REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Velký sál Švandova divadla v Praze se rekonstruuje

Přestavbou projde zejména jeviště a jeho technologie, proměny se dočká také fasáda. Divadlo je během rekonstrukce v provozu, hraje se v dalších prostorách.

Nová prkna, která znamenají svět

„Jeviště ve Velkém sále sloužilo od roku 2002, kdy bylo Švandovo divadlo po generální přestavbě znovu otevřeno. Ještě rychleji než jeho podlaha, kterou teď kompletně měníme, však stárla ta část jevištní techniky, jejíž obsluha je propojená s počítačem – což jsou například světla nebo jevištní tahy. K těmto zařízením proto teď instalujeme nové technologie,“ říká ředitel smíchovské scény Daniel Hrbek.

Vedle nového jeviště a navazující techniky bude ve Velkém sále znovu fungovat také jevištní stůl. „Jde vlastně o plochu spojenou s výtahem, umožňující například efektní vynořování a zanořování z hlubin jeviště. Do provozu uvedeme také všechny tahy, což je skrytý systém lan, tyčí a kladek, sloužící k rychlým změnám dekorací,“ vysvětluje Daniel Hrbek. Ten chce, aby do konce roku prokoukla ještě fasáda divadla, na níž by mělo přibýt devět informačních LED obrazovek. Rekonstrukce za zhruba 30 milionů korun bude hrazena ze zvláštního investičního fondu Švandova divadla. To je příspěvkovou organizací hlavního města Prahy.

Švandovo divadlo na Smíchově, foto Adam Steinwicht

Ve Studiu Švandova divadla se ale už od začátku září hraje dál

Ve Studiu se hraje dál. Na programu například Kauza pražské kavárny, Slušný člověk vycházející z předlohy Karla Čapka, Ztracená čest Kateřiny Blumové či Srdce patří za mříže. Diváci tu uvidí také tři tituly, s nimiž Švandovo divadlo hostuje - v jejich anglicky nastudovaných verzích - koncem září ve Spojených Státech a 28. října loutkový speciál  Ať žije Česká republika! Svá představení uvedou v malém sále Švandova divadla stálí hosté, pokračují také oblíbená víkendová představení pro děti a workshopy pro veřejnost: novinkou letošního podzimu budou jednorázové tanečních kurzy, zaměřené na vybrané společenské tance.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Brownfield, ilustrační obrázek © fotolia.com

Na obnovu brownfieldů dá stát letos 100 milionů korun

Stát dá letos na přeměnu a revitalizaci nevyužívaných areálů a staveb ve veřejném vlastnictví, takzvané brownfieldy, 100 milionů korun. Obce, města a kraje mohou o podporu žádat u agentury ...

REKLAMA