REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Více bytů a odblokování brownfieldů, slibuje nové koalice Prahy

Budoucí vládní koalice v Praze se chce zasadit o zvýšení bytové výstavby. Napomoci má zrychlení povolovacích procesů, podpora družstevní výstavby, opravy již existujících bytů v majetku města a konec jejich privatizace. Městské bydlení mají získat lidé s nižšími příjmy a zástupci nezbytných profesí. Novinářům to při představení programového prohlášení řekli zástupci koaličních Pirátů, Prahy Sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu. Zásadní je podle nich odblokování výstavby na brownfieldech a prioritou je i dokončení Metropolitního plánu, do kterého se nicméně musí zapracovat došlé připomínky.
Stavba, byty v Praze, levné byty, městské byty Praha

Zjednodušení stavebního řízení má podle programového prohlášení nové koalice napomoci například zavedení celopražského stavebního úřadu, který by měl na starosti velké stavby. Tuto možnost chtějí strany prověřit z hlediska legislativy. Nyní i velké a složité projekty musí řešit pracovníci jednoho z 22 menších úřadů. Napomoci mají také "organizační a personální opatření na stavebních odborech." Ty nicméně organizačně nespadají pod město, ale pod státní správu.

Zrychlení povolovacích procesů by podle představ stran mělo podpořit výstavbu bytových domů v metropoli, která se potýká s nedostatkem a vysokými cenami bytů. Byty v majetku města mají sloužit Pražanům, kteří nedosáhnou na tržní nájmy, a zástupcům nezbytných, ale špatně ohodnocených profesí, jako jsou zdravotníci, policisté, učitelé nebo hasiči. K tomu strany chtějí využít už existující fond dostupného bydlení, plánují také vytipovat pozemky pro bytovou výstavbu a ty pak poskytnou stavebním bytovým družstvům a dalším neziskovým projektům.

V oblasti územního rozvoje se chce nová koalice zaměřit na rychlé dokončení nového pražského územního plánu. Tzv. Metropolitní plán by měl podle stávajícího harmonogramu začít platit v roce 2023, před tím se nicméně budou muset vyřešit připomínky, kterých k němu od městských částí, dalších institucí a lidí dorazily desítky tisíc. Podle lídra PS Jana Čižinského bude ještě nutná diskuze o celkové filozofii dokumentu.

Výstavbu ve městě chce nová koalice regulovat také pomocí podrobnějších územních studií, což se týká zejména velkých brownfieldů. Na těch je potřeba postupně zrušit stavební uzávěry. U výstavby chtějí strany preferovat řešení, která sníží závislost obyvatel Prahy na autech, a developerské firmy by se měly podílet na investicích do infrastruktury u svých projektů. V prohlášení se rovněž píše, že město nebude umožňovat další zástavbu sídlišť a naopak zajistí rozvoj jejich veřejné vybavenosti, aby lidé nemuseli kvůli běžným úkonům jezdit do centra.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Zdroj: Fotolia.com - marioszek

Prodejní ceny bytů v ČR vzrostly o 11 procent

Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech na konci pololetí vzrostly meziročně v průměru o 10,8 procenta na 55 200 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha (71 800 Kč za metr čtvereční), ...

Malostranské nájměstí, přestavba, rekonstrukce, parkování

Obnova Malostranského náměstí získala stavební povolení

Dlouho plánovaná přeměna Malostranského náměstí v Praze získala stavební povolení. Stavební úřad Prahy 1 to zveřejnil na své úřední desce. Pokud se v 15denní lhůtě nikdo neodvolá, nabude rozhodnutí ...

Památky, prohlášení památkou

O památkovou ochranu ročně přijde 20 až 30 nemovitostí

Ministerstvo kultury (MK) ročně zruší památkovou ochranu dvou až tří desítek nemovitostí. Byť se rušením ochrany zabývá méně často než jejím udílením novým objektům, ročně posoudí a ukončí až 80 ...

REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška