REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Stavbu kontroverzního domu v centru Liberce město umožní

Liberec umožní výstavbu kontroverzního bytového domu v centru města na Papírovém náměstí. Soukromý investor se v dopise radním zavázal, že bude respektovat doporučení rady architektů města a chystá veřejná projednání projektu, řekl dnes novinářům primátor města Tibor Batthyány (býv. ANO). Zvolený postup ostře kritizuje Změna pro Liberec, která je ve vedení města společně s politiky zvolenými za ANO. Podle nich město na výstavbu ztratilo vliv.
Liberec, stavba, byty v centru

"Dopis je nevymahatelný cár papíru. Když si investor řekne, že to bude jinak, nebo projekt přeprodá, tak město nemá žádné páky," řekl statutární náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec).

V původní verzi projektu firmy Talcovi Properties se počítalo s jednolitým domem s téměř 110 byty, kancelářemi a parkovištěm. Petici proti takovému záměru před třemi lety podepsalo asi 650 lidí. Radnice navíc v roce 2015 vydala nesouhlasné stanovisko s dopravním napojením stavby na veřejné komunikace. Bez toho by projekt nebylo možné realizovat. To už ale neplatí. Souhlasné stanovisko přijali těsnou většinou radní v úterý. Korytář to kritizuje. Podle něj se tak město připravilo o jedinou možnost, jak sepsat s investorem smlouvu s podmínkami, které by byly právně vymahatelné.

Náměstek primátora pro kulturu, sociální oblast a školství Ivan Langr (býv. Změna), který s investorem také jednal, to odmítá. Podle něj bude mít město i do budoucna možnost projekt ovlivnit. "Investor stále nemá stavební povolení. Město bude dvěma entitami jako účastník řízení, jak za obec, tak odborem hlavního architekta," uvedl. Závazek investora, že do projektu zapracuje všechna doporučení rady architektů, považuje navíc za dostatečný. Investor by měl například změnit architektonické řešení fasád, balkonů, přepracovat návrh střešní krajiny či prostupnost parteru.

Podle zástupců Změny jde jen o detaily a neřeší se objem objektu, který se podle nich svojí "mohutností" do této lokality nehodí. Korytář v té souvislosti připomněl několik jiných projektů z posledních let. "Všechno to jsou moderní objekty, které respektují ráz čtvrti hmotou a velikostí," dodal. Zmínil s evropskou dotací postavené Centrum Vlasty Buriana, nový dům vedle bývalé restaurace Hůlka či dům bytového družstva Sever.

Okolí Papírového náměstí, které je jednou z nejstarších částí města, dlouhodobě patří mezi ostudná a zanedbaná místa v centru. Oblast má pověst vyloučené lokality. "Věřím, že tímto projektem započneme přestavbu a revitalizaci této oblasti," uvedl primátor.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky

Pardubice chtějí přes Labe postavit dvě nové lávky pro pěší a cyklisty. Jedna by měla spojovat sídliště Závodu míru s Polabinami, druhá park Na Špici s koupalištěm Cihelna na protějším břehu.

NTK podala žalobu na Sekyra Group kvůli pádu tvarovek

NTK podala žalobu na Sekyra Group kvůli pádu tvarovek

Národní technická knihovna (NTK) v pražských Dejvicích podala žalobu na společnost Sekyra Group kvůli neúspěšnému vyjednávání o odstranění závady z vnějšího opláštění budovy. Dvě skleněné tvarovky ...

Transgas: Demolice povolena

Transgas: Demolice povolena

Stavební úřad Prahy 2 povolil demolici souboru budov Transgas na Vinohradské třídě. Proti rozhodnutí se mohou účastníci řízení do 15 dnů odvolat k magistrátu hlavního města. Vyplývá to z rozhodnutí ...

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo

Lidé v Kutné Hoře si od února připlatí za teplo, které zdraží o pět procent na 615 Kč včetně DPH za gigajoule. Důvodem je nárůst cen od centrálního dodavatele, řekl to starosta Josef Viktora (ANO). ...

REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist