REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Se začátkem topné sezóny si nechejte zkontrolovat, v jakém stavu je váš kotel

Jestli kotel dostatečně topí nebo netopí, pozná laik až na začátku topné sezóny. Podle vyúčtování dodavatele energií zase pozná, jestli jsou náklady na topení ještě přijatelné nebo už přesahují jeho toleranci. Jako výrobce plynových spotřebičů doporučujeme objednat si včas servisní prohlídku. Společnost Thermona disponuje širokou sítí proškolených servisních partnerů a montážních organizací.

Jak poznáme, že máme topný systém v pořádku?

Laik to má vždy těžší. Jestli kotel dostatečně topí nebo netopí, pozná až na začátku topné sezóny. Podle vyúčtování dodavatele energií zase pozná, jestli jsou náklady na topení ještě přijatelné nebo už přesahují jeho toleranci. V obou případech, tedy když už kotel prostě netopí anebo je to nad jeho možnosti, už je vlastně pozdě.

Bavíme-li se o kotlích plynových, může se neseřízený a nečištěný kotel stát dokonce „smrtící zbraní“. Poslední dobou výrazně přibylo otrav oxidem uhelnatým, jejichž příčinou může být kromě nesprávně udržovaného komína i dlouhodobě nečištěný plynový spotřebič – kotel nebo plynový ohřívač vody. Proto coby výrobci těchto zařízení doporučujeme obrátit se včas na odborníky, kteří provádí servisní prohlídky. Společnost Thermona disponuje širokou sítí proškolených servisních partnerů a montážních organizací.

Jak často doporučujete objednat servisní prohlídku?

Servisní prohlídky kotlů, a hovořím především o plynových kotlích, je třeba provádět pravidelně každý rok. A platí to jak u nových, tak i u starších kotlů. Je třeba kotel seřídit, vyčistit a zkontrolovat i to, jestli se nezměnily třeba i okolní podmínky. Problematickou může být například i doporučovaná výměna oken. Ta může úplně změnit tahové podmínky v prostoru, kde se kotel nachází. Proto je po výměně oken potřeba pozvat servisního technika a nechat provést zkoušku tahových podmínek, tzv. čtyřpascalový (4Pa) test, který je povinný od roku 2013.

Doporučujeme také u komínových kotlů, které sají spalovací vzduch z místnosti, osadit tzv. čidlo úniku CO. Je to zařízení, které signalizuje právě takový problém a může zachránit i život. Toto zařízení je možno koupit přímo u nás anebo u servisního technika. Prohlídka kotle a vyčištění včetně seřízení spalování servisním technikem je podmínkou efektivního provozu, zvláště pak jedná-li se o kotel kondenzační. Tyto úkony je potřeba provést v předstihu před začátkem topné sezóny, nejlépe v jarních měsících, protože na podzim jsou servisní technici velice vytížení a může se stát, že zákazník si bude muset na prohlídku počkat.

Na koho se mohou lidé obracet?

Každý výrobce či dovozce kotlů má na svých webových stránkách seznam autorizovaných servisních techniků. Je však dobré mít svého „dvorního“ servisáka, který chodí servisovat kotel pravidelně, popř. dát na doporučení svých známých a najít si solidního odborníka a dbát na jeho doporučení. Bohužel totiž platí to, co ve všech ostatních oborech, že i u těchto lidí je různá úroveň znalostí a dovedností a i tady spíš odborníci ubývají, než že by tomu bylo naopak. Pokud pak vlastní zákazník kotel od nás, může se na nás směle obrátit a my mu poradíme, na koho se mohou v okolí svého bydliště obrátit. Máme totiž smluvní servisní organizace po celé České republice.

Velká část obyvatel ČR bydlí ve starších domech. Jaké mají v současné době možnosti?

Jak jsem již dříve uvedl, je třeba zateplením snížit tepelné ztráty domu a udržovat topný systém a zdroj tepla v takovém stavu, aby morálně nezastaral. Např. plynové kotle se po 12 až 15 letech nedají svojí spotřebou a účinností srovnat s novými moderními zdroji tepla, ať už se jedná o kondenzační kotle nebo plynové kotle bez kondenzace. Kotle a regulace jsou dnes vyvíjeny tak, aby měla tato zařízení co nejmenší spotřeby paliv a tím i náklady na provoz.

Ze zkušenosti můžu říct, že pouhou výměnou kotle například za kotel kondenzační, doplněný o vhodný typ regulace, lze dosáhnout snížení spotřeby plynu o 20 – 30 %, takže návratnost prostředků vložených do výměny zdroje se pohybuje od 3 do 4 let. Pozornost však věnujte výběru vhodného typu kotle a nezapomínejte také na zefektivnění ohřevu teplé vody. Náklady na její ohřev jsou totiž také nezanedbatelné.

Ve výběru kotle by měla hrát také roli dostupnost servisu a cena náhradních dílů. Neřestí mnohých dodavatelů a výrobců kotlů (zvláště pak ze zahraničí) je to, že při prodeji nabídnou nízkou cenu zařízení a pak vydělávají na náhradních dílech. Naše společnost si svých zákazníků váží a nabízí uživatelům našich kotlů prostřednictvím sítě autorizovaných servisních techniků kotlů nejnižší cenu náhradních dílů na trhu.

Program „Výměna kotle na splátky“

A co se týče výhod, nabízíme ve spolupráci s partnerskými montážními firmami našim zákazníkům výměnu kotle na splátky. A jak tento program funguje? Program je založen na tom, že výměna kotle vygeneruje významnou úsporu snížením spotřeby plynu. Z těchto úspor je splácen úvěr, který je na výměnu kotle poskytnut. Je třeba říct, že splátkový program neřeší jen samotný kotel, ale veškeré práce i příslušenství, které jsou při výměně kotle potřeba.

Program je doplněn i další výhodou, kterou jsme připravili pro naše uživatele spolu s významným dodavatelem plynu v České republice a to je výrazná sleva za kubík zemního plynu pro uživatele kotlů Therm. Naše potenciální zákazníky by mohlo zajímat, že jsme v letošním roce snížili ceníkové ceny kotlů až o 13 %.

Za redakci portálu ESTAV.cz se ptala Denisa Markovičová.

THERMONA, spol. s r.o.

logo
Sídlo firmy
Stará Osada 258
664 84 Zastávka u Brna

telefon: 544 500 501, 544 500 511
e-mail: thermona@thermona.cz

web: www.thermona.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Peníze, Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Lidé mohou kvůli energiím žádat o příspěvek na bydlení i mimořádnou dávku

Lidé, na které výrazně dopadlo zdražení energií, mohou žádat úřady práce o podporu. Mohou získat příspěvek na bydlení, který se kvůli růstu cen navýší. Na webové kalkulačce si zájemci mohou ověřit, zda mají na tuto dávku nárok a jak vysoká by mohla být. Využít je možné i dávku mimořádné okamžité pomoci. Dosáhnou na…

Zdroj: AdobeStock - milan

Kam umístit elektrorozvaděč v rodinném domě. Jak velký je a jaké parametry má mít

Pod pojmem rozvaděč (pro někoho také rozváděč, rozvodnice – vše v kombinaci s přídavnými jmény jako venkovní/vnitřní, elektroměrový/domovní, hlavní/podružný atd.) si v obecné rovině představíme skříň, do které je zavedeno několik kabelů a která současně obsahuje elektrické přístroje pro jištění, měření a ovládání…

Zdroj: Bef Home s.r.o.

Jak na instalaci krbové vložky. Usazení a obezdění zvládnete i svépomocí

Krbová vložka je oblíbeným dodatečným zdrojem vytápění rodinného domu i zajímavým prvkem interiéru. Její instalace není složitá, přesto vyžaduje znalost stavebních postupů a pečlivost při práci. Důležitá je stavební připravenost – přívod vzduchu a odtah kouře. Zkušenější kutil může krbovou vložku zvládnout usadit a…

Testování na COVID, zdroj: Adobestock, halfpoint

VŠCHT: Monitoring odpadních vod škol by mohl nahradit antigenní testy

Rozsáhlý monitoring koronaviru v odpadních vodách škol by při ústupu epidemie v Česku mohl nahradit testování žáků a studentů antigenními testy. Zástupci Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT), Prahy 9 a Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) to dnes uvedli v tiskové zprávě. Předběžné výsledky pilotního…

Plynový kotel, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Zákaz vytápění plynem v EU do roku 2040? Víme, jak je to doopravdy

V televizních zprávách proběhla vlna vyhrocených reportáží o tom, že EU nám nařizuje zákaz využití zemního plynu k roku 2040. Takto jednoznačné to však není a ve zprávách rozhodně nebylo řečeno vše. Zkuste se nad ukončením využití zemního plynu k roku 2040 a důsledky tohoto opatření společně se mnou zamyslet. A na…

REKLAMA