REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Se začátkem topné sezóny si nechejte zkontrolovat, v jakém stavu je váš kotel

Jestli kotel dostatečně topí nebo netopí, pozná laik až na začátku topné sezóny. Podle vyúčtování dodavatele energií zase pozná, jestli jsou náklady na topení ještě přijatelné nebo už přesahují jeho toleranci. Jako výrobce plynových spotřebičů doporučujeme objednat si včas servisní prohlídku. Společnost Thermona disponuje širokou sítí proškolených servisních partnerů a montážních organizací.

Jak poznáme, že máme topný systém v pořádku?

Laik to má vždy těžší. Jestli kotel dostatečně topí nebo netopí, pozná až na začátku topné sezóny. Podle vyúčtování dodavatele energií zase pozná, jestli jsou náklady na topení ještě přijatelné nebo už přesahují jeho toleranci. V obou případech, tedy když už kotel prostě netopí anebo je to nad jeho možnosti, už je vlastně pozdě.

Bavíme-li se o kotlích plynových, může se neseřízený a nečištěný kotel stát dokonce „smrtící zbraní“. Poslední dobou výrazně přibylo otrav oxidem uhelnatým, jejichž příčinou může být kromě nesprávně udržovaného komína i dlouhodobě nečištěný plynový spotřebič – kotel nebo plynový ohřívač vody. Proto coby výrobci těchto zařízení doporučujeme obrátit se včas na odborníky, kteří provádí servisní prohlídky. Společnost Thermona disponuje širokou sítí proškolených servisních partnerů a montážních organizací.

Jak často doporučujete objednat servisní prohlídku?

Servisní prohlídky kotlů, a hovořím především o plynových kotlích, je třeba provádět pravidelně každý rok. A platí to jak u nových, tak i u starších kotlů. Je třeba kotel seřídit, vyčistit a zkontrolovat i to, jestli se nezměnily třeba i okolní podmínky. Problematickou může být například i doporučovaná výměna oken. Ta může úplně změnit tahové podmínky v prostoru, kde se kotel nachází. Proto je po výměně oken potřeba pozvat servisního technika a nechat provést zkoušku tahových podmínek, tzv. čtyřpascalový (4Pa) test, který je povinný od roku 2013.

Doporučujeme také u komínových kotlů, které sají spalovací vzduch z místnosti, osadit tzv. čidlo úniku CO. Je to zařízení, které signalizuje právě takový problém a může zachránit i život. Toto zařízení je možno koupit přímo u nás anebo u servisního technika. Prohlídka kotle a vyčištění včetně seřízení spalování servisním technikem je podmínkou efektivního provozu, zvláště pak jedná-li se o kotel kondenzační. Tyto úkony je potřeba provést v předstihu před začátkem topné sezóny, nejlépe v jarních měsících, protože na podzim jsou servisní technici velice vytížení a může se stát, že zákazník si bude muset na prohlídku počkat.

Na koho se mohou lidé obracet?

Každý výrobce či dovozce kotlů má na svých webových stránkách seznam autorizovaných servisních techniků. Je však dobré mít svého „dvorního“ servisáka, který chodí servisovat kotel pravidelně, popř. dát na doporučení svých známých a najít si solidního odborníka a dbát na jeho doporučení. Bohužel totiž platí to, co ve všech ostatních oborech, že i u těchto lidí je různá úroveň znalostí a dovedností a i tady spíš odborníci ubývají, než že by tomu bylo naopak. Pokud pak vlastní zákazník kotel od nás, může se na nás směle obrátit a my mu poradíme, na koho se mohou v okolí svého bydliště obrátit. Máme totiž smluvní servisní organizace po celé České republice.

Velká část obyvatel ČR bydlí ve starších domech. Jaké mají v současné době možnosti?

Jak jsem již dříve uvedl, je třeba zateplením snížit tepelné ztráty domu a udržovat topný systém a zdroj tepla v takovém stavu, aby morálně nezastaral. Např. plynové kotle se po 12 až 15 letech nedají svojí spotřebou a účinností srovnat s novými moderními zdroji tepla, ať už se jedná o kondenzační kotle nebo plynové kotle bez kondenzace. Kotle a regulace jsou dnes vyvíjeny tak, aby měla tato zařízení co nejmenší spotřeby paliv a tím i náklady na provoz.

Ze zkušenosti můžu říct, že pouhou výměnou kotle například za kotel kondenzační, doplněný o vhodný typ regulace, lze dosáhnout snížení spotřeby plynu o 20 – 30 %, takže návratnost prostředků vložených do výměny zdroje se pohybuje od 3 do 4 let. Pozornost však věnujte výběru vhodného typu kotle a nezapomínejte také na zefektivnění ohřevu teplé vody. Náklady na její ohřev jsou totiž také nezanedbatelné.

Ve výběru kotle by měla hrát také roli dostupnost servisu a cena náhradních dílů. Neřestí mnohých dodavatelů a výrobců kotlů (zvláště pak ze zahraničí) je to, že při prodeji nabídnou nízkou cenu zařízení a pak vydělávají na náhradních dílech. Naše společnost si svých zákazníků váží a nabízí uživatelům našich kotlů prostřednictvím sítě autorizovaných servisních techniků kotlů nejnižší cenu náhradních dílů na trhu.

Program „Výměna kotle na splátky“

A co se týče výhod, nabízíme ve spolupráci s partnerskými montážními firmami našim zákazníkům výměnu kotle na splátky. A jak tento program funguje? Program je založen na tom, že výměna kotle vygeneruje významnou úsporu snížením spotřeby plynu. Z těchto úspor je splácen úvěr, který je na výměnu kotle poskytnut. Je třeba říct, že splátkový program neřeší jen samotný kotel, ale veškeré práce i příslušenství, které jsou při výměně kotle potřeba.

Program je doplněn i další výhodou, kterou jsme připravili pro naše uživatele spolu s významným dodavatelem plynu v České republice a to je výrazná sleva za kubík zemního plynu pro uživatele kotlů Therm. Naše potenciální zákazníky by mohlo zajímat, že jsme v letošním roce snížili ceníkové ceny kotlů až o 13 %.

Za redakci portálu ESTAV.cz se ptala Denisa Markovičová.

THERMONA, spol. s r.o.

logo
Stará Osada 258
664 84 Zastávka u Brna

telefon: 544 500 501, 544 500 511
e-mail: thermona@thermona.cz

web: www.thermona.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: AdobeStock-Roman Milert

Vnitřní kanalizace: svislé odpadní potrubí neboli "stoupačka"

Tomuto potrubí vnitřní kanalizace se říká také stoupací, stoupačka. Pro potrubí musí být použity správné materiály, průměry a musí být řádně upevněno. Začíná u nejvýše položené odbočky a končí u patkového kolena. Těchto potrubí může být vedeno v budově několik v závislosti na velikosti budovy, počtu a druhu…

Zdroj: Fotolia.com - yvonne-weis

Termostatický ventil teplotu neřídí! Jak funguje a k čemu slouží?

Termostatický ventil na radiátoru. Zázračné zařízení dalo by se říct, ale víte, co vlastně dělá a jak funguje? K čemu ventil s čísly na radiátoru slouží a co je v jeho silách? Mnoho lidí si myslí, že termostatický ventil reguluje teplotu, vždyť to má v názvu. Chyba lávky. Ventil neřídí teplotu, to teplota řídí jeho.…

Zdroj: AdobeStock-Roman Milert

Vnitřní kanalizace: druhy a charakteristika potrubí

Kanalizace – neviditelná, v ideálním případě i neslyšitelná. Systém vnitřní kanalizace je soustava několika potrubí, každé má své požadavky na průměr tvarovky i na její materiál či sklon. Abychom si ve stavařině rozuměli, je potřeba mluvit stejným jazykem. Víte co je připojovací potrubí, svodné potrubí a k čemu je v…

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Kam se vydáme? Zaklínadlo „pasivní dům“ nás přeneslo k trochu snovému řešení vašeho domu. Ale to, o čem někdy sníme, nemusí být nutně nereálné. Určitě se vám někdy stalo, že vás sen leckdy vyděsil svojí skutečností a byli jste rádi za probuzení. V našem případě je tomu právě naopak.

REKLAMA