REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Výroba cementu v ČR loni vzrostla o 2,5 pct. na čtyři miliony tun

Výroba cementu v Česku loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta na 4,03 milionu tun. Spotřeba cementu stoupla o 3,5 procenta na 3,95 milionu tun. Vyplývá to z údajů Svazu výrobců cementu ČR.
Betonáž stropu - foto Oldřich Rejl
Betonáž stropu - foto Oldřich Rejl

Za posledních 17 let se v Česku vyrobilo nejvíce cementu v roce 2007, celkem 4,77 milionu tun. V porovnání s ním byla loni produkce zhruba o 15 procent nižší. Nejnižší byla výroba v roce 2010, kdy činila 3,35 milionu tun. V posledních čtyřech letech výroba nepřetržitě rostla, v souhrnu více než o čtvrtinu. Křivka domácí spotřeby má podobný vývoj.

Vývoz cementu loni meziročně klesl o 6,5 procenta na 547.267 tun. Více než tři pětiny směřovaly na Slovensko, následovaly Německo (33 procent), Polsko a Rakousko. Dovoz se zvýšil o 19,2 procenta na 552.290 tun. Téměř polovina patřila Slovensku, více než třetina Polsku.

"Mírný rozdíl mezi výrobou a domácí spotřebou je kryt dovozem, přičemž vývoz a dovoz jsou v rovnováze. Cement není obchodní komoditou obchodovatelnou na vzdálenost obvykle větší než 300 kilometrů. Zřejmě se tedy jedná o cement vyvezený nebo dovezený stavebními firmami v rámci jejich zahraničních stavebních aktivit," uvedl tajemník Svazu výrobců cementu ČR Jan Gemrich.

Největšími odběrateli cementu jsou betonárny a výrobci prefabrikovaných dílců, jejichž podíl tvoří dohromady zhruba tři čtvrtiny. Na balený cement připadá necelá desetina domácích prodejů.

Od roku 1990 se výrazně změnil podíl paliv, která se při výrobě cementu používají. V roce 1990 dominoval zemní plyn s téměř 70 procenty, podle dostupných údajů z roku 2016 už to bylo necelé procento. Největší zastoupení měly černé uhlí a jiná tuhá paliva, dohromady téměř tři pětiny. Čtvrtinu tvořila biomasa, která se v roce 1990 nepoužívala. Za posledních 26 let vzrostlo zastoupení použitých pneumatik. V roce 1990 to byla dvě procenta, předloni 13 procent.

Svaz výrobců cementu sdružuje firmy, které vyrábějí cement na území ČR. Jde o společnosti Českomoravský cement se sídly v Králově Dvoře, Praze - Radotíně a Mokré, dále Cement Hranice na Moravě, Cemex se sídlem v Prachovicích a Lafarge Cement v Čížkovicích.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

REKLAMA
REKLAMA