet formu bez potřeby nějakých dalších adheziv. Stavebním materiálem je vrstvené dřevo (PLT), mechanicky ohybem a tlakem formované do požadovaného tvaru. Návštěvníci Steam Canoe se tak stávají součástí nevšední podívané. Objekt se utápí v oblacích páry, maluje mrazivé obrazce na sklo a poskytuje alespoň minimální pohodlí při výhledu na zimní krajinu.

Jak si s objektem pohrál čas

Původně byl celý projekt Steam Canoe zamýšlen jako vánočně laděná zimní instalace pro pláž u Toronta,“ píše Mark Tholen. „Nakonec byl ale vystavován, a strávil dlouhé měsíce v newyorském parku Ghent, který odolnost stavby prověřil až do krajnosti. Struktura sama neutrpěla žádnou škodu, a její povrch je teď vlastně přenádhernou uměleckou transformací objektu, který byl vystaven náročným klimatickým podmínkám.

Zdroj: Mark Tholen, Khristel Stecher, Curtis Ho, Shengjie Qiu

Údaje o projektu

Název projektu: Steam Canoe
Typ projektu: Zimní instalace s efektem
Architektonické studio: OCADU
Lokalizace: původně Toronto, Kanada
Vedoucí projektu: Curtis Ho, Mark Tholen
Projektový tým: Jaewon Kim, Jungyun Lee, Monifa Onca Charles, Reila Park
Dodavatel stavby: NA Oak, GRIP Metal, North American Solar Solutions
Rok dokončení: 2016

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

foto: Jakob Gate, Jeppe Michael

Mobilní sauna: Zážitek, který si můžete dopřát kdekoli

Sauna a saunování není pro obyvatele severských zemí jen nějakou libůstkou. Je součástí životního stylu, odrazem života a jeho filozofie, která si nachází místo i u nás. Nejde úplně o nástroj rekreace, svalové relaxace, instantního zdraví – byť tím vším je – ale spíše o proces duchovní, související s celkovou očistou…

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Foto: FORCE4 Architects

Cihlový dům formuje vše dobré: jednoduchost, styl a spokojenost

Originální přístup k zaběhlému konceptu, silný důraz na identitu stavby, zapracování principů udržitelnosti. A jistě ještě mnohem víc. Prostorný rodinný dům z Rudersdalu se přitom nesnaží cíleně vymykat, reflektuje spíše snahu přidržet se osvědčených prvků. Činí tak ale natolik rafinovaně, že je ve výsledku…

Foto: Ateliér Habina

Víceúčelový altán z betonu a cedrového dřeva v Prušánkách

V rámci Salonu dřevostaveb se představil kromě jiných i víceúčelový altán pro slavnostní příležitosti v obci Prušánky. Nachází se v jižní části Moravy, kde se dobře daří vinné révě i tradičním folklórním slavnostem.

Byt Krausových Zdroj: Rako

Loos v Plzni. Pohnutý osud špičkových interiérů odráží příběhy jejich majitelů

Rok 2020 byl v mnohém výjimečný. Jednou z těch příjemných výjimečností bylo vyhlášení rokem Adolfa Loose institucemi NPŮ a Muzeem hl. města Prahy. Pojďme se ještě jednou ohlédnout za dílem tohoto významného architekta. Reportérka a architektka Martina Dokoupilová nás podrobně provede několika plzeňskými byty, které…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA