Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Hradec Králové podpořil posílení pozice VAKu na úkor Veolie

Zastupitelé Hradce Králové podpořili zvýšení podílu společnosti Vodovody a kanalizace Hradec Králové (VAK) ve společnosti Královéhradecká provozní, v níž má rozhodující podíl 66 procent francouzská Veolia. Město se tím chce dostat k většímu podílu na ziscích tvořených společností Královéhradecká provozní. VAK Hradec Králové patří obcím v čele s Hradcem Králové.
Pitná voda Hradec Králové, VAK

O zvýšení majetkového podílu VAKu Hradec Králové v Královéhradecké provozní budou jednat obce na valné hromadě společnosti VAKu 5. června. Budou jednat o možnosti navýšení podílu v Královéhradecké provozní z nynějších 34 až na 49 procent, nebude mít tedy většinu ve firmě.

Cenu za koupi podílu by VAK podle primátora Hradce Králové Zdeňka Finka (HDK) splácel ze zvýšené dividendy, kterou by z Královéhradecké provozní inkasoval.

VAK Hradec Králové je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí a zabývá se hlavně investicemi do nich. Dodávky vody pro 163 000 lidí a vlastní provoz vodáren na základě třicetiletého pronájmu sítí zajišťuje od 30. října 2005 Královéhradecká provozní.

Královéhradecká provozní platí společnosti VAK Hradce Králové nájemné asi čtvrt miliardy korun ročně, dále od ní VAK Hradec Králové získává dividendy. Královéhradecká provozní v roce 2016 vyplatila na dividendách 39,8 milionu korun, z nichž 26,3 milionu korun získala Veolia a 13,5 milionu korun VAK Hradec Králové.

Provozní model vodárenství na Hradecku podle Finka funguje dobře. "Spolupráce je dobrá a ukazuje se jako oboustranně výhodná. Navýšení podílu je tím pádem logické," řekl dříve Fink. I po případném posílení akcionářského podílu VAK v KHP zůstane podle Finka manažerské řízení KHP v rukách Veolie.

Mluvčí KHP Veronika Bergrová ČTK řekla, že zájem Vodovodů a kanalizací o navýšení podílu je Veolii znám. "K jednáním o navýšení podílu v KHP jsme ochotni a připraveni," řekla.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA