REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Pardubická nemocnice rozšíří potrubní poštu do všech budov

Pardubická nemocnice postupně rozšíří potrubní poštu do všech objektů, které má nebo postaví. Usnadňuje a urychluje přenos biologických vzorků nebo léků. Zatím má osm stanic v pěti budovách. Řekl to náměstek léčebně-preventivní péče nemocnice Roman Michálek.
Pardubice

"Potrubní pošta je základním logistickým elementem každé moderní nemocnice," řekl Michálek. Nemocnice chystá výstavbu pavilonu centrálního urgentního příjmu s dokončením někdy v roce 2022, v té době by mohl být hotový i systém potrubní pošty v nemocničním areálu, uvedl náměstek.

Potrubní poštu má nemocnice od roku 2010, zatím je v budovách 26, 26a, 27, 17 a 4. Její středisko se nachází v suterénu pod kardiologií, kde se sbíhají všechny kapsle opatřené čipem. Odtud je počítačový rozdělovník vyšle na správné místo.

"Nemáme počitadlo, ale řekl bych, že pošleme stovky patron denně. Přes celou nemocnici je to otázka tří minut, než dorazí na určené místo," řekl technik Ivo Valenta, který má potrubní poštu na starosti.

Vynález zavedený v druhé polovině 19. století pro přenos zpráv v metropolích funguje na principu stlačeného vzduchu dodnes, i když ho teď řídí počítače. Potrubí v Pardubicích má průměr 110 milimetrů, později nemocnice pořídí širší o průměru 160 milimetrů, aby pojalo větší pouzdra.

"Potrubní pošta umožňuje v kapsli dopravit především biologický materiál do jednotlivých laboratoří. Materiál je dopravován velmi rychle a spolehlivě, aniž by ho museli nosit sanitáři. Velmi nám šetří kapacitu zdravotnického personálu, kterého je nedostatek," řekl Michálek.

Když nemocnice stavěla nový multioborový pavilon, opatřila už ho potrubní poštou. Například ze stanice na plicním oddělení mohou sestry poslat vzorky na biochemii a mikrobiologii. Systém odešle kapsli s žádankou a vzorkem, později ji vrací prázdnou pro další použití.

"Na hematologii sanitáři ještě musí chodit. Potrubní poštu používáme denně, největší nápor je ráno, ale vzorky odebíráme i během dne," řekla vrchní sestra Renata Valentová.

Ovládání zařízení je podle Valentové velmi snadné, na pár stisknutí tlačítek vybere cílové místo a potvrdí odeslání. Potrubní poštu má ještě nemocnice v Chrudimi, naopak Ústí nad Orlicí, Svitavách a Litomyšli ještě není.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Památky, prohlášení památkou

O památkovou ochranu ročně přijde 20 až 30 nemovitostí

Ministerstvo kultury (MK) ročně zruší památkovou ochranu dvou až tří desítek nemovitostí. Byť se rušením ochrany zabývá méně často než jejím udílením novým objektům, ročně posoudí a ukončí až 80 ...

Koncertní síň v Brně

Kraj odložil poskytnutí peněz na koncertní sál v Brně

Jihomoravský kraj odložil rozhodnutí o poskytnutí prvních 25 milionů korun z celkových 100 milionů, které má přispět Brnu na stavbu Janáčkova kulturního centra. Se stavbou koncertního sálu, který ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška