REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Senát podpořil výstavbu dálnice mezi Brnem a Moravskou Třebovou

Senát podpořil z podnětu petice výstavbu dálnice D43 mezi Brnem a Moravskou Třebovou na Svitavsku. Požádal ministerstvo dopravy, aby tuto dálnici zařadil mezi prvořadé dopravní stavby a dokončil studii o její proveditelnosti v úseku od Moravské Třebové po obec Bořitov na Blanensku. Následně by úřady měly podle horní komory bezodkladně přistoupit k přípravě výstavby této části D43.
výstavba dálnice

Senátoři se na tom usnesli při projednávání petice za urychlení stavby této komunikace. Petici podepsalo do předložení horní komoře zhruba 17 000 lidí, do současnosti více než tisícovka podpisů přibyla.

Senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL), která patří mezi organizátory petice, podotkla, že usnesení horní komory vzniklo po konzultacích s ministerstvem dopravy a Ředitelstvím silnic a dálnic. Uvádí se v něm také, že státní úřady by měly řešit vlastnictví pozemků potřebných k výstavbě, aby se nedostaly do rukou spekulantů.

Náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček uvedl, že místo dálnice by mohla být mezi Brnem a Moravskou Třebovou nová rychlostní silnice s větším počtem mimoúrovňových křížení. "Pro obsluhu území by to bylo příznivější," soudí. Řešení má napovědět připravovaná studie jihomoravského krajského úřadu, která by mohla být hotova začátkem příštího roku. "Do té doby stát neví, kudy komunikace povede," dodal Čoček.

Nyní se dálnice D43 dostala do novely o urychlení výstavby dopravní i jiné infrastruktury, kterou Senát schválil ve středu. Předloha zavede zejména možnost takzvaného mezitímního rozhodnutí. Stavba vybraných silnic a železnic by díky tomu mohla začít nezávisle na sporu o výši náhrady za pozemek, po kterém povede. Podle Čočka by to mohlo přípravu urychlit.

Dálnice D43 je plánovaná už od roku 1938. Napojením na chystané prodloužení královéhradecké dálnice na Olomouc by měla odlehčit dálnici mezi Prahou a Brnem a přetížené silnici I/43 z Brna do Svitav.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Senát podpořil výstavbu dálnic ve Zlínském kraji

Senát podpořil výstavbu dálnic ve Zlínském kraji

Senát podpořil urychlení výstavby dálnic z Otrokovic do Břeclavi a z Hulína na hranice se Slovenskem, které by měly zlepšit dopravní situaci ve Zlínském kraji. Horní komora Parlamentu se záležitostí ...

SFDI bude příští rok hospodařit s 86,3 miliardy korun

SFDI bude příští rok hospodařit s 86,3 miliardy korun

Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), ze kterého jsou financovány zejména stavby a opravy silnic a železnic, se příští rok zvýší na 86,3 miliardy korun. Je to téměř o 14 miliard Kč ...

Nový stavební zákon, územní plánování

Odmítne vláda návrh ODS na změny ve stavebním řízení?

Návrh poslanců ODS na změny ve stavebním řízení zřejmě narazí na nesouhlas vlády. Vláda na středečním zasedání zřejmě odmítne návrh občanských demokratů vypustit ze stavebního zákona ustanovení, ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška