REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Všestranná aku vrtačka je povinnost každého kutila

Akumulátorová vrtačka je veliký pomocník, který najde své místo ať už při práci kolem domu, na zahradě, v dílně, nebo v bytě. Pomůže při vrtání do zdi, dřeva, sestavování nábytku i při opracovávání materiálu. Současné aku vrtačky mají již tak výkonné elektromotory, že je pro většinu z nás zbytečné si pořizovat klasickou kabelovou vrtačku.
Všestranná aku vrtačka je povinnost každého kutila

Bateriová varianta zvládne většinu úkonů

Pokud zrovna nejste výjimka, která vrtá do betonu, nebo kamení, poslouží vám aku vrtačka s naprostým přehledem. Bez větších potíží s ní zvládnete vrtat do zdi, cihel, kovu a samozřejmě do dřeva. Kromě běžných vrtáků se do sklíčidel nechají chytit i další stopkové nástroje, kterými mohou být bity se všemi myslitelnými koncovkami pro šroubování šroubů. Kromě nich lze do vrtaček uchytit kulaté kartáče, brusné nástavce a další.

Kromě názvu aku vrtačka se lze setkat také s pojmenováním vrtací šroubovák, aku šroubovák, akuvrtačka, nebo slangově akučka. Všechny tyto názvy pojednávají o jednom a tom samém nástroji. Abychom byli přesní, existují velké plnohodnotné aku vrtačky a také malé aku šroubováky, které se mezi sebou liší především hmotností, velikostí a také sílou, kterou dokáží vrtat, respektive utahovat.

Zatímco aku šroubováky jsou vesměs jednoduchá, ne moc nastavitelná zařízení, moderní současná aku vrtačka má nastavení poměrně dost a všechno pro snadnější obsluhu a lepší výsledky. Akumulátorové vrtačky mají plynulou spoušť, to znamená, že rychlost otáček se mění v závislosti na tom, jak moc silně spoušť stisknete. Otáčky se u některých modelů dají regulovat i kolečkem, kterým se nastavují nejvyšší otáčky, kterých vrtačka dosáhne při plném stisku spouště.

Vlastnosti a rychlostní stupně

Sklíčidlo, tedy prvek, kterým se upevňuje stopkový nástroj do čelistí, je u současných akuček ovládáno ručně. Zpravidla hned za ním bývá umístěn prstenec, který slouží k nastavení utahovacího momentu – to oceníte například při šroubování šroubů do sádrokartonu, nebo do měkkého dřeva, či skládání nábytku. Všechny aku vrtačky mají také přepínání pravého a levého chodu, které bývá umístěno v dosahu palce. Lze tak jednoduše nejen šroubovat, ale samozřejmě také šroub vyndat.

Dobře vybavené akumulátorové vrtačky mají také 2 až 3 rychlosti převodovky, která funguje naprosto stejně, jako v autě. Při první rychlosti jsou otáčky menší a síla větší, zatímco při nastavení 2 a 3 rychlostního stupně jsou otáčky vyšší a síla menší.

Při výběru pozor na baterii

Některé modely mohou mít přisvětlovací LED diody, případně magnetické prvky pro uchycení často používaných nástrojů. Nejdůležitějším prvkem je však baterie, které jsou již moderní, nemají paměťový efekt a nabijí se do několika desítek minut. Vždy je lepší mít dvě, kdy s jednou pracujete a druhá se mezitím nabíjí. Při nákupu se však ujistěte, že je vrtačka dodávána spolu s akumulátorem. To lze vyčíst z recenzí aku vrtaček, které nutnost dokoupení mohou zmiňovat.

Jak jste si jistě všimli, pořídit si aku vrtačku je dobrou volbou pro naprostou většinu lidí, kteří alespoň čas od času něco někde dělají. S výběrem té nejlepší vám mohou pomoci recenzní a srovnávací weby, které velkou část srovnání, výpisu kladů a záporů u top modelů udělají za vás.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Zateplování, Kingspan, ilustrační obrázek, foto redakce

Energetická střediska EKIS poradí zdarma s úsporami energií

Energetické konzultační a informační středisko - tedy EKIS poradí podnikatelům, správcům bytových domů i obyvatelům rodinných domů, jak uspořit energie. Techničtí specialisté pomohou s přípravou konkrétních řešení. Konzultace jsou dvakrát týdně zdarma.

Zateplení fasády, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com, m_kara

Na bezúročné úvěry na zateplování domů má fond investic miliardu

Na bezúročné úvěry na zateplování bytových domů má Státní fond podpory investic (SFPI) vyčleněnu miliardu korun. V programu Zateplování aktuálně přijal 118 žádostí za 440 milionů korun. Úvěr je možné získat od 500.000 do 90 milionů korun na dobu 20 let. Sdělilo to ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), pod které fond…

Řeka, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Orlice se u Týniště po 30 letech vrátila do původního koryta

Řeka Orlice se u Týniště nad Orlicí na Rychnovsku po více než 30 letech vrátila do původního koryta a její tok se prodloužil o 400 metrů. Práce na převedení řeky do odstaveného meandru zvaného Jordán zahájil státní podnik Povodí Labe v říjnu 2019. Umělé koryto zkrácení řeky, které vzniklo na konci 80. let minulého…

Letiště Saudská Arábie, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Saúdská Arábie začne stavět futuristické ekologické město

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán představil megaprojekt futuristického ekologického města, v němž podle něj "nebudou auta, ulice, ani uhlíkové emise" a lidé budou žít v souladu s přírodou díky vysoce vyspělým technologiím. S výstavbou města, v němž má žít milion lidí, chce Rijád začít už letos v…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA