REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Přístřešek ve tvaru obrácené kánoe chrání před větrem a poskytuje zajímavý výhled

Ochránit se na sněhové pláni alespoň na okamžik před větrem a sněhem uvítá nejeden cestovatel po nehostinných končinách. Objevitelé severní Ameriky hledali úkryt pod přístřešky vytvořenými ze svých obrácených kánoí. Z těchto příběhů si bere inspiraci i přístřešek nazvaný příznačně Steam Canoe.

Složité kořeny projektu, a ještě komplikovanější příprava. Přesto je výsledkem zdánlivě prostý objekt, který ne náhodou připomíná loď obrácenou kýlem vzhůru k nebi. Steam Canoe však umí překvapit, studenti z kanadské univerzity OCADU, Curtis Ho a Mark Tholen, si dali opravdu záležet.

Projekt, který na sebe bere podobu obráceného plavidla, prý symbolizuje bohatou historii tzv. Prvních národů, tedy severoamerických domorodců z řad Indiánů. A současně také upomíná na příběhy prvních objevitelů severských pustin, kteří často hledali úkryt a útočiště před nepohodou pod přístřešky vytvořených z obrácených kánoí.

Kánoe, která nezamrzá

Steam Canoe je místem, které vám má zprostředkovat krásy zimy takříkajíc z první ruky, ale přitom vám má zajistit i minimální tepelný komfort a trochu uměle obohatit tu podívanou jedním technickým efektem.

Zdroj: Mark Tholen, Khristel Stecher, Curtis Ho, Shengjie Qiu

Původně byla celá stavba situována na hranici vody a pobřeží, na břehu jezera Ontario. Pro svůj nesporný vizuální úspěch se už ale několikrát stěhovala. Naposled byla k vidění v newyorském parku. Primárně slouží jako krytá rozhledna, která ale vyhřívá své okolí. Že to zní trochu nehospodárně?

Pára nad hlavou

Základem tohoto mechanismu jsou solární čerpadla, které využívají energii dopadajících slunečních paprsků. S její pomocí pak rozehřívají námrazu na povrchu střechy, a stékající voda z rozpuštěného sněhu doplňuje rezervoár pro uzavřenou smyčku s nemrznoucím glykolem.  Neobejde se to bez onoho zajímavého efektu „páry“, stoupající z kánoe v mrazivém počasí. Uvnitř objektu se nachází nenáročné posezení, situované proti hlavnímu výhledu ve směru vodní hladiny. Za zmínku stojí i vrstva izolačního skla, která se v návaznosti na činnost solárních pump překrývá neustále se proměňující mozaikou mrazivých květů.

Zdroj: Mark Tholen, Khristel Stecher, Curtis Ho, Shengjie Qiu

Konstrukce je zajištěna s pomocí mikro-úchytů (GRIP Metal), které umožňují objektu držet formu bez potřeby nějakých dalších adheziv. Stavebním materiálem je vrstvené dřevo (PLT), mechanicky ohybem a tlakem formované do požadovaného tvaru. Návštěvníci Steam Canoe se tak stávají součástí nevšední podívané. Objekt se utápí v oblacích páry, maluje mrazivé obrazce na sklo a poskytuje alespoň minimální pohodlí při výhledu na zimní krajinu.

Jak si s objektem pohrál čas

Původně byl celý projekt Steam Canoe zamýšlen jako vánočně laděná zimní instalace pro pláž u Toronta,“ píše Mark Tholen. „Nakonec byl ale vystavován, a strávil dlouhé měsíce v newyorském parku Ghent, který odolnost stavby prověřil až do krajnosti. Struktura sama neutrpěla žádnou škodu, a její povrch je teď vlastně přenádhernou uměleckou transformací objektu, který byl vystaven náročným klimatickým podmínkám.

Zdroj: Mark Tholen, Khristel Stecher, Curtis Ho, Shengjie Qiu

Údaje o projektu

Název projektu: Steam Canoe
Typ projektu: Zimní instalace s efektem
Architektonické studio: OCADU
Lokalizace: původně Toronto, Kanada
Vedoucí projektu: Curtis Ho, Mark Tholen
Projektový tým: Jaewon Kim, Jungyun Lee, Monifa Onca Charles, Reila Park
Dodavatel stavby: NA Oak, GRIP Metal, North American Solar Solutions
Rok dokončení: 2016

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto:  Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Dům Kaštan je plný překvapení. Pod dřevěnou obálkou skrývá výživné jádro

Bez zbytečných parádiček, přímo k jádru věci. Vyzvednout to podstatné, zacílit na silné stránky a ty tvůrčím způsobem rozvést. Dům Kaštan ve své čisté podstatě oživuje to, co si spojujeme s tradiční valašskou architekturou. Soulad s přírodou, stabilitu, soběstačnost, odolnost, zapracování lokálních zdrojů. Činí tak s ...

Rodinný dům u jezera vznikal podle okolní krajiny

Rodinný dům u jezera vznikal podle okolní krajiny

Že se na severu moderní rodinné domy staví jinak? Ano, ale není to jen o materiálu. Celý postup návrhu projektu je tu opačný, než u nás bývá většinou zvykem. Plán začíná venku, a architekti se postupně propracovávají dovnitř stavby. I proto výsledky jejich práce tak dokonale ladí s okolním prostředím.

Téměř pasivní dům ve svahu s kompostovacím záchodem

Téměř pasivní dům ve svahu s kompostovacím záchodem

Přízemní, téměř pasivní rodinný dům vrostlý do jižního svahu nad horizontem původní zástavby vesnice uprostřed starého ovocného sadu na okraji malé vsi na Domažlicku. Ze severní strany, pod přesahem střechy je chráněný vstup do domu, za kterým následuje nevytápěná část vyčleněná z kompaktního tvaru vytápěného půdorysu ...

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

Odpůrci Mariánského sloupu v Praze chtějí odložit stavbu

Spolek pro zachování současné historické podoby Staroměstského náměstí v Praze žádá o pozastavení stavby repliky Mariánského sloupu a její odložení. Důvodem je podle členů spolku hrozící nákaza koronavirem a nerespektování vládních opatření kvůli koronavirové pandemii. Uvedla to místopředsedkyně spolku Lenka Veselá. ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Výběr čerpací techniky pro dům a zahradu

Výběr čerpací techniky pro dům a zahradu

Výběr čerpací techniky pro dům a zahradu

REKLAMA
REKLAMA