REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Stavební připravenost pro venkovní a vnitřní stínění domů i bytů

Na zabudování venkovního stínění je dobré myslet už při plánování novostavby nebo před rekonstrukcí, aby bylo možné zahrnout stínicí prvky přímo do projektu. Venkovní stínění vždy volíme tak, aby ladilo s architekturou stavby, k minimalistickým domům se například hodí kazetové markýzy, snadno můžeme kombinovat i víc stínicích prvků na jedné stavbě.

Kdy začít plánovat venkovní stínění 

Na zabudování venkovního stínění je dobré myslet už při plánování novostavby nebo před rekonstrukcí, aby bylo možné zahrnout stínicí prvky přímo do projektu. Venkovní žaluzie nám pak neubírají prostor při výhledu z okna, kvůli pohonu markýzy nemusíme sekat fasádu a pro instalaci venkovních rolet odstraňovat zateplení. Včasné řešení přispívá k estetičtějšímu vzhledu oproti montáži stínění až do hotové stavby. Nejvýhodnější je samozřejmě využít služeb odborníků, kteří přijedou nejprve zaměřit okenní otvory, navrhnou nejlepší řešení a následně stínění profesionálně nainstalují. Pokud projektovou přípravu projedná s realizační firmou již projektant stavby ještě „na papíře“, je to ideální řešení. Nekvalitně a podomácku provedená montáž může poškodit výrobek a znemožnit jeho funkci.

Venkovní stínění vždy volíme tak, aby ladilo s architekturou stavby, k minimalistickým domům se například hodí kazetové markýzy, snadno můžeme kombinovat i víc stínicích prvků na jedné stavbě. Do ložnic a pokojů, kde se zejména spí a relaxuje, se používají venkovní rolety. Venkovní žaluzie patří k místnostem, kde probíhá běžný denní ruch. Kuchyň nebo pracovna je tedy ideální.

Screenové rolety

Navzdory jasnému trendu směřujícímu k většímu využívání externího stínění (clona umístěná v exteriéru má 2–3x lepší účinnost než clona v interiéru) mají v České republice stále ještě uplatnění vnitřní stínicí prvky. Ty plní především designovou funkci a jejich výhodou je snadné ovládání, zároveň vás ale efektivně neochrání před hlukem z venku a ohříváním vnitřních prostorů.

V redakci ESTAV.cz jsme si povídali s panem Davidem Žabčíkem, obchodním ředitelem českého výrobce stínicí techniky Climax o rozdílech stínicí techniky pro bytové či rodinné domy a o rozdílech montáže stínění u rekonstrukcí či u novostaveb. A také o stavební připravenosti pro montáž stínicích prvků.

ESTAV.cz se ptá...

Jaké jsou rozdíly při plánování stínění do rodinného domu a bytu?

David Žabčík, obchodní ředitel českého výrobce stínicí techniky Climax, odpovídá ...

Záleží na tom, jestli má rodinný dům či byt už hotovou fasádu, jestli se jedná o rekonstrukci nebo novostavbu. Rozdíl mezi rodinným domem a bytem jinak není podstatný.

Zateplený překlad

ESTAV.cz se ptá...

Jaké jsou rozdíly při montáži?

David Žabčík odpovídá ...

U rekonstrukce jsou už obvykle hotové překlady, proto je potřeba zjistit, jestli je v plánu zateplení a jak silné, případně ho upravit tak, aby se tam vešly podomítkové prvky. Ať už podomítkové schránky pro venkovní žaluzie nebo třeba podomítkové roletové boxy.

U novostavby je ideální počítat se stíněním už v projektu, což se ne vždy děje. Ve fázi projektu je možné naplánovat téměř jakýkoli typ stínění. Můžou se připravit např. univerzální překlady Heluz pro rolety i žaluzie. Nebo je možné v hrubě stavbě překlad upravit tak, aby vznikla kapsa. Případně se standardní překlady a všechny podomítkové prvky schovají do zateplení domu.

ESTAV.cz se ptá...

Jaké typy stínění jsou vhodné do domů, jaké do bytů a proč?

David Žabčík odpovídá ...

Záleží, co od stínění očekáváte. Pokud chcete domov zateplit, odhlučnit, zabezpečit a co nejvíce ochránit před sluncem, nejlepším řešením jsou venkovní rolety. Nicméně mají jednu nevýhodu – při zatažení propouští minimum světla. V případě potřeby dobrého stínění a zároveň možnosti větrání i průniku světla jsou vhodným řešením venkovní žaluzie s naklápěcími lamelami. Neslouží však jako bezpečnostní prvek domu. Screenové rolety zažívají v poslední době velký „boom“. Jejich obrovskou výhodou je velký výběr látek. Od technických screenových a soltisových až po látky designové akrylové. Doporučují se jak pro rodinné domy, tak i byty.

Dodatečná montáž na fasádu

ESTAV.cz se ptá...

Je možné instalovat u vnitřního stínění motorické ovládání? Je potřeba pro to něco předpřipravit už ve fázi plánování domu či bytu nebo ve fázi samotné stavby?

David Žabčík odpovídá ...

Motorické ovládání je možné, ale je potřeba počítat s viditelným kabelem, lištou apod. Navíc vnitřní stínění se motorickým ovládáním na rozdíl od venkovního poměrově hodně prodražuje. Vnitřní stínění se dělá většinou na ruční ovládání a jako doplnění stínění venkovního. Příprava ve fázi projektu je ideální, ale bohužel nepříliš obvyklá.

ESTAV.cz se ptá...

Jaké nejčastější komplikace nastávají při montáži vnitřního stínění?

David Žabčík odpovídá ...

Každý typ vnitřního stínění má svá specifika a nelze ho použít u každé stavby. U příliš úzkých špalet nelze použít třeba látková roleta, protože pak není možné pořádně otevírat okna.

U volně visících látkových rolet poháněných na motor je rozměrové omezení – nejvíce 500 x 400 cm.

Pokud plánujete látkové volně visící stínění, ne na křídlo, větších rozměrů, můžete si nachystat v sádrokartonovém podhledu kastlík (stropní niku), do kterého se mechanika nebo celá roleta schová. Působí to lepším estetickým dojmem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stínění oken

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

Zdroj: Gilbert McCarragher

Dům s výkladní skříní do dvora propojuje interiér s nebem

Zatímco většina vlastníků domů si přeje, aby případné rozšíření jejich nemovitosti hladce a takříkajíc bezešvě navázalo na původní stavbu, klienti z Londýna to protentokrát pojali opačně. Z nitra domu nechali směrem do dvora vybublat dočista nový a zřetelně odlišený objem přístavby, která se k existenci hlásí…

Foto: Norbert Wunderling

Rodinný dům v rytmu slunce. Důraz klade na maximální návratnost a flexibilitu bydlení

Nízkoenergetický rodinný dům, vystavěný z recyklovaných materiálů, poháněný obnovitelnými zdroji energie. Zdá se, že v Holandsku už budoucnost architektury chápou. K solidně odvedené práci tu ale nabízí i zajímavý příběh o hudbě a světle. A navrch dodávají ještě myšlenku flexibility prostoru. Přijměte pozvání do…

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA