REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Upevnění bodů záchytného systému

Jedním z nejdůležitějších úkonů v rámci instalace záchytného systému na střechu je připevnění kotvicích bodů k nosnému podkladu. Tento moment je zásadní pro správnou funkčnost systému.

V ČR je množství distributorů zahraničních systémů a 1-2 domácí výrobci. Instalaci by měla provádět pouze firma proškolená výrobcem (popř. distributorem) záchytných nebo zádržných systémů, která má platný certifikát. Díky tomu je pak dotyčná osoba dokonale seznámena s problematikou kotvení. Dále je nutné mít k dispozici od výrobce technologický postup montáže, který je potřeba dodržet.

Z hlediska nosných podkladů se na plochých střechách nejčastěji používá spiroll (dutinový panel) a trapézový plech. V dalších případech se také často setkáváme s železobetonovou deskou, sendvičovým panelem, dřevěným nosníkem se záklopem, popřípadě s nějakou ocelovou konstrukcí. U šikmých střech to pak bývá dřevo, trapéz, sendvič, falcovaný plech.

Každý z těchto podkladů má svá specifika a většina výrobců či distributorů má kotvení certifikováno jako soustavu, tzn. kotvicí bod společně s podkladem, který má minimální parametry, kdy je ještě bezpečné do něj kotvit.

Pakliže není certifikováno jako soustava, je třeba doložit vyhovující upevnění jiným způsobem. Může to být statický výpočet nebo výtažná zkouška.

Výtažné zkoušky je vhodné aplikovat při rekonstrukcích starších objektů, na kterých se vyskytují betonové podklady (deska či panel). Není totiž možné přesně určit a garantovat, jaký beton byl použit. Výtažná zkouška nám dá informaci, zda podklad vydrží potřebnou sílu a nevytrhne se. V případě, že nevydrží, musí se udělat příslušná opatření.

Kotvení do podkladu je hodně spojeno s navrhováním záchytných systémů. Již v projektu je potřeba navrhnout kotvicí body v místech, kde je bude možno instalovat. Týká se to především kotvení do dřeva nebo železa, kde je nutné kotvicí bod propojit s nosníkem.

Dalším parametrem, který je třeba zohlednit je výška skladby. Je nepříjemné, když se při montáži zjistí, že kotvicí bod je utopený v izolaci a netrčí nad plochu střechy. V případě, že jsou body propojeny lanem, je nutné kotvicí oko nebo jiný mechanismus dostat 150 mm nad povrch střechy. Toto pravidlo je dobré zohlednit i při samostatných kotvicích bodech kvůli zaizolování.

Při projektování je ideální si od výrobce vyžádat technické listy kotvicích bodů, kde jsou uvedeny parametry kotvení. Někteří výrobci mají zpracován i manuál navrhování záchytných systémů.

Kotvicí body je možné instalovat vertikálně i horizontálně. Znamená to, že se dají kotvit do střechy, ale třeba i do atiky či stěny.

ROOFIX

logo
Dr. Tyrše 704
53341 Lázně Bohdaneč

telefon: 603 925 771
e-mail: info@roofix.cz

web: www.roofix.cz, bjkgroup.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Zdroj: AdobeStock - pressmaster

Žáků odborných škol přibývá. Covid-19 zájem o řemeslo nesnížil

Praktická výuka je pro studium řemesla stěžejní. Kvůli protiepidemickým opatřením se ale v loňském školním roce učni do školních dílen téměř nepodívali. I proto se ředitelé středních odborných škol báli, že do prvních ročníků letos nastoupí výrazně méně žáků. Jejich obavy se ale nenaplnily. Naopak. Většina středních…

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Energeticky efektivní budovy mohou zachraňovat životy. Dává to smysl?

Energeticky efektivní budovy mohou zachraňovat životy. Dává to smysl?

Ve Spojených státech amerických jsou budovy odpovědné za spotřebu 40 % veškeré energie. Ukazovat prstem na USA se pochopitelně nemusí Evropanům vyplatit, protože už nás ta samá hodnota atakuje hranici 55 %. A právě proto by nás měla zajímat prakticky laděná studie, za níž stojí univerzita v Yale a ekonomové z týmu…

Zdroj: TZB-info

Jak rekonstruovat a provozovat bytový dům? Poradíme na konferenci. Registrujte se!

S rozvojem technologií, zvyšováním podpory z dotačních programů a s novými povinnostmi z oblasti elektromobility čekají nové i stávající bytové domy nové investice. Jak se na ně připravit a kde na ně vzít? I to bude tématem konference Rekonstrukce a provoz bytových domů, kterou pořádá portál TZB-info 3. listopadu v…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA