REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Stavbu kontroverzního domu v centru Liberce město umožní

Liberec umožní výstavbu kontroverzního bytového domu v centru města na Papírovém náměstí. Soukromý investor se v dopise radním zavázal, že bude respektovat doporučení rady architektů města a chystá veřejná projednání projektu, řekl dnes novinářům primátor města Tibor Batthyány (býv. ANO). Zvolený postup ostře kritizuje Změna pro Liberec, která je ve vedení města společně s politiky zvolenými za ANO. Podle nich město na výstavbu ztratilo vliv.
Liberec, stavba, byty v centru

"Dopis je nevymahatelný cár papíru. Když si investor řekne, že to bude jinak, nebo projekt přeprodá, tak město nemá žádné páky," řekl statutární náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).

V původní verzi projektu firmy Talcovi Properties se počítalo s jednolitým domem s téměř 110 byty, kancelářemi a parkovištěm. Petici proti takovému záměru před třemi lety podepsalo asi 650 lidí. Radnice navíc v roce 2015 vydala nesouhlasné stanovisko s dopravním napojením stavby na veřejné komunikace. Bez toho by projekt nebylo možné realizovat. To už ale neplatí. Souhlasné stanovisko přijali těsnou většinou radní v úterý. Korytář to kritizuje. Podle něj se tak město připravilo o jedinou možnost, jak sepsat s investorem smlouvu s podmínkami, které by byly právně vymahatelné.

Náměstek primátora pro kulturu, sociální oblast a školství Ivan Langr (býv. Změna), který s investorem také jednal, to odmítá. Podle něj bude mít město i do budoucna možnost projekt ovlivnit. "Investor stále nemá stavební povolení. Město bude dvěma entitami jako účastník řízení, jak za obec, tak odborem hlavního architekta," uvedl. Závazek investora, že do projektu zapracuje všechna doporučení rady architektů, považuje navíc za dostatečný. Investor by měl například změnit architektonické řešení fasád, balkonů, přepracovat návrh střešní krajiny či prostupnost parteru.

Podle zástupců Změny jde jen o detaily a neřeší se objem objektu, který se podle nich svojí "mohutností" do této lokality nehodí. Korytář v té souvislosti připomněl několik jiných projektů z posledních let. "Všechno to jsou moderní objekty, které respektují ráz čtvrti hmotou a velikostí," dodal. Zmínil s evropskou dotací postavené Centrum Vlasty Buriana, nový dům vedle bývalé restaurace Hůlka či dům bytového družstva Sever.

Okolí Papírového náměstí, které je jednou z nejstarších částí města, dlouhodobě patří mezi ostudná a zanedbaná místa v centru. Oblast má pověst vyloučené lokality. "Věřím, že tímto projektem započneme přestavbu a revitalizaci této oblasti," uvedl primátor.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Senát podpořil výstavbu dálnic ve Zlínském kraji

Senát podpořil výstavbu dálnic ve Zlínském kraji

Senát podpořil urychlení výstavby dálnic z Otrokovic do Břeclavi a z Hulína na hranice se Slovenskem, které by měly zlepšit dopravní situaci ve Zlínském kraji. Horní komora Parlamentu se záležitostí ...

SFDI bude příští rok hospodařit s 86,3 miliardy korun

SFDI bude příští rok hospodařit s 86,3 miliardy korun

Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), ze kterého jsou financovány zejména stavby a opravy silnic a železnic, se příští rok zvýší na 86,3 miliardy korun. Je to téměř o 14 miliard Kč ...

Nový stavební zákon, územní plánování

Odmítne vláda návrh ODS na změny ve stavebním řízení?

Návrh poslanců ODS na změny ve stavebním řízení zřejmě narazí na nesouhlas vlády. Vláda na středečním zasedání zřejmě odmítne návrh občanských demokratů vypustit ze stavebního zákona ustanovení, ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška