REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Všestranná aku vrtačka je povinnost každého kutila

Akumulátorová vrtačka je veliký pomocník, který najde své místo ať už při práci kolem domu, na zahradě, v dílně, nebo v bytě. Pomůže při vrtání do zdi, dřeva, sestavování nábytku i při opracovávání materiálu. Současné aku vrtačky mají již tak výkonné elektromotory, že je pro většinu z nás zbytečné si pořizovat klasickou kabelovou vrtačku.
Všestranná aku vrtačka je povinnost každého kutila

Bateriová varianta zvládne většinu úkonů

Pokud zrovna nejste výjimka, která vrtá do betonu, nebo kamení, poslouží vám aku vrtačka s naprostým přehledem. Bez větších potíží s ní zvládnete vrtat do zdi, cihel, kovu a samozřejmě do dřeva. Kromě běžných vrtáků se do sklíčidel nechají chytit i další stopkové nástroje, kterými mohou být bity se všemi myslitelnými koncovkami pro šroubování šroubů. Kromě nich lze do vrtaček uchytit kulaté kartáče, brusné nástavce a další.

Kromě názvu aku vrtačka se lze setkat také s pojmenováním vrtací šroubovák, aku šroubovák, akuvrtačka, nebo slangově akučka. Všechny tyto názvy pojednávají o jednom a tom samém nástroji. Abychom byli přesní, existují velké plnohodnotné aku vrtačky a také malé aku šroubováky, které se mezi sebou liší především hmotností, velikostí a také sílou, kterou dokáží vrtat, respektive utahovat.

Zatímco aku šroubováky jsou vesměs jednoduchá, ne moc nastavitelná zařízení, moderní současná aku vrtačka má nastavení poměrně dost a všechno pro snadnější obsluhu a lepší výsledky. Akumulátorové vrtačky mají plynulou spoušť, to znamená, že rychlost otáček se mění v závislosti na tom, jak moc silně spoušť stisknete. Otáčky se u některých modelů dají regulovat i kolečkem, kterým se nastavují nejvyšší otáčky, kterých vrtačka dosáhne při plném stisku spouště.

Vlastnosti a rychlostní stupně

Sklíčidlo, tedy prvek, kterým se upevňuje stopkový nástroj do čelistí, je u současných akuček ovládáno ručně. Zpravidla hned za ním bývá umístěn prstenec, který slouží k nastavení utahovacího momentu – to oceníte například při šroubování šroubů do sádrokartonu, nebo do měkkého dřeva, či skládání nábytku. Všechny aku vrtačky mají také přepínání pravého a levého chodu, které bývá umístěno v dosahu palce. Lze tak jednoduše nejen šroubovat, ale samozřejmě také šroub vyndat.

Dobře vybavené akumulátorové vrtačky mají také 2 až 3 rychlosti převodovky, která funguje naprosto stejně, jako v autě. Při první rychlosti jsou otáčky menší a síla větší, zatímco při nastavení 2 a 3 rychlostního stupně jsou otáčky vyšší a síla menší.

Při výběru pozor na baterii

Některé modely mohou mít přisvětlovací LED diody, případně magnetické prvky pro uchycení často používaných nástrojů. Nejdůležitějším prvkem je však baterie, které jsou již moderní, nemají paměťový efekt a nabijí se do několika desítek minut. Vždy je lepší mít dvě, kdy s jednou pracujete a druhá se mezitím nabíjí. Při nákupu se však ujistěte, že je vrtačka dodávána spolu s akumulátorem. To lze vyčíst z recenzí aku vrtaček, které nutnost dokoupení mohou zmiňovat.

Jak jste si jistě všimli, pořídit si aku vrtačku je dobrou volbou pro naprostou většinu lidí, kteří alespoň čas od času něco někde dělají. S výběrem té nejlepší vám mohou pomoci recenzní a srovnávací weby, které velkou část srovnání, výpisu kladů a záporů u top modelů udělají za vás.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: AdobeStock - pressmaster

Žáků odborných škol přibývá. Covid-19 zájem o řemeslo nesnížil

Praktická výuka je pro studium řemesla stěžejní. Kvůli protiepidemickým opatřením se ale v loňském školním roce učni do školních dílen téměř nepodívali. I proto se ředitelé středních odborných škol báli, že do prvních ročníků letos nastoupí výrazně méně žáků. Jejich obavy se ale nenaplnily. Naopak. Většina středních…

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Energeticky efektivní budovy mohou zachraňovat životy. Dává to smysl?

Energeticky efektivní budovy mohou zachraňovat životy. Dává to smysl?

Ve Spojených státech amerických jsou budovy odpovědné za spotřebu 40 % veškeré energie. Ukazovat prstem na USA se pochopitelně nemusí Evropanům vyplatit, protože už nás ta samá hodnota atakuje hranici 55 %. A právě proto by nás měla zajímat prakticky laděná studie, za níž stojí univerzita v Yale a ekonomové z týmu…

Zdroj: TZB-info

Jak rekonstruovat a provozovat bytový dům? Poradíme na konferenci. Registrujte se!

S rozvojem technologií, zvyšováním podpory z dotačních programů a s novými povinnostmi z oblasti elektromobility čekají nové i stávající bytové domy nové investice. Jak se na ně připravit a kde na ně vzít? I to bude tématem konference Rekonstrukce a provoz bytových domů, kterou pořádá portál TZB-info 3. listopadu v…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA