REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Designblok '14 více o tématu

Stavebnictví a interiér na Designblok 2014

Pokud vás zajímají především novinky interiérového designu – nábytek, svítidla, doplňky od renomovaných interiérových značek, je pro vás určeno Superstudio Evropa. V bývalém Šroubkové Grand hotelu na Václavském náměstí bude na padesát prestižních značek. Čeští výrobci zde budou soupeřit s těmi nejlepšími ze zahraničí. Cappellini, Tom Dixon, Moooi, Hay, Artemide, Ikea PS a vedle nich Brokis, Křehký, Bomma, Kavalier Glass, nebo Preciosa.

A návdavkem si zde významný italský architekt Ferruccio Laviani otevře poštu, kterou navrhl pro šampaňský dům Veuve Clicquot. Každopádně pokud zařizujete byt či kancelář, je dobré začít v hotelu Evropa.

Hned několik pražských prvorepublikových hotelů si vysloužilo pověst noblesního prostředí k setkávání vlivných politiků či kulturních osobností. Výsadní místo tehdy náleželo Grandhotelu Šroubek na Václavském náměstí, který v dobách své největší slávy udával tón luxusnímu hotelnictví a patřil k jednomu z nejvyhlášenějších gastronomických podniků v metropoli.

Šroubkův hotel, dnes Grandhotel Evropa, patří k významným památkám české secese se zachovalými dobovými interiéry. Byl budován v letech 1903 až 1905 architekty Bedřichem Bendelmayerem a Aloisem Dryákem přestavbou původní budovy z roku 1889. V přízemí je dochována kavárna s galerií, francouzská restaurace, secesní schodišťová hala. Na interiérech se podíleli architekti Bohumil Hübschman, Jan Letzel či Ladislav Šaloun.

V Zrcadlovém sále hotelu se v roce 1912 konalo jediné autorské čtení Franze Kafky v Praze. V roce 1932 se před hotelem shromáždil tisícihlavý dav, aby pozdravil zde ubytovaného Čechoameričana Antonína Čermáka, starostu Chicaga. O sedm let později v hotelu pobýval Brit Nicholas Winton a přesvědčoval ohrožené židovské rodiny, že jejich děti odveze do bezpečí.

Kdysi luxusní hotel je dnes před celkovou rekonstrukcí, po jejímž skončení bude mít 154 luxusně zařízených a vybavených pokojů. Jeho velkým lákadlem by měl být unikátní historický interiér, který patří v evropském měřítku mezi ojedinělé.

„Prémiové hlavní Superstudio bude letos umístěno v secesní historicky významné budově přímo v centru města. Jeho umístění tak přímo kontrastuje s loňským umístěním Superstudia do industriálních prostor Nákladového nádraží Žižkov. Kontrasty vynikající architektury a špičkového současného designu jsou pro návštěvníky Designbloku vždy přínosem a věříme, že ne jinak tomu bude i letos. Konec konců secese byla pro český design velmi důležitým obdobím,“ říká ředitelka Designbloku Jana Zielinski a Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku, dodává: „Návštěvníci se opět budou moci podívat do prostor, které jsou normálně nedostupné. I ostatní hlavní výstavní prostory Designbloku budou v centru města a v pochozí vzdálenosti od Superstudia Evropa.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Designblok '14

  1. Designblok 2014 - základní informace
  2. Kdo přijde na Designblok 2014
  3. Stavebnictví a interiér na Designblok 2014
  4. Designblok v Superstudiu Hotelu Evropa

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA
REKLAMA