REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Novostavby v Praze: Je vůbec co kupovat?

Jak a kde si pořídit bydlení, když novostavby v Praze téměř nejsou? Schvalování nové výstavby je sice pomalé, přesto se v Praze staví. K vyššímu počtu bytů by v budoucnu mohl pomoci i tzv. Metropolitní plán. Kde si tedy aktuálně pořídíte byt? A dosáhnete na financování od banky? Napoví srovnání hypoték.

V centru Prahy lze byt v současné době pořídit jen velmi těžko. Jedním z důvodů je naprosté minimum vznikajících, resp. dokončených novostaveb. Ceny nemovitostí v hlavním městě navíc v posledních letech neustále rostou, čemuž odpovídá aktuální nedostatečná nabídka na trhu – a to nejen novostaveb, ale i bytů starších.

Byty v Praze? Jen na periferii

V posledních letech se tak v Praze staví především v okrajových částech města a přidružených oblastech jako jsou Roztoky u Prahy, Cholupice Hostivař nebo Nehvizdy.

“Hnědá pole” jako ideální místo pro novostavby?

Přitom dobrou investiční příležitostí by mohly být tzv. brownfields. Jde o území v rámci Prahy ležící často nedaleko jejího centra, přitom nejsou aktuálně využity tak, jak by mohly a měly – tedy v podobě bytové výstavby. A právě tyto lokality se pro developery stávají čím dál atraktivnějšími.

Jde o lokality s výbornou dostupností do centra, kde je potenciál špičkové občanské vybavenosti a dostatek zeleně. K dispozici jsou stovky hektarů v podstatě volných ploch. Pro mladé rodiny skutečně zajímavé prostředí. Například na Praze 5 by mělo vyrůst v příštích letech až patnáct tisíc bytových jednotek. Dalšími atraktivními lokalitami je třeba Žižkov nebo Bohdalec.

Kde se už staví

Atraktivními lokalitami pro novostavby v Praze je například Žižkov, Bohdalec, Bubny nebo Hloubětín. Dalšími zajímavými místy, kde se aktuálně staví (nebo v nejbližších letech stavět budou) byty jsou Smíchov, v Hlubočepy, Libeň nebo na Střížkov. Zajímavou lokalitou pro pražské novostavby je i Rohanský ostrov. Zde by se mělo začít stavět v polovině roku 2019.

Vizualizace projektu Smíchov City

Metropolitní plán by měl pomoci s výstavbou

S jejich prosazením by mohl pomoci nový Metropolitní plán. Jde o zcela zásadní dokument, který určí, kde v Praze budou novostavby vznikat, a kde se se naopak stavět nebude. Právě tento plán reaguje na aktuální krizi ve stavebnictví, kdy developeři často nemohou stavět novostavby dokonce ani na místech k tomu určených.

Plán výstavby se připravuje patnáct let

Průměrná doba od prvních počátků plánu na výstavbu až po finalizaci a nastěhování nových majitelů je běžně patnáct let, někdy ještě déle. Získat všechna potřebná povolení je aktuálně velmi složité. Novostavby v Praze tak v příštích letech sice neporostou jako houby po dešti, i přes všechna úskalí můžeme pozorovat mírně vzestupný trend výstavby. Pokud si chcete vlastní bydlení pořídit a budete potřebovat hypotéku, neváhejte. Aktuálně máte poslední šanci využít financování nákupu nemovitosti hypotečním úvěrem ještě za “starých” podmínek. ČNB totiž opět zpřísňuje podmínky pro získání úvěru.

Bubny nabízí velké nevyužité území

Novostavby Praha a financování hypotékou

Stále více mladých přemýšlí o tom, že si pořídí byt nebo třeba malý domek na hypotéku. Touha se osamostatnit od rodičů, bydlet ve vlastním, založit s partnerem už brzy rodinu. Důvodů je hodně, možností samozřejmě také – a to i přes dílčí změny na trhu v posledních týdnech a měsících. Online srovnání hypoték je tu od toho, aby zájemcům o vlastní bydlení pomohlo najít to nejlepší aktuální řešení na trhu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Rodinný dům, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

O byty po H-Systemu má zájem 58 z 60 jejich současných uživatelů

Dnes končí termín pro podání nabídek na odkup 60 bytů v Horoměřicích u Prahy po zkrachovalé společnosti H-System. Nabídku podalo 58 z 60 současných uživatelů bytů, dva konkurzní správkyni napsali, že o byt nemají zájem a vyklidí ho. Celková hodnota sídliště podle minimálních cen znaleckých posudků činí zhruba 210…

Zdroj: Adobe Stock -  christianschwier

Jak rozdělit pozemek na více částí. Kdy je nutný souhlas stavebního úřadu

Jste vlastníkem pozemku? Můžete s ním volně nakládat, nicméně pouze v mezích zákona. Pokud například hodláte pozemek rozdělit na více pozemků, můžete tak učinit, ale musíte dodržet pravidla pro rozdělení pozemku, která jsou dána právním řádem. Jak vlastníci pozemku mohou dělit své pozemky? Jaký je správný postup? Jak…

Bytový dům, ilustrační obrázek, zdroj: Stock.adobe.com_mimacz

Polička plánuje připravit pozemky pro rozsáhlou bytovou výstavbu

Polička plánuje připravit pozemky pro další rozsáhlou výstavbu rodinných a bytových domů. Podle strategického plánu rozvoje města pro období 2021 až 2027 by se mohly stavět hned v několika lokalitách. Od roku 2002 už radnice vykoupila, vybavila inženýrskými sítěmi a rozprodala asi 200 parcel. Snaží se tak udržet ve…

Bytový dům, ilustrační obrázek, zdroj: Stock.adobe.com

Stát zvýšil věk pro půjčku na bydlení na 40 let, zvýšil i limity

Státní fond podpory investic (SFPI) zvýšil věk pro poskytnutí půjčky na bydlení pro mladé lidi ze 36 na 40 let. Navýšil také maximální částky poskytnutých úvěrů, u pořízení bytu například z 1,2 milionu korun na dva miliony. Nově je možné financovat také družstevní podíl. Program Vlastní bydlení navazuje na Program…

Zdroj: Fotolia.com - vojtech-herout

Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví po 1. lednu 2021 je možný ale jen někde

Do 31. 12. 2020 měli členové družstev, na jejichž výstavbu byla poskytována finanční, úvěrová a jiná pomoc podle zvláštních předpisů a družstev vzniklých do 31. 12. 1991, zákonný nárok na převod družstevního bytu do osobního vlastnictví, a to za podmínky, že družstvo k převodu včas vyzvali a splnili své závazky vůči…

REKLAMA