REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Novostavby v Praze: Je vůbec co kupovat?

Jak a kde si pořídit bydlení, když novostavby v Praze téměř nejsou? Schvalování nové výstavby je sice pomalé, přesto se v Praze staví. K vyššímu počtu bytů by v budoucnu mohl pomoci i tzv. Metropolitní plán. Kde si tedy aktuálně pořídíte byt? A dosáhnete na financování od banky? Napoví srovnání hypoték.

V centru Prahy lze byt v současné době pořídit jen velmi těžko. Jedním z důvodů je naprosté minimum vznikajících, resp. dokončených novostaveb. Ceny nemovitostí v hlavním městě navíc v posledních letech neustále rostou, čemuž odpovídá aktuální nedostatečná nabídka na trhu – a to nejen novostaveb, ale i bytů starších.

Byty v Praze? Jen na periferii

V posledních letech se tak v Praze staví především v okrajových částech města a přidružených oblastech jako jsou Roztoky u Prahy, Cholupice Hostivař nebo Nehvizdy.

“Hnědá pole” jako ideální místo pro novostavby?

Přitom dobrou investiční příležitostí by mohly být tzv. brownfields. Jde o území v rámci Prahy ležící často nedaleko jejího centra, přitom nejsou aktuálně využity tak, jak by mohly a měly – tedy v podobě bytové výstavby. A právě tyto lokality se pro developery stávají čím dál atraktivnějšími.

Jde o lokality s výbornou dostupností do centra, kde je potenciál špičkové občanské vybavenosti a dostatek zeleně. K dispozici jsou stovky hektarů v podstatě volných ploch. Pro mladé rodiny skutečně zajímavé prostředí. Například na Praze 5 by mělo vyrůst v příštích letech až patnáct tisíc bytových jednotek. Dalšími atraktivními lokalitami je třeba Žižkov nebo Bohdalec.

Kde se už staví

Atraktivními lokalitami pro novostavby v Praze je například Žižkov, Bohdalec, Bubny nebo Hloubětín. Dalšími zajímavými místy, kde se aktuálně staví (nebo v nejbližších letech stavět budou) byty jsou Smíchov, v Hlubočepy, Libeň nebo na Střížkov. Zajímavou lokalitou pro pražské novostavby je i Rohanský ostrov. Zde by se mělo začít stavět v polovině roku 2019.

Vizualizace projektu Smíchov City

Metropolitní plán by měl pomoci s výstavbou

S jejich prosazením by mohl pomoci nový Metropolitní plán. Jde o zcela zásadní dokument, který určí, kde v Praze budou novostavby vznikat, a kde se se naopak stavět nebude. Právě tento plán reaguje na aktuální krizi ve stavebnictví, kdy developeři často nemohou stavět novostavby dokonce ani na místech k tomu určených.

Plán výstavby se připravuje patnáct let

Průměrná doba od prvních počátků plánu na výstavbu až po finalizaci a nastěhování nových majitelů je běžně patnáct let, někdy ještě déle. Získat všechna potřebná povolení je aktuálně velmi složité. Novostavby v Praze tak v příštích letech sice neporostou jako houby po dešti, i přes všechna úskalí můžeme pozorovat mírně vzestupný trend výstavby. Pokud si chcete vlastní bydlení pořídit a budete potřebovat hypotéku, neváhejte. Aktuálně máte poslední šanci využít financování nákupu nemovitosti hypotečním úvěrem ještě za “starých” podmínek. ČNB totiž opět zpřísňuje podmínky pro získání úvěru.

Bubny nabízí velké nevyužité území

Novostavby Praha a financování hypotékou

Stále více mladých přemýšlí o tom, že si pořídí byt nebo třeba malý domek na hypotéku. Touha se osamostatnit od rodičů, bydlet ve vlastním, založit s partnerem už brzy rodinu. Důvodů je hodně, možností samozřejmě také – a to i přes dílčí změny na trhu v posledních týdnech a měsících. Online srovnání hypoték je tu od toho, aby zájemcům o vlastní bydlení pomohlo najít to nejlepší aktuální řešení na trhu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Zdroj: AdobeStock - Wayhome Studio

Vyplatí se hypotéka nebo nájem? Výpočty překvapí. A jak to udělat chytře?

Hypotéka nebo nájem? Odvěká otázka měla vcelku jasnou odpověď, ale se vzrůstajícími ceny nemovitostí, zdražujícími se hypotékami a pokulhávajícím turistickým ruchem ovlivňujícím krátkodobé pronájmy se situace mění. V rozhovoru šéfredaktora ESTAV.cz s analytikem realitního trhu Vítem Souralem jsme se na problém…

Zákon, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

První majitel bytu pro Airbnb v Praze dostal pokutu za porušení předpisů

Pražské úřady uložily pokutu 20.000 korun prvnímu majiteli bytu za porušování stavebních předpisů při krátkodobém ubytování hostů přes platformu Airbnb. Novinářům to dnes řekla radní Prahy pro bydlení Hana Marvanová (za STAN). Podle názoru vedení města musí byty využívané tímto způsobem dodržovat stejná pravidla jako…

Stavba, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Pražská developerská společnost připraví několik projektů bytových domů

Prahou loni založená Pražská developerská společnost (PDS) připraví na pozemcích vlastněných městem několik projektů stavby bytových domů. Rozhodli o tom radní. Městské bydlení by mělo vzniknout ve Vršovicích, na Smíchově, na Palmovce, na Ládví a na Zlíchově. PDS město založilo právě pro tento účel, podle schváleného…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA