REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Upevnění bodů záchytného systému

Jedním z nejdůležitějších úkonů v rámci instalace záchytného systému na střechu je připevnění kotvicích bodů k nosnému podkladu. Tento moment je zásadní pro správnou funkčnost systému.

V ČR je množství distributorů zahraničních systémů a 1-2 domácí výrobci. Instalaci by měla provádět pouze firma proškolená výrobcem (popř. distributorem) záchytných nebo zádržných systémů, která má platný certifikát. Díky tomu je pak dotyčná osoba dokonale seznámena s problematikou kotvení. Dále je nutné mít k dispozici od výrobce technologický postup montáže, který je potřeba dodržet.

Z hlediska nosných podkladů se na plochých střechách nejčastěji používá spiroll (dutinový panel) a trapézový plech. V dalších případech se také často setkáváme s železobetonovou deskou, sendvičovým panelem, dřevěným nosníkem se záklopem, popřípadě s nějakou ocelovou konstrukcí. U šikmých střech to pak bývá dřevo, trapéz, sendvič, falcovaný plech.

Každý z těchto podkladů má svá specifika a většina výrobců či distributorů má kotvení certifikováno jako soustavu, tzn. kotvicí bod společně s podkladem, který má minimální parametry, kdy je ještě bezpečné do něj kotvit.

Pakliže není certifikováno jako soustava, je třeba doložit vyhovující upevnění jiným způsobem. Může to být statický výpočet nebo výtažná zkouška.

Výtažné zkoušky je vhodné aplikovat při rekonstrukcích starších objektů, na kterých se vyskytují betonové podklady (deska či panel). Není totiž možné přesně určit a garantovat, jaký beton byl použit. Výtažná zkouška nám dá informaci, zda podklad vydrží potřebnou sílu a nevytrhne se. V případě, že nevydrží, musí se udělat příslušná opatření.

Kotvení do podkladu je hodně spojeno s navrhováním záchytných systémů. Již v projektu je potřeba navrhnout kotvicí body v místech, kde je bude možno instalovat. Týká se to především kotvení do dřeva nebo železa, kde je nutné kotvicí bod propojit s nosníkem.

Dalším parametrem, který je třeba zohlednit je výška skladby. Je nepříjemné, když se při montáži zjistí, že kotvicí bod je utopený v izolaci a netrčí nad plochu střechy. V případě, že jsou body propojeny lanem, je nutné kotvicí oko nebo jiný mechanismus dostat 150 mm nad povrch střechy. Toto pravidlo je dobré zohlednit i při samostatných kotvicích bodech kvůli zaizolování.

Při projektování je ideální si od výrobce vyžádat technické listy kotvicích bodů, kde jsou uvedeny parametry kotvení. Někteří výrobci mají zpracován i manuál navrhování záchytných systémů.

Kotvicí body je možné instalovat vertikálně i horizontálně. Znamená to, že se dají kotvit do střechy, ale třeba i do atiky či stěny.

ROOFIX s.r.o.

logoDr. Tyrše 704
53341 Lázně Bohdaneč

telefon: 777 840 012
e-mail: info@roofix.cz

web: roofix.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Navýšení daně u nemovitosti letos využilo 610 obcí

Navýšení daně u nemovitosti letos využilo 610 obcí

Navýšení daně z nemovitých věcí pomocí takzvaného místního koeficientu letos využilo 610 obcí, měst a městských částí z celkového počtu zhruba 6260 obcí. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ...

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky pro pěší a cyklisty. Jedna by měla spojovat sídliště Závodu míru s Polabinami, druhá park Na Špici s koupalištěm Cihelna na protějším břehu.

NTK podala žalobu na Sekyra Group kvůli pádu tvarovek

NTK podala žalobu na Sekyra Group kvůli pádu tvarovek

Národní technická knihovna (NTK) v pražských Dejvicích podala žalobu na společnost Sekyra Group kvůli neúspěšnému vyjednávání o odstranění závady z vnějšího opláštění budovy. Dvě skleněné tvarovky ...

REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist