REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jaderné elektrárny stavíme pomaleji a dráž, než před lety

Stavební technologie jdou dopředu. K dispozici jsou dnes nesrovnatelně efektivnější materiály než před lety, a detailně promyšlené projekty usnadňují konstrukci. Přesto se některé stavby "vlečou" o poznání déle a jsou výrazně dražší. Například jaderné elektrárny. Jak je to možné?
Zdroj: Fotolia.com - serawood

S odpovědí, která příznivce jádra nepotěší, přichází ekonomové a inženýři z britské Imperial College. Vyšší náklady u tohoto typu staveb jsou následkem nejrůznějších průtahů a zdržení, která většinou plynou z aktuálních politických či bezpečnostních rozhodnutí.

Ve výsledku se tak podobné projekty prodražují nejméně o 20 % předpokládané sumy, a konečná realizace se protahuje o celé roky až desítky let. „Tento trend se už dávno stal nepsaným pravidlem, a je tedy s podivem, že s ním plánovači dosud nepočítají," říká vedoucí autorka studie, Joana Portugal Pereira.

Může se to zdát zvláštní, ale postavit jadernou elektrárnu před třiceti lety bylo mnohem snazší, rychlejší a levnější, než dnes. Pereira to dokládá podrobným zhodnocením nákladů a časových harmonogramů takových staveb za období 1955-2015, pochopitelně se započítanou inflací.

Vyzrálé technologie a stavební postupy, stejně jako pokrok ve vývoji materiálů obvykle vedou ke snížení nákladů," říká Pereira. „U jaderných elektráren je tomu ale v konečném důsledku naopak. Čistě technicky jsme dnes schopni dokončit mega-projekt jaderné elektrárny do pěti let, ale dnes se to zřídka podaří do deseti."

Prodlevy a stavební přestávky pak vedou k vícenákladům. U jaderných elektráren stavěných od roku 2010 je to zhruba 20 % (kvůli neplánovaným, ale očekávatelným zdržením) a dalších 18 % připadá na aplikaci nových bezpečnostních opatření. Ty jsou bezprostředním následkem fukušimské havárie.

V konečném důsledku se tak mohou zdát jaderné elektrárny efektivním řešením poptávky po energii, ale je třeba zvážit, jak se sepsaný harmonogram stavby promění v průběhu realizace. S touto jistou nejistotou by se měli naučit plánovači podobných projektů počítat, a zahrnout ji preventivně do finančního rozpočtu stavby.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Na kladenské burze roste poptávka po nákupu energií

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) výrazně stoupl počet zájemců o nákup energií. Nejde jen o firmy nebo organizace, které byly nucené odejít od svých dodavatelů. Zvýšila se zejména aktivita odběratelů, kteří na ČMKB běžně energie nakupují a vyčkávali, zda po letošním prudkém růstu cen nenastane nějaká…

Elektřina - ilustrační obrázek, gina-sanders---fotolia

Bohemia Energy: Závazkům dostojíme, nezkrachovali jsme, pouze ukončili činnost

Končící energetická skupina Bohemia Energy dostojí všem svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům, bankám i dodavatelům. Firma odmítá tvrzení, že zkrachovala. Společnost to sdělila v dnešním tiskovém prohlášení. Uvedla, že k utlumení činnosti a ukončení dodávek elektřiny a plynu přistoupila právě z důvodu, aby…

Zdroj: TZB-info

Jak rekonstruovat a provozovat bytový dům? Poradíme na konferenci. Registrujte se!

S rozvojem technologií, zvyšováním podpory z dotačních programů a s novými povinnostmi z oblasti elektromobility čekají nové i stávající bytové domy nové investice. Jak se na ně připravit a kde na ně vzít? I to bude tématem konference Rekonstrukce a provoz bytových domů, kterou pořádá portál TZB-info 3. listopadu v…

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA