REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Co je potřeba připravit pro venkovní rolety na dům

Zastínit okna venkovními roletami je v případě ostrého a nízkého slunce dobrá volba. Co je však třeba připravit pro správnou funkci estetický vzhled a pohodlné ovládání? Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky stavebníků ohledně předokenních rolet.

Jaké je základní členění instalace boxu a co je pro ně potřeba připravit?

  1. S přiznaným boxem: Pokud vám nevadí, že jsou boxy u venkovních rolet zvenčí budovy viditelné, jsou pro vás tou pravou volbou rolety s přiznaným boxem. Venkovní rolety patří k nejefektivnějším způsobům stínění, a navíc fungují i jako ochrana proti hluku.
  2. S podomítkovým boxem: Záleží vám na čistých liniích domu, ale zároveň byste si chtěli pořídit venkovní rolety? V tom případě se nabízejí rolety s podomítkovým boxem, u nichž se jednotlivé lamely rolují do skryté schránky, díky čemuž se nenarušuje vzhled domu.
  3. Do stavebních překladů: Stínění, které je nedílnou součástí domu – to jsou venkovní rolety do stavebních překladů. Tento typ rolet se instaluje již během výstavby domu a jedná se tak o velice čisté a elegantní řešení.

Jak je to s elektrickým přívodem a připraveností kabeláže pro venkovní rolety?

Záleží, co od venkovních rolet očekáváte a jakým způsobem je chcete ovládat. Nejjednodušší a nejlevnější variantou je ovládání pomocí spínače, kdy jeden spínač ovládá jeden motor. Motor může být mechanický nebo elektronický.

„Pro rodinné domy je nejsofistikovanější dálkové řízení pomocí rádia, přičemž má v sobě každý motor vestavěný přijímač, na který je možné naladit určitý počet vysílačů. Vysílač může být ruční nebo jednoduchý nástěnný. U rádiového řízení se dají poměrně jednoduše dělat skupiny, což znamená, že když chcete např. ovládat celý dům najednou, jednoduše si naladíte centrální vysílač na všechny motory. Když si přejete ovládat obývací pokoj s více okny, naladíte si na jeden vysílač každé okno zvlášť a zároveň ovládání všech najednou. Systém automatizace domácností dnes už nabízí většina evropských výrobců motorů,“ komentuje David Žabčík ze spol. Climax.

Další možností a dobrým kompromisem je, že každý motor má svůj spínač a zároveň v celém domě funguje centrální ovládání pomocí pětižilové sběrnice 230 V – mezi jednotlivými spínači je pětižilový kabel a pod spínač se dává řídicí jednotka, která umožňuje ovládat stínění jak centrálně, tak z konkrétního spínače. Zároveň je možné na sběrnici napojit jakýkoli další spínač, který dokáže sepnout směr nahoru a směr dolů – např. větrné, sluneční čidlo, časový spínač, výstup z bezpečnostního zařízení atd. Takový způsob je o třetinu levnější než ovládání motoru na dálku, a i proto je o něj zájem.

Je možné instalovat rolety do zateplené fasády? Jak a co je pro to potřeba udělat?

Možné to samozřejmě je, ale je potřeba počítat s výřezem zateplení a s následným znovu omítnutím. Když je dům zateplený polystyrenem a je v lepidle bez hotové omítky, je to jednodušší. Když už je omítka hotová, většinou se dávají rolety s přiznaným boxem na dodatečnou montáž.

Vyžaduje montáž rolet u dřevostaveb nějaká specifika oproti zděným domům?

Ne.

Jaká musí být min. tloušťka zdi u domů?

Tloušťka zdi nemá na rolety žádný vliv. To platí i pro venkovní žaluzie a svislé fasádní clony.

Jakým způsobem se rolety instalují? Který způsob je nejvhodnější a proč?

Existují dva způsoby: dodatečná montáž, když je hotová omítka, a podomítková montáž ve fázi projektu či stavby. Ideální je myslet na rolety při hrubé stavbě.

U venkovních rolet je potřeba počítat s tím, že vodicí lišta a zadní strana boxu spolu lícují. Když se použije roleta s podomítkovým boxem, je pak obtížné zateplit překlad, pokud je okno zalícované se stávajícím překladem. V takovém případě je vhodná předsazená montáž okna (okno vysunuté cca o 3 cm ven oproti překladu).

Je potřeba žádat o stavební povolení, když se instalují rolety do fasády bytového domu, kde je majetkem SVJ?

Většinou se stačí dohodnout se společenstvím, to platí i pro venkovní žaluzie a screenové rolety. Stavební povolení by v běžných případech nemělo být potřeba.

Jaké jsou mezní rozměry rolet?

Mezní rozměry závisí na typu použité lamely. V případě speciálního rozměru se okno rozdělí nebo se použije jiná, pevnější lamela. Maximální rozměry jsou asi 4 m a 10 m2.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stínění oken

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

Zdroj: Gilbert McCarragher

Dům s výkladní skříní do dvora propojuje interiér s nebem

Zatímco většina vlastníků domů si přeje, aby případné rozšíření jejich nemovitosti hladce a takříkajíc bezešvě navázalo na původní stavbu, klienti z Londýna to protentokrát pojali opačně. Z nitra domu nechali směrem do dvora vybublat dočista nový a zřetelně odlišený objem přístavby, která se k existenci hlásí…

Foto: Norbert Wunderling

Rodinný dům v rytmu slunce. Důraz klade na maximální návratnost a flexibilitu bydlení

Nízkoenergetický rodinný dům, vystavěný z recyklovaných materiálů, poháněný obnovitelnými zdroji energie. Zdá se, že v Holandsku už budoucnost architektury chápou. K solidně odvedené práci tu ale nabízí i zajímavý příběh o hudbě a světle. A navrch dodávají ještě myšlenku flexibility prostoru. Přijměte pozvání do…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA