REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Více bytů a odblokování brownfieldů, slibuje nové koalice Prahy

Budoucí vládní koalice v Praze se chce zasadit o zvýšení bytové výstavby. Napomoci má zrychlení povolovacích procesů, podpora družstevní výstavby, opravy již existujících bytů v majetku města a konec jejich privatizace. Městské bydlení mají získat lidé s nižšími příjmy a zástupci nezbytných profesí. Novinářům to při představení programového prohlášení řekli zástupci koaličních Pirátů, Prahy Sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu. Zásadní je podle nich odblokování výstavby na brownfieldech a prioritou je i dokončení Metropolitního plánu, do kterého se nicméně musí zapracovat došlé připomínky.
Stavba, byty v Praze, levné byty, městské byty Praha

Zjednodušení stavebního řízení má podle programového prohlášení nové koalice napomoci například zavedení celopražského stavebního úřadu, který by měl na starosti velké stavby. Tuto možnost chtějí strany prověřit z hlediska legislativy. Nyní i velké a složité projekty musí řešit pracovníci jednoho z 22 menších úřadů. Napomoci mají také "organizační a personální opatření na stavebních odborech." Ty nicméně organizačně nespadají pod město, ale pod státní správu.

Zrychlení povolovacích procesů by podle představ stran mělo podpořit výstavbu bytových domů v metropoli, která se potýká s nedostatkem a vysokými cenami bytů. Byty v majetku města mají sloužit Pražanům, kteří nedosáhnou na tržní nájmy, a zástupcům nezbytných, ale špatně ohodnocených profesí, jako jsou zdravotníci, policisté, učitelé nebo hasiči. K tomu strany chtějí využít už existující fond dostupného bydlení, plánují také vytipovat pozemky pro bytovou výstavbu a ty pak poskytnou stavebním bytovým družstvům a dalším neziskovým projektům.

V oblasti územního rozvoje se chce nová koalice zaměřit na rychlé dokončení nového pražského územního plánu. Tzv. Metropolitní plán by měl podle stávajícího harmonogramu začít platit v roce 2023, před tím se nicméně budou muset vyřešit připomínky, kterých k němu od městských částí, dalších institucí a lidí dorazily desítky tisíc. Podle lídra PS Jana Čižinského bude ještě nutná diskuze o celkové filozofii dokumentu.

Výstavbu ve městě chce nová koalice regulovat také pomocí podrobnějších územních studií, což se týká zejména velkých brownfieldů. Na těch je potřeba postupně zrušit stavební uzávěry. U výstavby chtějí strany preferovat řešení, která sníží závislost obyvatel Prahy na autech, a developerské firmy by se měly podílet na investicích do infrastruktury u svých projektů. V prohlášení se rovněž píše, že město nebude umožňovat další zástavbu sídlišť a naopak zajistí rozvoj jejich veřejné vybavenosti, aby lidé nemuseli kvůli běžným úkonům jezdit do centra.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Navýšení daně u nemovitosti letos využilo 610 obcí

Navýšení daně u nemovitosti letos využilo 610 obcí

Navýšení daně z nemovitých věcí pomocí takzvaného místního koeficientu letos využilo 610 obcí, měst a městských částí z celkového počtu zhruba 6260 obcí. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ...

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky pro pěší a cyklisty. Jedna by měla spojovat sídliště Závodu míru s Polabinami, druhá park Na Špici s koupalištěm Cihelna na protějším břehu.

NTK podala žalobu na Sekyra Group kvůli pádu tvarovek

NTK podala žalobu na Sekyra Group kvůli pádu tvarovek

Národní technická knihovna (NTK) v pražských Dejvicích podala žalobu na společnost Sekyra Group kvůli neúspěšnému vyjednávání o odstranění závady z vnějšího opláštění budovy. Dvě skleněné tvarovky ...

Transgas: Demolice povolena

Transgas: Demolice povolena

Stavební úřad Prahy 2 povolil demolici souboru budov Transgas na Vinohradské třídě. Proti rozhodnutí se mohou účastníci řízení do 15 dnů odvolat k magistrátu hlavního města. Vyplývá to z rozhodnutí ...

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo, které zdraží o pět procent na 615 Kč včetně DPH za gigajoule. Důvodem je nárůst cen od centrálního dodavatele, řekl to starosta Josef Viktora (ANO). ...

REKLAMA