REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Upevnění bodů záchytného systému

Jedním z nejdůležitějších úkonů v rámci instalace záchytného systému na střechu je připevnění kotvicích bodů k nosnému podkladu. Tento moment je zásadní pro správnou funkčnost systému.

V ČR je množství distributorů zahraničních systémů a 1-2 domácí výrobci. Instalaci by měla provádět pouze firma proškolená výrobcem (popř. distributorem) záchytných nebo zádržných systémů, která má platný certifikát. Díky tomu je pak dotyčná osoba dokonale seznámena s problematikou kotvení. Dále je nutné mít k dispozici od výrobce technologický postup montáže, který je potřeba dodržet.

Z hlediska nosných podkladů se na plochých střechách nejčastěji používá spiroll (dutinový panel) a trapézový plech. V dalších případech se také často setkáváme s železobetonovou deskou, sendvičovým panelem, dřevěným nosníkem se záklopem, popřípadě s nějakou ocelovou konstrukcí. U šikmých střech to pak bývá dřevo, trapéz, sendvič, falcovaný plech.

Každý z těchto podkladů má svá specifika a většina výrobců či distributorů má kotvení certifikováno jako soustavu, tzn. kotvicí bod společně s podkladem, který má minimální parametry, kdy je ještě bezpečné do něj kotvit.

Pakliže není certifikováno jako soustava, je třeba doložit vyhovující upevnění jiným způsobem. Může to být statický výpočet nebo výtažná zkouška.

Výtažné zkoušky je vhodné aplikovat při rekonstrukcích starších objektů, na kterých se vyskytují betonové podklady (deska či panel). Není totiž možné přesně určit a garantovat, jaký beton byl použit. Výtažná zkouška nám dá informaci, zda podklad vydrží potřebnou sílu a nevytrhne se. V případě, že nevydrží, musí se udělat příslušná opatření.

Kotvení do podkladu je hodně spojeno s navrhováním záchytných systémů. Již v projektu je potřeba navrhnout kotvicí body v místech, kde je bude možno instalovat. Týká se to především kotvení do dřeva nebo železa, kde je nutné kotvicí bod propojit s nosníkem.

Dalším parametrem, který je třeba zohlednit je výška skladby. Je nepříjemné, když se při montáži zjistí, že kotvicí bod je utopený v izolaci a netrčí nad plochu střechy. V případě, že jsou body propojeny lanem, je nutné kotvicí oko nebo jiný mechanismus dostat 150 mm nad povrch střechy. Toto pravidlo je dobré zohlednit i při samostatných kotvicích bodech kvůli zaizolování.

Při projektování je ideální si od výrobce vyžádat technické listy kotvicích bodů, kde jsou uvedeny parametry kotvení. Někteří výrobci mají zpracován i manuál navrhování záchytných systémů.

Kotvicí body je možné instalovat vertikálně i horizontálně. Znamená to, že se dají kotvit do střechy, ale třeba i do atiky či stěny.

ROOFIX s.r.o.

logo
Dr. Tyrše 704
53341 Lázně Bohdaneč

telefon: 777 840 012
e-mail: info@roofix.cz

web: roofix.cz, bjkgroup.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní rodinný dům ze dřeva na hraně strmého svahu

Vypořádat se se strmým svahem je pro architekta výzvou. Ateliér Sféra se tohoto úkolu zhostil na výbornou. Výsledkem je příjemná třípodlažní dřevostavba v pasivním standardu zapuštěná do terénu s přímým vstupem do zahrady.

Zateplování, Kingspan, ilustrační obrázek, foto redakce

Energetická střediska EKIS poradí zdarma s úsporami energií

Energetické konzultační a informační středisko - tedy EKIS poradí podnikatelům, správcům bytových domů i obyvatelům rodinných domů, jak uspořit energie. Techničtí specialisté pomohou s přípravou konkrétních řešení. Konzultace jsou dvakrát týdně zdarma.

Zateplení fasády, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com, m_kara

Na bezúročné úvěry na zateplování domů má fond investic miliardu

Na bezúročné úvěry na zateplování bytových domů má Státní fond podpory investic (SFPI) vyčleněnu miliardu korun. V programu Zateplování aktuálně přijal 118 žádostí za 440 milionů korun. Úvěr je možné získat od 500.000 do 90 milionů korun na dobu 20 let. Sdělilo to ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), pod které fond…

Řeka, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Orlice se u Týniště po 30 letech vrátila do původního koryta

Řeka Orlice se u Týniště nad Orlicí na Rychnovsku po více než 30 letech vrátila do původního koryta a její tok se prodloužil o 400 metrů. Práce na převedení řeky do odstaveného meandru zvaného Jordán zahájil státní podnik Povodí Labe v říjnu 2019. Umělé koryto zkrácení řeky, které vzniklo na konci 80. let minulého…

Letiště Saudská Arábie, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Saúdská Arábie začne stavět futuristické ekologické město

Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán představil megaprojekt futuristického ekologického města, v němž podle něj "nebudou auta, ulice, ani uhlíkové emise" a lidé budou žít v souladu s přírodou díky vysoce vyspělým technologiím. S výstavbou města, v němž má žít milion lidí, chce Rijád začít už letos v…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA