REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Novostavby v Praze: Je vůbec co kupovat?

Jak a kde si pořídit bydlení, když novostavby v Praze téměř nejsou? Schvalování nové výstavby je sice pomalé, přesto se v Praze staví. K vyššímu počtu bytů by v budoucnu mohl pomoci i tzv. Metropolitní plán. Kde si tedy aktuálně pořídíte byt? A dosáhnete na financování od banky? Napoví srovnání hypoték.

V centru Prahy lze byt v současné době pořídit jen velmi těžko. Jedním z důvodů je naprosté minimum vznikajících, resp. dokončených novostaveb. Ceny nemovitostí v hlavním městě navíc v posledních letech neustále rostou, čemuž odpovídá aktuální nedostatečná nabídka na trhu – a to nejen novostaveb, ale i bytů starších.

Byty v Praze? Jen na periferii

V posledních letech se tak v Praze staví především v okrajových částech města a přidružených oblastech jako jsou Roztoky u Prahy, Cholupice Hostivař nebo Nehvizdy.

“Hnědá pole” jako ideální místo pro novostavby?

Přitom dobrou investiční příležitostí by mohly být tzv. brownfields. Jde o území v rámci Prahy ležící často nedaleko jejího centra, přitom nejsou aktuálně využity tak, jak by mohly a měly – tedy v podobě bytové výstavby. A právě tyto lokality se pro developery stávají čím dál atraktivnějšími.

Jde o lokality s výbornou dostupností do centra, kde je potenciál špičkové občanské vybavenosti a dostatek zeleně. K dispozici jsou stovky hektarů v podstatě volných ploch. Pro mladé rodiny skutečně zajímavé prostředí. Například na Praze 5 by mělo vyrůst v příštích letech až patnáct tisíc bytových jednotek. Dalšími atraktivními lokalitami je třeba Žižkov nebo Bohdalec.

Kde se už staví

Atraktivními lokalitami pro novostavby v Praze je například Žižkov, Bohdalec, Bubny nebo Hloubětín. Dalšími zajímavými místy, kde se aktuálně staví (nebo v nejbližších letech stavět budou) byty jsou Smíchov, v Hlubočepy, Libeň nebo na Střížkov. Zajímavou lokalitou pro pražské novostavby je i Rohanský ostrov. Zde by se mělo začít stavět v polovině roku 2019.

Vizualizace projektu Smíchov City

Metropolitní plán by měl pomoci s výstavbou

S jejich prosazením by mohl pomoci nový Metropolitní plán. Jde o zcela zásadní dokument, který určí, kde v Praze budou novostavby vznikat, a kde se se naopak stavět nebude. Právě tento plán reaguje na aktuální krizi ve stavebnictví, kdy developeři často nemohou stavět novostavby dokonce ani na místech k tomu určených.

Plán výstavby se připravuje patnáct let

Průměrná doba od prvních počátků plánu na výstavbu až po finalizaci a nastěhování nových majitelů je běžně patnáct let, někdy ještě déle. Získat všechna potřebná povolení je aktuálně velmi složité. Novostavby v Praze tak v příštích letech sice neporostou jako houby po dešti, i přes všechna úskalí můžeme pozorovat mírně vzestupný trend výstavby. Pokud si chcete vlastní bydlení pořídit a budete potřebovat hypotéku, neváhejte. Aktuálně máte poslední šanci využít financování nákupu nemovitosti hypotečním úvěrem ještě za “starých” podmínek. ČNB totiž opět zpřísňuje podmínky pro získání úvěru.

Bubny nabízí velké nevyužité území

Novostavby Praha a financování hypotékou

Stále více mladých přemýšlí o tom, že si pořídí byt nebo třeba malý domek na hypotéku. Touha se osamostatnit od rodičů, bydlet ve vlastním, založit s partnerem už brzy rodinu. Důvodů je hodně, možností samozřejmě také – a to i přes dílčí změny na trhu v posledních týdnech a měsících. Online srovnání hypoték je tu od toho, aby zájemcům o vlastní bydlení pomohlo najít to nejlepší aktuální řešení na trhu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Ilustrační obrázek - stavba, Zdroj: fotolia

Virtuální prohlídky domů za pandemie vzrostly, obliba neklesá

V době koronaviru stoupl zájem o prohlídky domů či bytů ve virtuální podobě. Ani po odeznění pandemických opatření však zájem o vizualizace interiérů i exteriérů budoucích projektů neklesá a u developerských společností jsou dál vyhledávané, vyplývá ze zjištění ČTK mezi developery. Virtuální prohlídku je možné…

Česi plánují více rekonstrukce bydlení, zdroj: fotolia, zlikovec

Češi letos plánují spíše rekonstrukce, čtvrtina uvažuje o novém bydlení

Přes čtyřicet procent Čechů letos plánuje rekonstrukci bytu či domu. Navzdory stoupajícím cenám uvažuje bezmála čtvrtina lidí o pořízení vlastní nemovitosti, přičemž s bydlením je aktuálně spokojena necelá polovina oslovených. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury Ipsos pro společnost Broker Consulting mezi více…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA