REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zaostřeno na elektrokotle: Opravdu jsou tak efektivní a topení v nich se vyplatí?

Elektrokotle jsou stále častěji diskutovaným tématem, zvláště s pomalu se blížící topnou sezónou. Po mnoho let se lidé drželi představy, že vytápět bydlení s pomocí elektřiny není efektivní a nevyplatí se ani z finančního hlediska – v domácnostech se proto topilo buď tuhým palivem, nebo plynem.

V současné době však o pořízení elektrokotle uvažuje stále více lidí. Nabízí se otázka, jestli se moderní způsob vytápění opravdu vyplatí a co je na elektrokotlech tak lákavého, že po nich pokukuje čím dál více z nás?

Jaké jsou výhody a nevýhody elektrokotle?

Elektrokotle jsou příslibem pohodlného topení. Na rozdíl od kotlů na tuhá paliva nemusíte řešit, kde a jak budete během topné sezony skladovat dřevo. Pojďme se podávat na další výhody a samozřejmě i nevýhody moderních elektrokotlů.

Výhody:

 • pohodlná obsluha
 • tichý provoz
 • jednoduchá montáž
 • přátelská pořizovací cena
 • nejsou nutné pravidelné revize

Nevýhody:

 • vysoké provozní náklady
 • v případě výpadku elektřiny zůstanete bez tepla
 • nehodí se do energeticky náročných objektů
 • vyšší požadavky na kapacitu elektrické sítě

Na první pohled se zdá, že jsou elektrokotle dobrá volba. Najednou vám odpadne starost shánět dřevo, neustále přikládat a práci si usnadníte i při jeho montáži. Pozor ale na vysokou spotřebu elektrické energie, čím více totiž budete topit, tím větší částka se objeví na vyúčtování – a to by mohlo být nemilé překvapení.

Podle čeho elektrokotel vybírat?

Uvažujete-li nad pořízením elektrokotle, určitě se vám bude hodit pár užitečných rad, jak správně vybírat a na co si dát pozor.

Základní rozdělení elektrokotlů

Elektrokotle se dělí do dvou základních skupin:

 • přímotopné elektrokotle – voda je ohřívána s pomocí topné spirály, teplá voda se následně rozvede do radiátorů, téměř bezhlučný a bezobslužný provoz a okamžitý výkon
 • elektrokotle se zásobníkem – disponují akumulační nádrží, díky které lze vodu ohřívat jen v době, kdy jede noční proud, voda je ohřívána za pomoci odporové topné tyče, následně je poháněna oběhovým čerpadlem do radiátorů

Zvolte optimální tepelný výkon

Základem úspěchu je určit optimální tepelný výkon, který postačí k vytápění domácnosti. Je nutné znát tepelné ztráty vytápěného objektu. Výkon elektrokotlů se pohybuje od 4 do 60 kW, takže je lze využít jak pro vytápění malých bytů, tak i prostorných rodinných domů. Optimální výkon si můžete spočítat sami, pamatujte ale, že není potřeba pořizovat zbytečně výkonný elektrokotel – předimenzované elektrokotle vyžadují silnější jističe, takže nejenže zaplatíte mnohem více za jeho pořízení, ale cena bude stoupat i za spotřebovanou elektřinu.

A koupelny a topeni

logo
Zadní 263/26
408 01 Rumburk

telefon: 412 33 13 27, 603 465 393
e-mail: info@akoupelnyatopeni.cz

web: www.akoupelnyatopeni.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Vlastníte plynový kotel? Nezapomeňte na pravidelné revize

Vlastníte plynový kotel? Nezapomeňte na pravidelné revize

Zima i vytápění je letos už za námi. Právě teď nastává ideální čas na servisní prohlídku vašeho kotle . Pravidelné prohlídky mají několik velmi důležitých předností – sníží spotřebu energie, na příští zimu budete připraveni a váš kotel bude vytápět bez problémů.

VIDEO: Rady, jak vybrat kotel v 2. vlně kotlíkových dotací

VIDEO: Rady, jak vybrat kotel v 2. vlně kotlíkových dotací

Druhá vlna kotlíkových dotací právě probíhá a mezi všechny kraje ČR je rozděleno 3,4 miliardy korun na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním za nové nízkoemisní tepelné zdroje. Cíl pro druhou vlnu kotlíkových dotací je výměna dalších 35 tisíc starých kotlů do konce roku 2019.

REKLAMA