REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Pardubická nemocnice rozšíří potrubní poštu do všech budov

Pardubická nemocnice postupně rozšíří potrubní poštu do všech objektů, které má nebo postaví. Usnadňuje a urychluje přenos biologických vzorků nebo léků. Zatím má osm stanic v pěti budovách. Řekl to náměstek léčebně-preventivní péče nemocnice Roman Michálek.
Pardubice

"Potrubní pošta je základním logistickým elementem každé moderní nemocnice," řekl Michálek. Nemocnice chystá výstavbu pavilonu centrálního urgentního příjmu s dokončením někdy v roce 2022, v té době by mohl být hotový i systém potrubní pošty v nemocničním areálu, uvedl náměstek.

Potrubní poštu má nemocnice od roku 2010, zatím je v budovách 26, 26a, 27, 17 a 4. Její středisko se nachází v suterénu pod kardiologií, kde se sbíhají všechny kapsle opatřené čipem. Odtud je počítačový rozdělovník vyšle na správné místo.

"Nemáme počitadlo, ale řekl bych, že pošleme stovky patron denně. Přes celou nemocnici je to otázka tří minut, než dorazí na určené místo," řekl technik Ivo Valenta, který má potrubní poštu na starosti.

Vynález zavedený v druhé polovině 19. století pro přenos zpráv v metropolích funguje na principu stlačeného vzduchu dodnes, i když ho teď řídí počítače. Potrubí v Pardubicích má průměr 110 milimetrů, později nemocnice pořídí širší o průměru 160 milimetrů, aby pojalo větší pouzdra.

"Potrubní pošta umožňuje v kapsli dopravit především biologický materiál do jednotlivých laboratoří. Materiál je dopravován velmi rychle a spolehlivě, aniž by ho museli nosit sanitáři. Velmi nám šetří kapacitu zdravotnického personálu, kterého je nedostatek," řekl Michálek.

Když nemocnice stavěla nový multioborový pavilon, opatřila už ho potrubní poštou. Například ze stanice na plicním oddělení mohou sestry poslat vzorky na biochemii a mikrobiologii. Systém odešle kapsli s žádankou a vzorkem, později ji vrací prázdnou pro další použití.

"Na hematologii sanitáři ještě musí chodit. Potrubní poštu používáme denně, největší nápor je ráno, ale vzorky odebíráme i během dne," řekla vrchní sestra Renata Valentová.

Ovládání zařízení je podle Valentové velmi snadné, na pár stisknutí tlačítek vybere cílové místo a potvrdí odeslání. Potrubní poštu má ještě nemocnice v Chrudimi, naopak Ústí nad Orlicí, Svitavách a Litomyšli ještě není.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Navýšení daně u nemovitosti letos využilo 610 obcí

Navýšení daně u nemovitosti letos využilo 610 obcí

Navýšení daně z nemovitých věcí pomocí takzvaného místního koeficientu letos využilo 610 obcí, měst a městských částí z celkového počtu zhruba 6260 obcí. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ...

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky pro pěší a cyklisty. Jedna by měla spojovat sídliště Závodu míru s Polabinami, druhá park Na Špici s koupalištěm Cihelna na protějším břehu.

NTK podala žalobu na Sekyra Group kvůli pádu tvarovek

NTK podala žalobu na Sekyra Group kvůli pádu tvarovek

Národní technická knihovna (NTK) v pražských Dejvicích podala žalobu na společnost Sekyra Group kvůli neúspěšnému vyjednávání o odstranění závady z vnějšího opláštění budovy. Dvě skleněné tvarovky ...

Transgas: Demolice povolena

Transgas: Demolice povolena

Stavební úřad Prahy 2 povolil demolici souboru budov Transgas na Vinohradské třídě. Proti rozhodnutí se mohou účastníci řízení do 15 dnů odvolat k magistrátu hlavního města. Vyplývá to z rozhodnutí ...

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo, které zdraží o pět procent na 615 Kč včetně DPH za gigajoule. Důvodem je nárůst cen od centrálního dodavatele, řekl to starosta Josef Viktora (ANO). ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA