REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Jaderné elektrárny stavíme pomaleji a dráž, než před lety

Stavební technologie jdou dopředu. K dispozici jsou dnes nesrovnatelně efektivnější materiály než před lety, a detailně promyšlené projekty usnadňují konstrukci. Přesto se některé stavby "vlečou" o poznání déle a jsou výrazně dražší. Například jaderné elektrárny. Jak je to možné?
Zdroj: Fotolia.com - serawood

S odpovědí, která příznivce jádra nepotěší, přichází ekonomové a inženýři z britské Imperial College. Vyšší náklady u tohoto typu staveb jsou následkem nejrůznějších průtahů a zdržení, která většinou plynou z aktuálních politických či bezpečnostních rozhodnutí.

Ve výsledku se tak podobné projekty prodražují nejméně o 20 % předpokládané sumy, a konečná realizace se protahuje o celé roky až desítky let. „Tento trend se už dávno stal nepsaným pravidlem, a je tedy s podivem, že s ním plánovači dosud nepočítají," říká vedoucí autorka studie, Joana Portugal Pereira.

Může se to zdát zvláštní, ale postavit jadernou elektrárnu před třiceti lety bylo mnohem snazší, rychlejší a levnější, než dnes. Pereira to dokládá podrobným zhodnocením nákladů a časových harmonogramů takových staveb za období 1955-2015, pochopitelně se započítanou inflací.

Vyzrálé technologie a stavební postupy, stejně jako pokrok ve vývoji materiálů obvykle vedou ke snížení nákladů," říká Pereira. „U jaderných elektráren je tomu ale v konečném důsledku naopak. Čistě technicky jsme dnes schopni dokončit mega-projekt jaderné elektrárny do pěti let, ale dnes se to zřídka podaří do deseti."

Prodlevy a stavební přestávky pak vedou k vícenákladům. U jaderných elektráren stavěných od roku 2010 je to zhruba 20 % (kvůli neplánovaným, ale očekávatelným zdržením) a dalších 18 % připadá na aplikaci nových bezpečnostních opatření. Ty jsou bezprostředním následkem fukušimské havárie.

V konečném důsledku se tak mohou zdát jaderné elektrárny efektivním řešením poptávky po energii, ale je třeba zvážit, jak se sepsaný harmonogram stavby promění v průběhu realizace. S touto jistou nejistotou by se měli naučit plánovači podobných projektů počítat, a zahrnout ji preventivně do finančního rozpočtu stavby.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Králicko začíná pociťovat nedostatek elektrické energie

Králicko začíná pociťovat nedostatek elektrické energie

Společnost ČEZ by měla posílit distribuční síť kolem Králík, nynější kapacita přestává stačit, uvedl v tiskové zprávě hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). ČEZ nedávno dokončil výstavbu venkovního vedení vysokého napětí 110 kilovoltů (kV) mezi Hlinskem a Poličkou, kde firma rovněž síť posílila. Podobné ...

Chcete tepelné čerpadlo? Dejte pozor na chyby při instalaci a provozu

Chcete tepelné čerpadlo? Dejte pozor na chyby při instalaci a provozu

Přestože jsou tepelná čerpadla pevnou součástí dnes používané tepelné techniky, při jejich volbě, návrhu a provozu se stále dělá řada chyb. Výrobci tepelných čerpadel svá zařízení zdokonalili tak, že jejich instalace je v některých případech opravdu velmi jednoduchá. A právě v té jednoduchosti se skrývají nebezpečí, ...

S nedostatkem vody se ve Zlínském kraji potýkají desítky obcí

S nedostatkem vody se ve Zlínském kraji potýkají desítky obcí

S nedostatkem pitné vody se ve Zlínském kraji potýkají desítky obcí. Vyplývá to z dosavadních zjištění krajského úřadu. Hejtmanství proto do obcí a místních částí měst do 2000 obyvatel rozeslalo dotazníky, jejichž pomocí chce zjistit, jaká je v daném místě situace s vodou. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kraje ...

Nové ekologické WC na nejstarší chatě ve slezských Beskydech

Nové ekologické WC na nejstarší chatě ve slezských Beskydech

Po více než dvou letech usilovných prací nadšenců a dobrovolníků z Klubu přátel chaty Prašivá a Klubu českých turistů, odboru Beskydy a za sounáležitosti okolních obcí, firem a institucí se daří otevřít nové veřejné ekologické toalety u horské chaty Prašivá, která je nejstarší českou horskou chatou ve slezských ...

REKLAMA
REKLAMA