Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Lázně, které ukrývají všechny živly pod jednou střechou zaujmou svým interiérem

Nepříliš známé studio M1K3 PROJECT dokazuje, že Bulharsko moderní architektuře rozumí, a je ji schopno produkovat ve světovém měřítku. V suterénu proslaveného hotelu Kempinski projektanti vytvořili uzavřený svět čtyř živlů, místo, kde vámi prostoupí nová energie.

Bulharsko je prozatím zemí, kterou máme v myšlenkách spjatu s východem nejen geograficky. A možná proto naší fantazii slovní spojení „bulharské lázně“ nedělá zrovna dobře. Jen si zkuste představit, co se vám vybaví. Jednobarevný kachlíkový design, zápach v lepším případě chlóru a chomáče chlupů ve výlevce? Pravda je naštěstí přesně opačná. Jen málokterá země světa se může pochlubit takovou praxí lázeňských služeb, jako Bulharsko. Navíc se díky propracovanému přístupu místních architektů daří efektivně vymazávat neradostné stopy sovětského architektonického dědictví. Jedním z takových pozitivních příkladů, který rozhodně stojí za povšimnutí, je lázeňský hotelový komplex v Bansku.

Výstup? Srovnatelný se světovou špičkou

Pokud byste náhodou nevěděli, že se nacházíte jen kousek od pohoří Pirin, klidně byste si po prohlídce interiéru mohli říct, že se jste v Dubaji. Ano, tak výrazný dojem po sobě rozsáhlá rekonstrukce, zpracovaná Margaritou Bojinovou, Georgi Kostovem a Slavinem Baylovem v lidech zanechává. Je to mistrně odvedená práce, inspirující a dodávající energii. Tak, jak to má u správných lázní být. Projekt SPA, dotažený do finiše teprve nedávno, přitom není svým provedením a parametry rozhodně skromný. Tým sdružený pod hlavičkou studia M1K3 PROJECT tu musel vyřešit situaci na 1330 metrech čtverečních. A počínal si velmi důmyslně.

Foto: Margarita Bojinova

Vizuální přitažlivost doprovází praktičnost

Studio M1K3 PROJECT se navenek tváří jako volnočasové sdružení nováčků, ale profesionalitou odvedené práce umí překvapit. Ne, nemají zatím web, a své prezentace nabízí jen prostřednictvím sociálních sítí. Nepotřebují to. Problém to rozhodně není, zkušeností i zakázek mají více než dost. Stačí se podívat na jejich poslední, z loňského roku. Obyčejný hotelový bazén v Pirinu? Z klasického venkovního koupaliště vykouzlili objekt fascinujících dispozic, který je vizuálně maximálně přitažlivý. Ne, není to realizace, která by navracela bulharskou architekturu do současnosti. Svým moderním pojetím jí dává punc budoucích staletí. A s aktuálním projektem SPA je to podobné.

Kempinski je fenomén

Na počátku byl požadavek klienta, společnosti Gehard Ltd., aby trio ze studia M1K3 PROJECT navrhlo komplexní renovaci hotelových lázní. Věc decentně komplikoval jeden fakt: zmíněný hotel totiž byl součástí konsorcia Kempinski. Co to znamená? Pokud jste se někdy pohybovali ve sféře cestovního ruchu, byla tato značka vždy symbolem kvality a luxusu. Kempinski, to je jedna z nejstarších společností na světě, nabízející na obydlených kontinentech ubytování pětihvězdičkových kvalit. Přes 130 let praxe, nažehlených límečků a v bronzu laděných recepcí. Kempinski, to v hotelnictví prostě nese ten samý význam, jako slovo „prestiž“. A podílet se na zakázce pro takovou značku, je velká odpovědnost.

Foto: Margarita Bojinova

Všechno staré musí pryč!

Zprvu se zdálo, že právě prestiž podniku bude svazovat M1K3 PROJECT v jeho tvůrčím rozletu, ale naštěstí se architekti brzy osmělili. A navrhli sérii úprav původního lázeňského prostoru, které byly slušně řečeno radikální. Za své postupně vzaly všechny stávající prvky interiéru, počínaje původními lázeňskými aparáty a vanami, následováno povrchy a obklady, osvětlením. A nakonec „zmizel“ i sám bazén. Prakticky tak po prvním kole zůstal zachován jen základní profil místností, do kterého se sáhlo v kole druhém. Úpravy v celkovém plánu rozvržení místností už tak zásadní nebyly.

Redesign, rekonstrukce a refurbrishment

Nevím, nakolik se tady dá hovořit o rekonstrukci, protože z původního designu na místě nezůstalo na místě nic,“ říká Bojinova. „Zbavili jsme se všeho.“ Architekti si nezaslouží uznání za destrukci, ale za tvůrčí činnost. Tu v prostoru zbaveném staré zátěže demonstrovali komplexní úpravou interiérů. Při ní projevili dost energický zápal, když se snažili vytvořit odlišný koncept kombinovaných lázní, relaxačně léčebných, v Bulharsku poněkud netradiční. Ne vždy na poprvé došli plné shody s klientem, ale své myšlenky dokázaly srozumitelně artikulovat a argumentovat. Výsledkem je, jak sami říkají, suterén plný překvapení.

Foto: Margarita Bojinova

Podzemní bazén je jako kouzelná jeskyně

Do SPA se dostanete buď z hotelových pokojů anebo fitness centra, případně od vnějšího bazénu. Tak jako tak nejprve narazíte na recepci. Od ní zamíříte buď k odděleným pokojům a kójím určeným pro terapeutickou léčbu a masáže. Je jich celkem čtrnáct, a jsou doplněny o nezbytné hygienické zázemí, sprchy, toalety a sklady materiálu. A také provozní zázemí a šatny pro maséry. Celá tato část zabírá asi třetinu rekonstruovaného prostoru. Volně na ni navazuje vitamínový bar, který je současně cestou k vnitřnímu bazénu. Nechybí tu ani „paluby“ pro odpočívající hosty. Bar s bazénem zabírá další třetinu plochy. A ta poslední?

Ta je zanořena „do hlubin“, respektive situována o 2,8 metru níže, než ostatní místnosti. Tady se nachází „lázně“, respektive sauny (finské, turecké, parní). Koncept počítal nejen s rozdělením terapeutické a rekreační části, ale také ve stylu, s jakým se teď SPA identifikují s pohořím Pirin. „SPA jsou voda a oheň pod ledovými horami,“ říká šéfarchitekt Baylov. Velmi dobře to dokumentuje v oceli a za sklem schovaný krb u bazénu, doprovázený skutečnou ledovou sprchou. S tou jim ovšem trochu pomohli kolegové ze studia Atelieforma.com. Zato v případě tvarované sedací stěny v lázních, která svými křivkami evokuje mořské vlny, si vyhráli sami.

Foto: Margarita Bojinova

Energií nabitý prostor

Šlo nám o to dostat všechny živly pod jednu střechu,“ doplňuje ještě. „Pohyb tekoucí vody v kontrastu s ledem, oheň, masiv kamenných vyhřívaných lavic i drobných kamínkových a porcelánových mozaik v novém obložení, kontakt se zemí i vzdušnost, to všechno tady je.“ Výstupem práce M1K3 PROJECT je vřelý a vítající, svůdný a trochu tajemný svět hotelových lázní, SPA. Místo, na které nezapomenete a ve vzpomínkách se sem budete ještě dlouho rádi vracet.

Údaje o projektu

Název projektu: SPA / The Spa
Typ projektu: kompletní rekonstrukce hotelových lázní
Architektonické studio: M1K3 PROJECT
Lokalizace: Bansko, Bulharsko
Vedoucí projektu: Slavin Baylov
Projektový tým: Margarita Bojinova, Georgi Kostov
Spolupráce: Atelieforma.com
Dodavatelé materiálu: Grohe, MARAZZI, JAF GROUP, Inalco
Klient: Gehard Ltd.
Rok dokončení (finalizace): 2018
Zastavěná plocha: 1330 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj:   BASALT Architects

Netradiční vyhřívaný bazén, jaký Island ještě neviděl

Z dálky svými konturami připomíná spíše betonový bunkr z pláží Normandie, ale tenhle dojem nás klame. Jsme vzdušnou čarou o dvě časová pásma a 2500 kilometrů jinde, na pobřeží Islandu. V místě, kde nikdy neduněla kanonáda, ale o to hlasitěji o sobě dává vědět příboj. Jehož sílu z robustní vyhlídkové plošiny můžete…

Foto: Tom Ferguson Photography

Nekonečné křivky. Interiér obchodu se suvenýry připomíná jeskyni

Organicky proměnlivá, a přitom neživou přírodou vytvořená struktura. Něco, co dokáže vykouzlit miliarda vodních kapek v krápníkové jeskyni, nebo vítr udělat s nekonečným množstvím zrnek písku na poušti. Taková je inspirace pro design stropu části muzea v katarské Dauhá.

REKLAMA