REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zchátralý historický dům v Babiččině údolí ožil díky nadšení filmového režiséra

V malebné krajině Babiččina údolí stojí za to kromě zámku a Starého bělidla navštívit ještě jeden objekt, a to nedávno otevřené herecké muzeum Viktorka. Tento nově zrekonstruovaný krásný historický dům však v sobě ukrývá mnohem více. Za znovuožitím tohoto objektu a celé myšlenky hereckého domu stojí známý východočeský režisér Tomáš Magnusek, kterého zde můžete potkat i osobně. Zastavte se zde při prázdninových výletech!

Historický objekt, postavený roku 1901, sloužil původně jako dům pro zemědělské dělníky. Poslední nájemník zde žil do revoluce, potom byl dům opuštěn a chátral. Po vystřídání několika vlastníků ho koupil pan Magnusek již ve velmi špatném technickém stavu. Budova je kulturní památka, stojící částečně v přírodní a kulturní památkové rezervaci, což ještě majiteli komplikovalo a prodražovalo stavební práce. Autorem původního návrhu byl Josef Komárovský, tehdejší knížecí stavbyvedoucí v České Skalici. Na tomto a dalších objektech v okolí uplatnil charakteristický styl s hladkou omítkou a vystupujícími cihlovými detaily, téměř ploché sedlové střechy, výrazné parapetní římsy, zubořezy a nárožní liseny, tedy takzvaný "továrenský" nebo "nádražní" styl, profilující se během druhé poloviny 19. století.

Rekonstrukce budovy se řídila dle stavebně historického průzkumu, aby byl původní esteticky kvalitní styl zachován. Zůstaly původní obvodové cihelné zdi, všechny sokly a ostatní zdobné cihelné detaily bylo nutné vyspravit, nebo doplnit nově. Krov byl napaden škůdci a hnilobou, živičná krytina se také rozpadala. Bylo tedy nutné vše demontovat a nahradit novým krovem s původním tvarem a zdobným zakončením krokví. Také bylo potřeba odstranit nevhodné stavební zásahy z druhé poloviny 20. století, především rovně zakončená okna a dveře nahradit novými dřevěnými, zakončenými segmentově, vytrhat kovové zárubně, odstranit nevhodný přístavek na severní straně a obnovit zde původní okenní otvory se zdobením. Shnilé dřevěné podlahy zakryté linoleem se vytrhaly, hodnotné klenuté stropy byly naopak opraveny a zachovány.

Rozšíření služeb si vyžádalo rozšíření stavby

Za nynějším návrhem stojí investor p. Magnusek a hlavní projektant Ing. Milan Slavík. Hlavní budovu se rozhodli rozšířit ještě o jednopatrovou přístavbu a podsklepení objektu, aby se sem vešlo hned několik různých funkcí včetně zázemí. Jak název napovídá, hlavní myšlenkou bylo vytvořit herecké muzeum, nacházející se v celém druhém patře. Zdárně ho doplňuje restaurace v přízemí s navazující letní terasou, která je příjemným místem k celoročnímu odpočinku a občerstvení pro všechny návštěvníky Ratibořického údolí. Ve třetím patře je několik hotelových pokojů, kde se můžou ubytovat jak návštěvníci, tak zde můžete potkat pozvané herce, nebo je zde do budoucna plánován letní filmový kemp pro děti. K hotelu patří i wellness s bazénem, vířivkou a saunou v podzemním podlaží, které je však možné využít i bez nutnosti ubytování. Další zajímavostí je nový promítací víceúčelový sál s kapacitou cca 50 lidí, kde můžete aktuálně shlédnout v předstihu režisérovy poslední filmy, účastnit se různých besed s herci, nebo si ho pronajmout a uspořádat zde svojí soukromou akci.

Nový život staré budově

V roce 2015 byly zahájeny rozsáhlé bourací, zemní a stavební práce. Nové zdi jsou převážně cihelné, z části betonové. Bylo nutné doplnit hydroizolaci i tepelnou izolaci stěn. Nová střecha dostala plechovou krytinu.  Výše popsaný provoz si vyžádal mnoho moderních technologií. Vytápění je zajišťováno tepelným čerpadlem systému vzduch - voda, větrání vzduchotechnikou. Bylo potřeba postavit i vlastní ČOV, dešťové vody jsou pak shromažďovány v podzemní nádrži kvůli požárně bezpečnostním požadavkům. Kvůli vyšším nákladům, než s jakými se původně počítalo, se muselo přistoupit k některým změnám v použitých materiálech. Například původně plánovaný dřevěný obklad přístavby musel být nahrazen fasádní omítkou, nebo nebylo realizováno plánované vydláždění parkoviště a příjezdové cesty.

Celý dům je vkusně zařízen v rustikálním stylu, kde převládá dřevo a světlé barvy a doplňují ho dekorace s filmovými motivy. Tvar víceúčelového sálu má připomínat historickou kameru, jehož prolamování je zajištěno dřevěnými obloukovými vazníky.

Tento objekt má určitě co nabídnout každému a jeho okolí je kouzelné v každém ročním období. Přidanou hodnotou je přátelská a rodinná atmosféra. Tak se zastavte okouknout, jak se podařilo tento objekt zachránit a dejte si k tomu třeba vyhlášený větrník, nebo jinou sezónní dobrotu. Více informací o aktuálním dění je možné nalézt na stránkách hereckemuzeum, nebo na facebooku.

Na otázky redakce odpovídá majitel a režisér Tomáš Magnusek:

ESTAV.cz se ptá...

Proč jste se rozhodl pro koupi zrovna tohoto objektu? Co Vás tolik okouzlilo, dům nebo okolí?

Tomáš Magnusek, odpovídá ...

Nejvíce mne samozřejmě okouzlila samotná lokace a prostředí kolem Viktorky. Dům samotný byl ve velmi dezolátním stavu, takže mne opravdu okouzlilo především to prostředí Ratibořic a taky jsem věřil nápadu, který jsem dostal a připravil.

ESTAV.cz se ptá...

Nezalekl jste se toho ani po zjištění technického stavu a kolik bude stavba stát?

Tomáš Magnusek, odpovídá ...

Bohužel nezalekl. Šel jsem do toho jako blázen a pak jsem se akorát divil. Nedovedl jsem si představit kolik celá ta sranda bude stát.

ESTAV.cz se ptá...

Vyskytly se během stavby nějaké neočekávané problémy, jak to u rekonstrukcí bývá?

Tomáš Magnusek, odpovídá ...

Samozřejmě, každý týden jiný problém. Voda, elektřina, internet, nedostatek lidí, podřezání celé budovy tak, aby nespadla. Zkrátka pokaždé to bylo něco.

ESTAV.cz se ptá...

Jaké bylo jednání s úřady a co všechno rekonstrukce takového objektu obnášela?

Tomáš Magnusek, odpovídá ...

Viktorka je kulturní památka a ke všemu ještě je většina našeho pozemku na chráněném území, takže rekonstrukce opravdu nebyla jednoduchá. Navíc využití hotel, restaurace, wellness, muzeum. Každé z těchto odvětví spadá pod jinou problematiku a je to znát.

ESTAV.cz se ptá...

Viděl jsem Vás na fotce s lopatou nebo kolečkem v ruce, pomáhal jste na stavbě osobně?

Tomáš Magnusek, odpovídá ...

Viktorka mi zachránila život. Fyzická práce mi pomohla zapomenout na jiné starosti. Pracoval jsem tu prakticky každý víkend s rodinou.

ESTAV.cz se ptá...

Mátě nějaké jiné zajímavosti ze stavby?

Tomáš Magnusek, odpovídá ...

Těch zajímavostí jsou desítky určitě, ale teď si za boha nemohu vzpomenout. Jedna z klíčových věcí byla oprava kleneb nad všemi okny hereckého muzea. To bylo snad nejsložitější - dát je do původního stavu.

ESTAV.cz se ptá...

Jak vznikl nápad hereckého muzea? Co všechno za akce zde ještě plánujete? Jak vznikl nápad připojit ještě welness?

Tomáš Magnusek, odpovídá ...

Nad tímto nápadem jsem přemýšlel velmi dlouho. Vznikl v jedné z chvil, kdy jsem byl svědkem, jak pozůstalost po jedné významné herečce skončila v popelnici, protože k ní její pozůstalí neměli žádný vztah. A wellness a celkově komerční část je v muzeu proto, aby byl tento dům jako komerční část životaschopná.

ESTAV.cz se ptá...

Co bude Váš příští projekt? Plánujete zde v budoucnu ještě nějaké úpravy?

Tomáš Magnusek, odpovídá ...

Jiný projekt už nechystám. Teď budu pouze točit a splácet dluhy. Dali jsme do této budovy se ženou všechno. Všechny naše úspory, čas i energii.

Nezbývá než Vám popřát hodně štěstí ať se Vám ve Viktorce daří.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Trojská lávka - archivní snímek, fotolia, romanple

Autor zřícené Trojské lávky definitivně osvobozen

S argumenty, které na obhajobu obou osob obžalovaných v kauze tzv. Trojské lávky zaznívaly od počátku, se ztotožnil i odvolací senát pražského městského soudu. Oba inženýři, jež obžaloba vinila z pádu lávky v roce 2017, tak byli zproštěni viny. Finálně, pokud nebude rozsudek napaden dovoláním. V kauze na straně…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA