REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Stavebnictví zrychlilo v květnu růst, u průmyslu byl pomalejší

Praha 9. července (ČTK) - Stavební výrobě v Česku se v květnu zejména zásluhou pozemního stavitelství a soukromých investic dařilo, jeho tempo růstu meziročně zrychlilo na 10,1 procenta z dubnového růstu o 7,7 procenta. Růst průmyslové výroby však meziročně zpomalil z dubnových 5,5 procenta na 1,4 procenta a proti loňskému květnu klesl i přebytek zahraničního obchodu, a to o 8,2 miliardy Kč na 6,9 miliardy. Vyplynulo to z dnešních informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Zdroj: Fotolia.com - Ivan Kruk

Meziměsíčně byla stavební produkce po vyloučení sezonních vlivů reálně vyšší o 3,2 procenta a podle statistiků se mimořádně dařilo bytové výstavbě. Počet zahájených bytů byl nejvyšší od září 2009, meziročně vzrostl a 17,3 procenta, dokončené byty dohnaly dubnový výpadek a jejich počet byl o více než polovinu vyšší než loni.

Za prvních pět měsíců roku české stavebnictví v souhrnu vzrostlo o 10,4 procenta, přičemž tento dvouciferný výsledek za pět měsíců nezaznamenalo podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše několik roků. Analytici navíc očekávají, že do konce roku se kvůli podzimním volbám nebo nutnosti čerpat evropské dotace ještě zvednou také investice veřejného sektoru, a stavebnictví si tak aktuální tempo růstu udrží až do konce letošního roku.

Ani květnová průmyslová výroba analytiky nezklamala, i když vykázala relativně nízký meziroční růst. K růstu podle statistiků nejvíce přispěla výroba a rozvod energií.

"Meziroční růst sice na první pohled není nijak ohromující, avšak po zohlednění silné statistické základny z loňského roku je květnový výsledek průmyslu nutno vnímat v lepším světle," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Na první pohled pozitivní je podle něj údaj o nových zakázkách, které v květnu meziročně vzrostly o 9,5 procenta. Přesto podle analytiků čeká český průmysl ve druhé polovině roku ochlazení.

Například analytik Raiffeisenbank František Táborský soudí, že největší výzvou pro průmysl zůstává udržení konkurenceschopnosti v prostředí nejrychleji rostoucích reálných mezd od roku 2003 a pokračujícího nedostatku zaměstnanců. Rizikovým faktorem je i slábnoucí poptávka ze zahraničí a růst domácích úrokových sazeb, který se projeví ve vyšších úvěrových nákladech.

Nedostatek pracovní síly na tuzemském trhu podle analytiků už nyní negativně dopadá na český exportní průmysl. Největším problémem firem je tak způsob, jak rozšířit své výrobní kapacity, a květnový pokles vývozu je podle nich potvrzením negativního trendu trvajícího od začátku roku. V květnu vývoz tuzemských firem meziročně klesl o 2,6 procenta na 305,1 miliardy Kč, dovoz stagnoval na 298,2 miliardy Kč.

Ani bilance zahraničního obchodu se podle analytiků nevyvíjí nejlépe už od začátku roku, v součtu za prvních pět měsíců je letošní výsledek podle ekonoma UniCredit Jiřího Poura nejhorší za poslední tři roky. Bilanci negativně ovlivnil obchod s auty, koksem, ostatními dopravními prostředky a s chemií. Naopak pozitivně se na celkovém výsledku podepsal obchod s počítači.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Zdroj: Fotolia.com - marioszek

Prodejní ceny bytů v ČR vzrostly o 11 procent

Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech na konci pololetí vzrostly meziročně v průměru o 10,8 procenta na 55 200 korun za metr čtvereční. Nejdražší byla Praha (71 800 Kč za metr čtvereční), ...

Malostranské nájměstí, přestavba, rekonstrukce, parkování

Obnova Malostranského náměstí získala stavební povolení

Dlouho plánovaná přeměna Malostranského náměstí v Praze získala stavební povolení. Stavební úřad Prahy 1 to zveřejnil na své úřední desce. Pokud se v 15denní lhůtě nikdo neodvolá, nabude rozhodnutí ...

Památky, prohlášení památkou

O památkovou ochranu ročně přijde 20 až 30 nemovitostí

Ministerstvo kultury (MK) ročně zruší památkovou ochranu dvou až tří desítek nemovitostí. Byť se rušením ochrany zabývá méně často než jejím udílením novým objektům, ročně posoudí a ukončí až 80 ...

REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška