REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Most chce koupit byty od družstva, a zabránit tím vlně stěhování

Vedení města Mostu osloví bytové družstvo Krušnohor s nabídkou odkupu bytů. Družstvo nyní byty, které získalo před lety v privatizaci, nabídlo nájemníkům. Řada z nich ale peníze nemá, a tak podle vedení magistrátu hrozí prodej spekulantům a to, že ti následně byty pronajmou problémovým nájemníkům. Magistrát vyzve delegáty družstva, aby takový prodej zastavili, zároveň podá na policii podnět, aby prověřila postup prodeje. Novinářům to dnes řekl primátor Jan Paparega. Nájemníci měli na koupi bytů několik let, řekl ředitel družstva František Ryba.
Byty v Mostě, cena

Na město se obrátili někteří obyvatelé (nájemníci družstva) s prosbou o pomoc. "Dostali jsme informace o tom, jakým způsobem probíhají prodeje bytů. Ceny lehce přesahují 100.000 korun, což je v dnešní době směšné a rozhodně to neodpovídá cenám bytů na Mostecku," uvedl primátor.

Současným nájemníkům podle Paparegy nyní chodí výzvy, aby byt koupili s tím, že pokud tak neučiní, budou nabídnuty třetím osobám. "Těmi jsou různé realitní kanceláře nebo spekulanti, kteří nám sem do Mostu stěhují ty méně přizpůsobivé," uvedl primátor. Senátorka Alena Dernerová uvedla, že lidem Krušnohor sliboval, že jim nikdo byt nad hlavou neprodá. Jsou to podle ní často lidé, které na koupi nemají peníze, byť je cena za byt relativně nízká. "Nabyli jsme dojmu, že dochází k nekalému jednání. Odejde proto dopis delegátům Krušnohoru s výzvou, aby zarazili prodej. Podáme také podnět policii, aby prověřila postup družstva," uvedl Paparega.

Družstvo Krušnohor vlastní na Mostecku okolo 7000 bytů, drtivá většina jsou družstevní byty. "Byty z privatizace jsme postupně prodávali, až nám jich zbylo zhruba 250. Nabídli jsme je nájemníkům, protože pro nás je jednodušší z hlediska správy majetku už nájemní byty nevlastnit. Lidé měli řadu let na koupi bytů a teď půl roku od výzvy ke koupi na to, aby peníze na byt sehnali," řekl to ředitel družstva František Ryba. "Ze zkušenosti víme, že pokud byt nekoupí nájemníci, kupují ho rodinní příslušníci nebo sousedi," uvedl.

Vedení Mostu je přesvědčeno o tom, že právě Krušnohor, který získal při privatizaci byty na Mostecku, je zodpovědný za současnou skladbu obyvatel města a devalvaci bytů. Byty, které nyní Krušnohor prodává, by chtělo město za cenu navrhovanou nájemníkům koupit. "Pak bychom mohli mít vliv, kdo je obývá," řekla Dernerová. Ryba uvedl, že město nikdy v minulosti o byty neprojevilo zájem. Členská práva na byty spekulantům podle něj převádí družstevníci. "To s prodejem privatizovaných bytů nesouvisí," řekl Ryba.

Družstvo Krušnohor je spojeno se Sdružením Mostečané Mostu (SMM), které kandiduje v říjnových komunálních volbách stejně jako Paparega či Dernerová, kteří jsou v čele kandidátky hnutí ProMOST. Ryba, který je sekretářem SMM, považuje dnešní vyjádření primátora za součást kampaně. Předvolebním tématem na severu Čech je právě bytová situace a sociálně vyloučené lokality. Sdružení Mostečané Mostu má ve volebním programu vybudování "vesnice pro lůzu". Vedení města zase už v červenci zveřejnilo nápad na výstavbu kontejnerového městečka na sídlišti Chanov.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Benešov, ilustrační obrázek © fotolia.com, Julia Mashkova

Nové bydlení vznikne v kasárnách v Benešově

V areálu bývalých Táborských kasáren v Benešově by měly vzniknout další bytové domy. Mají navazovat na zástavbu, která v pětadvacetihektarovém areálu vznikla už v minulých letech. Podle starosty ...

Heřmanův Městec opraví lokalitu Na Haldách

Heřmanův Městec opraví lokalitu Na Haldách

Heřmanův Městec na Chrudimsku letos opraví lokalitu Na Haldách, která je v historickém jádru města. Opravy město připravovalo několik let, stát budou 17 milionů korun. Řekl to starosta Josef Kozel ...

REKLAMA
REKLAMA