Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Speciální vlastnosti vnitřních dveří: Lepší odolnost před hlukem nebo rozdíly vlhkosti

Po interiérových dveřích většinou chceme oddělit místnosti především vizuálně a trochu akusticky. V rámci jednoho bytu většinou na dveře neklademe žádné větší nároky. Už ale v rodinném domě se může stát, že interiérové dveře musí oddělit zádveří od obývacího pokoje s rozdílnou teplotou a vlhkostí. Nebo chceme hlukově oddělit domácí kancelář či ložnici od zbytku domu. Pak přichází ke slovu takzvané „klima“ dveře nebo dveře s vyšší akustickou odolností.

Vnitřní (interiérové) dveře nemají takové nároky na technické provedení a vlastnosti, oddělují místnosti v rámci jednoho bytu, prostoru pro jednu rodinu, v rámci stejně vytápěného prostoru. Požadavky na ně jsou běžně jen estetické, hlukový útlum stačí malý, tepelná izolace není nutná, bezpečnostní hledisko nehraje roli. Postačí zcela obyčejný dozický zámek abychom zabránili nechtěnému vstupu dětí do ložnice či nečekané návštěvě hosta na WC.

Přesto jsou případy, kdy i na interiérové dveře jsou kladeny vyšší požadavky. Například na vchodové dveře z chodby bytového domu do bytu, které již musí splňovat normou dané požadavky na požární odolnost i akustiku. O požadavcích na požární dveře a zárubně si můžete více přečíst v jiném článku tématu Dveře na ESTAV.cz.

Teď se podíváme na další speciální vlastnosti jako je klimatická odolnost (proti rozdílu teplot a vlhkosti) a hluková izolace.

Klimatická odolnost dveří

Takzvané „klima“ dveře slouží k oddělení místností, které mají rozdílné hodnoty teplot a vlhkostí. Dveře upravené už při výrobě speciální technologií, která chrání před průnikem vlhkosti do dveří a zabraňuje nežádoucím změnám jejich tvaru. Dveře se rozdílnými teplotami (a s tím často související rozdílnou relativní vlhkostí  mohou mírně zkroutit a pak nedoléhají či se poškodí jejich povrchové vrstvy nebo vnitřní papírová voština.

Klimatická odolnost má různé stupně a je potřeba se na ně informovat u výrobce. My budeme vycházet z informací od výrobce dveří CAG. Základní odolnost mívají i obyčejné dveře. Jedná se o rozdíl teplot do 5 °C a relativní vlhkosti okolo 20 %. Takový rozdíl může nastat například mezi obývacím pokojem a ložnicí, kterou často vytápíme na nižší teplotu.

Druhý stupeň je v relacích rozdílu teploty cca do 10°C. Rozdíl relativní vlhkosti cca do 35 %. Takový rozdíl může nastat například v chodbách, koupelnách nebo toaletách, a také v temperovaných místnostech. Nejvyšší stupeň klimatické odolnosti je potom doporučováno využít tam, kde dveře oddělují vytápěný a nevytápěný prostor, například garáže, sklepy, suterény, schodiště či půdy. Zajišťuje odolnost vůči teplotním rozdílům do 20 °C a rozdílům v relativní vlhkosti zhruba do 50 %. Součástí konstrukce dveří je hliníková fólie, proto je toto provedení možné jen u plných dveří.

Řez dveřmi z děrované dřevotřísky s klima úpravou.

Proti hluku nestačí jen dveře

Dveře, které se označují jako protihlukové nebo jako dveře se zvýšeným hlukovým útlumem jsou takové dveře, u kterých se testuje průchod zvuku a označuje se, kolik decibelů pohltí.

Jsou vhodné do místností s většími nároky na soukromí a klid: do ložnice, dětského pokoje či pracovny. V komerčních prostorách jako jsou školní učebny, nemocniční či hotelové pokoje, dokonce jejich použití ukládají normy.

Jak si představit velikost hluku? Čísla říkají, že šeptání může dosáhnout 10 dB, hučení spotřebičů může být až v hlasitosti 40 dB a napouštění vany až 80 dB.

Zvukově izolační dveře se vyrábí s hlukovým útlumem i více než 36 dB. Vzhledem k tomu, že skleněné či kazetové výplně výrazně propouštějí zvuk, musí být protihlukové dveře vždy plné. S ohledem na typ dveří mají nejlepší protihlukové vlastnosti klasické otočné dveře ve falcovém provedení.

Protihlukové dveře je třeba pojímat komplexně, včetně zárubní, osazených těsnění a prahu – obraťte se proto při výběru na prodejce, kteří vám navrhnou komplexní řešení. Je zbytečné investovat do zvukotěsných dveří, pokud by hluk prošel pod nimi nebo okolo skrze zárubeň.

Někdy se využívá k utěsnění pod dveřmi tzv. padacího prahu. Padací práh je technické řešení spočívající v gumovém těsnění vloženém do drážky, schované ve spodní části dveřního křídla. Při zavírání se díky mechanismu opírajícího se o zárubeň těsnění vysune. Při dovření dveří utěsní tuto mezeru. Není proto nutné mít mezi chráněnými místnostmi klasický práh, který může být nežádoucí například z důvodů bezbariérovosti prostoru (např. ordinace apod.)

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Dveře

Plastové okno, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, bonzodog

Plastová okna mají vážné nedostatky, je třeba zpřísnit normy, ukázal test

Jen dvě z osmi testovaných plastových oken neměly vady ve skle, pouze tři měly kvalitní výztuhy a polovina neobstála při silném vichru. Roční test nezávislého Institutu zdravého bydlení (IZB) u bílých plastových oken označuje výsledky některých ze zkoušek až jako tristní a upozorňuje, že přitom všechna splňují…

Zdroj: AdobeStock - alhim

Dveře musí omezit šíření požáru z chodby či bytu. Jak dlouho odolají dveře ohni?

Budova je pro zabránění šíření požáru rozdělena na požární úseky. Nejslabším článkem dělících konstrukcí bývají většinou dveře. Ale i dveře umí odolat ohni po dobu potřebnou k ochraně osob a poskytnout čas pro záchrannou akci hasičů. Co musí protipožární dveře splňovat? Čím jsou specifické? Takové dveře musí být i…

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA