REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Brno má 1400 prázdných bytů, část dává sestrám a Armádě spásy

Brno má zhruba 1400 prázdných bytů z celkových 29 000. Z nich se u 200 řeší jejich obsazení. Řekl to mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Většinu bytů mají na starosti městské části, ročně je opravují a modernizují za stovky milionů korun. Téměř 500 prázdných bytů má městská část Brno-střed i městská část Brno-sever. Větší byty s vysokým nájemným, pro které se obtížně hledá nájemce, město využívá například pro sdílené bydlení zdravotních sester. Byty nabízí také univerzitám nebo Armádě spásy pro její klienty.
Brno, byty, bydlení, volné byty

Byty vlastněné městem tvoří asi 15 procent celkového bytového fondu v Brně. Zbytek je v soukromém vlastnictví. Zatímco u města se nájemné pohybuje za metr čtvereční v desítkách korun a u nejdražších asi kolem stokoruny, v soukromé sféře je i dvojnásobné.

Část městských bytů je ve špatném stavu. "Městské části v minulých letech neměly peníze na to, aby zvládly rekonstruovat veškerý bytový fond," uvedl Poňuchálek. Některé byty jsou proto neobsazené dlouhodobě. Vedle dohromady téměř tisícovky prázdných bytů v městských částech Brno-sever a Brno-střed mají kolem stovky neobsazených bytů Židenice a také Líšeň.

Brno-sever má ve správě zhruba 5500 bytů. Mluvčí městské části Martin Ingr řekl, že radnice v uplynulém volebním období vynaložila na rekonstrukce bytů víc než miliardu korun. Měnily se okna a výtahy, opravovaly střechy a zateplovaly budovy.

Víc než 100 milionů korun dala za poslední roky do oprav městská část Brno-střed, která má přes 4000 bytů. Další byty za 100 milionů aktuálně opravuje. Mluvčí radnice Kateřina Dobešová upozornila, že rekonstrukce jsou ztížené a prodražují se tím, že byty jsou velmi staré a někdy i památkově chráněné.

Velké byty především v centru využívá Brno pro sdílené bydlení seniorů nebo zdravotních sester. Obyvatelé tak mají své soukromí v pokojích, kuchyň nebo obývací pokoj jsou společné. Město tím obsadí velké byty a lidé nemají tak vysoký nájem. Část bytů město nabídlo i Armádě spásy, která do nich umístila své prověřené klienty. Některé byty využívají univerzity pro doktorandy a zaměstnance.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA