REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Chcete komfort i během horkého léta? Využijte modul CoolBreeze

Modul CoolBreeze představuje zařízení, jehož hlavní funkcí je eliminace tepelných zisků větráním. Je určen především pro pasivní domy, u kterých je “problematickým obdobím” z hlediska komfortu především léto, nikoliv zima.

V tomto článku se budeme blíže věnovat nástavbovému modulu CoolBreeze k rekuperační jednotce Futura, která pochází z dílny českého výrobce JABLOTRON. Za poměrně krátkou dobu své existence si získala srdce několika stovek spokojených zákazníků a také respekt odborníků na trhu větrání.

Obvodová obálka pasivních domů je velmi dobře izolována, zabraňuje tedy jakémukoliv tepelnému zisku prostupem a solární zisky přes výplně jsou minimalizovány, např. vhodným stíněním. V takovém případě nám k dosažení vnitřního komfortu brání výrazné tepelné zisky větráním. Jinými slovy nelze takový dům vyvětrat, aniž bychom si dovnitř pustili horký letní vzduch, tedy teplo, které se v izolovaném domě bude dlouho udržovat i při chladnější noci.

A právě tady vzniká prostor pro jednotku Jablotron Futura v kombinaci s modulem CoolBreeze, aby tato zařízení společně ukázala, co skutečně dokáží. 

Podívejte se na animaci, jak funguje rekuperační jednotka Jablotron Futura

Rekuperační jednotka Jablotron Futura nabízí v zimním období funkci, která jí umožňuje fungovat bez předehřevu a navracet do interiéru vlhkost, která v něm byla vyprodukována. Použitím stejné funkčnosti v letním období je tato jednotka schopna snížit požadavky na výkon chladícího agregátu o polovinu - s dosažením až překvapivých hodnot, jak dokládají následující grafy z testování.

Pro CoolBreeze jsou charakteristická dvě hlediska:

  1. výrazné ochlazení přiváděného čerstvého vzduchu = nulový tepelný zisk větráním
  2. poměr ochlazení a odvlhčení přiváděného vzduchu vs. celková spotřeba modulu

CoolBreeze jako rozšiřující modul jednotky Jablotron Futura je obzvláště vhodný do staveb se systémem stropního chlazení. Zejména proto, že zbavuje přiváděný čerstvý vzduch i v horkých letních měsících zhruba 50 % absolutní vlhkosti. Tím výrazně ovlivňuje relativní vlhkost v interiéru a dovoluje využít naplno potenciálu stropního chlazení i při zajištění trvalého větrání, které je v těchto těsných domech tak důležité. 

Stropní chlazení patří k nejkomfortnějším způsobům chlazení vnitřního prostředí domů. Jeho potenciál je však značně limitován vysokou relativní vlhkostí v interiéru. U stropního chlazení je potřeba důsledně hlídat rosný bod, aby nedocházelo ke kondenzaci na stropech. A právě proto je výrazné odvlhčení přiváděného čerstvého vzduchu tak důležité. Tento proces je však energeticky velmi náročný a zde je naplno využita specifická technologie, kterou nabízí rekuperační jednotka Jablotron Futura. V kombinaci s modulem CoolBreeze umožňuje výrazné odvlhčení a zchlazení čerstvého přiváděného vzduchu se zhruba 50% energetickou náročností oproti tzv. klasickému řešení, kdy je výparník chladicího modulu umísťován na vzduchovod přiváděného vzduchu. 

A tímto se dostáváme k tomu největšímu rozdílu. Modul CoolBreeze je totiž umístěn na odtahu. Ano, čtete správně. Na odtahu, tedy na vzduchovodu, který odvádí spotřebovaný vzduch do venkovního prostředí. Lze tedy konstatovat, že CoolBreeze zchlazuje tok vzduchu odváděného z interiéru. Nezasvěcenému to může znít jako nesmysl, ale po důkladném pochopení principu fungování systému jako celku a po pochopení podstaty technického řešení naší rekuperační jednotky v tom všichni odborníci, kterým bylo zařízení již představeno, shledali až geniální jednoduchost a funkčnost. 

Modul CoolBreeze je pochopitelně schopen pracovat i v reverzním chodu v režimu tepelného čerpadla. Je tedy i velmi efektivním způsobem přitápění, zejména v přechodovém období např. na podzim, kdy pozdní odpolední a noční teploty mohou klesat k nule nebo i pod bod mrazu, avšak v průběhu dne vládne příjemně teplé počasí. V takovém období je velmi obtížné zregulovat hlavní otopnou soustavu a v těchto nízkoenergetických a pasivních domech to ani není žádoucí. Je zapotřebí opravdu málo energie k udržení maximálního komfortu vnitřního prostředí, což je přesně to, co modul CoolBreeze poskytuje a k čemu byl stvořen.

Rozšiřující modul CoolBreeze bude k dispozici již v létě 2018. Cena celého systému této chladicí/topné nástavby bude 47 000 Kč bez DPH.

V zájmu zajištění a ověření požadované kvality a parametrů musí každý nový produkt projít zatěžkávací zkouškou v podobě dlouhodobého testování limitovaného množství ve skutečných provozních podmínkách, a to u skutečných uživatelů. Jde o tzv. validační program, prostřednictvím kterého JABLOTRON ověřuje parametry a chod každého jednotlivého zařízení. Právě v tomto stadiu se aktuálně nachází chladicí modul CoolBreeze. 

Zákazníci zapojení do validačního programu získají ke špičkovému zařízení české výroby navíc i určité benefity. Pro více informací o výhodách a podmínkách zapojení do validačního programu navštivte naše stránky Jablotronlt

JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY CZ s.r.o.

logo
Holešovská 1692
769 01 Holešov

telefon: 775 587 595
e-mail: info@jablotronlt.com

web: www.jablotronlt.com

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Rekuperační jednotka Futura na Dnech pasivních domů 2018

Rekuperační jednotka Futura na Dnech pasivních domů 2018

Dobře navržený pasivní dům potřebuje, kromě jiného, i správný systém řízeného větrání s rekuperací. Do letošního ročníku akce Dny pasivních domů 2018 se přihlásili i majitelé domů s rekuperační jednotkou Jablotron Futura.

REKLAMA