REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak funguje kaskádová kotelna a kdy je výhodné ji instalovat?

Tam, kde výkon jediného kotle nestačí, nastupují kaskádové kotelny, tedy systém zapojení několika kotlů za sebou. Toto řešení nalezne uplatnění všude tam, kde je potřeba vysoký výkon bez výpadků dodávek tepla. Díky propojení menších kotlů je možné plynule regulovat výkon až do 3040 kW. Jak kaskádové kotelny fungují jsme se zeptali Milana Kubíčka, obchodního ředitele firmy Thermona, jejich největšího tuzemského výrobce.

Kde všude najdou kaskádové kotelny uplatnění?

Možnosti jejich využití jsou opravdu široké. Máme instalace v bytových domech, hotelech, ale i v úřadech nebo školách. Pokud potřebujete vytápět velkou budovu, nemáte mnoho možností, jak to efektivně zajistit. V případě plynové přípojky je kaskádová kotelna ideální volbou z pohledu bezúdržbovosti a spolehlivosti. Cenově konkurovat může dokonce i dálkovým zdrojům tepla, a to zejména díky klesající ceně plynu i technologie kondenzačních kotlů.

Jak kaskádová kotelna vlastně funguje?

Princip je v zásadě jednoduchý, jedná se o propojení více menších kotlů do jednoho fungujícího celku. Kotle spolu vzájemně komunikují prostřednictvím speciálních regulátorů, které přijímají informace o aktuálních potřebách tepla, a podle toho kotle spínají či naopak odpojují. Výhodou tohoto řešení v porovnání s jedním velkým kotlem je zejména široký rozsah výkonu, který je k dispozici podle aktuálního odběru tepla nebo teplé vody.

Projekt Zbýšov

A pokud jeden z kotlů přestane fungovat, nevyřadí to celý systém?

Ne, a to je druhá obrovská výhoda. Můžete fungovat prakticky bez odstávek. Pokud má některý z kotlů poruchu, nebo je třeba jej odstavit, ostatní na sebe převezmou část jeho výkonu. Výstupní teplota v systému tak dočasně může o několik stupňů klesnout, ale spotřebitelé to ani nepoznají. Pokud kotel nepracuje, jak má, spustí se automatický diagnostický systém, který informuje servisního technika. K dlouhodobějším výpadkům tak nedochází.

Máte nějakou univerzální sestavu, nebo je kaskádová kotelna instalována zákazníkovi na míru?

Vždy záleží na situaci v místě konkrétní instalace, dá se říci, že každá kaskádová kotelna je originál, sestavený podle potřeb zákazníka. Ale základní stavební prvky jsou většinou stejné, průměrná kotelna má tři až čtyři kotle THERM 45.KD anebo THERM 90.KDA, podle požadovaného výkonu. Jedná se o naše běžně prodávané kotle, které mají minimální prostorovou náročnost, takže se nová kotelna spolehlivě vejde na místo původní, a ještě zůstane dostatek místa na akumulační nádrže nebo další technickou místnost. Použití standardních kotlů nám umožňuje snížit celkovou cenu kotelny.

Kaskádovým kotelnám se věnujete již mnoho let, kam se posunul jejich vývoj?

V technice otopných systémů je kaskádové zapojení plynových kotlů stále inovativní metodou. Přestože princip je v podstatě jednoduchý, za optimálním řešením je mnoho let našeho interního vývoje a testování. Současným trendem je komunikace mezi kotly prostřednictvím nové generace regulací, využití informací o venkovní teplotě pomocí ekvitermních čidel a s tím spojená automatická optimalizace vytápěcího programu.

Projekt Zbýšov

Jsou kaskádové kotelny vhodnější pro starší bytové domy nebo i novostavby?

Kaskády kotlů nacházení využití jak při rekonstrukci starších uhelných kotelen, tak i v případě nových výstav bytových domů. Zde se investorovi i majitelům bytů nabízí šance ušetřit jak na počáteční investici, tak na provozních nákladech.

U starších bytových domů zase dochází často k obtížně řešitelným situacím, kdy je složité zajistit odtah kondenzačních kotlů, které se zde začaly instalovat s vyústěním do společných komínových cest, které na ně ale nebyly připravené. Právě v těchto případech je ideálním řešením společná kotelna, ale to se špatně vysvětluje majitelům bytů, kteří již investovali do nového kotle. Obavy pramení také ze systému vzájemného vyúčtování za odběr tepla a teplé vody ze společné kotelny. Jak jej nastavit, aby byl spravedlivý a nikdo nedotoval sousedy. Naštěstí toto jsme už také schopni díky moderním měřičům v místech odběru zajistit. 

THERMONA, spol. s r.o.

logo
Sídlo firmy
Stará Osada 258
664 84 Zastávka u Brna

telefon: 544 500 501, 544 500 511
e-mail: thermona@thermona.cz

web: www.thermona.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: roca

Roca: Venkovní dlažba – vsaďte na vysokou odolnost a moderní design

Sluneční paprsky a teplé počasí přímo vybízí k příjemnému posezení nebo relaxaci na terase. Pohodový letní zážitek přitom umocní nejen pohodlné vybavení, ale také správně zvolená dlažba. Ta navíc nemusí plnit jen praktickou roli, ale také designovou. Jejímu výběru je ale potřeba věnovat náležitou pozornost. Protože…

Kotlíkové dotace letos vstoupily do třetí, poslední vlny

Kotlíkové dotace letos vstoupily do třetí, poslední vlny

10 nejčastějších otázek a mýtů o kotlíkových dotacích, přečtěte si praktické rady, díky nimž se v kotlíkových dotacích snadno a rychle zorientujete. Text vznikl za přispění Milana Kubíčka, obchodního ředitele firmy Thermona, českého výrobce plynových kotlů.

Odborníci radí s výměnou kotle příliš neotálet

Odborníci radí s výměnou kotle příliš neotálet

Uvažujete o kotlíkové dotaci? Odborníci radí neváhat. Státní fond životního prostředí již schválil poslední kolo kotlíkových dotací pro jednotlivé kraje. Uživatelé starých kotlů tak mají poslední možnost investovat do nového topného zařízení za zvýhodněných podmínek. Nyní se čeká, až kraje vyhlásí výzvy pro občany.